Čím dál tím více lidí se potýká s otázkou, jak co nejjednodušeji přejít na zdravý životní styl – čím začít, za který konec to vzít, jak to uchopit, aby to bolelo co nejméně. Každý má na začátku problémy a má mnoho otázek. Na prvním místě je strava – zdravá strava. Zde je malý průvodce změnou stravování tak, jak to vidíme my.
Začněte pomalu a netlačte na pilu
Možná také patříte mezi ty, kteří se už o zdravější stravování snažili několikrát, ale potom se raději zase vrátili k „normálu“. Nebojte, nejste v tom sami. Čím rychleji se do nového životního stylu vrhnete, tím dříve se zase vrátíte zpět. Možná se v počátku nebudete cítit tak, jak jste si představovali, protože budete muset získávat živiny z jiných potravin a tělu chvilku trvá, než si zvykne.
TIP
Začněte třeba tím, že ke každému slanému jídlu přidáte syrovou zeleninu a ke sladkému zase hrst ovoce. Vyhnete se tím pocitům hladu, který je v začátcích nového stravování běžný, ale i třeba novým chutím, které vám nejsou zrovna příjemné.
Nechtějte vše ze dne na den. Nemůžete čekat, že si poprvé přinesete domů z obchodu pohanku a hned z ní vykouzlíte tu nejlepší pohankovou sekanou široko daleko. Pak si jako spravení chutě stejně objednáte pizzu. Neklaďte na sebe velké nároky a raději zavádějte nové potraviny pomalu a pomocí jednoduchých receptů.
Každé jídlo, které vyřadíte, nahraďte novým
Není nic horšího než nudná strava. V kombinaci s tím, že vám nechutná, je to jasná cesta o krok zpět. Objevujte nové potraviny, je jich nespočet, a věřte, že si alespoň některé z nich zamilujete. Zajděte do obchodu se zdravou výživou a kupte si něco, co ještě neznáte. Prodávač vám jistě poradí, jak neznámou potravinu připravit, aby vám opravdu chutnala. Inspiraci můžete hledat i na internetu. Když zjistíte, že třeba tempeh chutná lépe, než jste čekali, zkuste s ním připravit svoje oblíbené jídlo.
TIP
Za každé vyřazení či omezení jedné potraviny, která je méně zdravá nebo úplně nezdravá, zařaďte novou potravinu. Tak například místo slaniny vyzkoušejte tempeh. Někdy to pro vás bude odměna, někdy jen zpestření jídelníčku, někdy si budete zvykat.
Nenuťte se něco jíst jen proto, že je to zdravé
S nechutí a zacpaným nosem do sebe hrnete vařenou brokolici. Vždyť má tolik cenných látek, že jo? Žádné jídlo, které je snědené s odporem, nemůže v těle způsobit správnou odezvu. Takové potraviny nechte stranou. Budete se divit, časem si k nim třeba najdete cestu a dáte si je s chutí. Nacházejte si potraviny, které vám nejsou proti srsti. Když si koupíte něco, co ještě neznáte, zkuste danou potravinu přidat do jídla, které vám chutná. Milujete třeba kuře na paprice? Nemusíte si ho odpírat. Místo tučné smetany a mouky přidejte lehkou ovesnou smetanu. Rozdíl je minimální.
Čtěte složení
Číst umí každý. Mnoho potravin a zejména polotovarů je přímo přecpáno „éčky“. Ty s největší pravděpodobností nezpůsobí akutní zdravotní obtíže, nicméně jsme jimi obklopeni a běžnou stravou je do sebe dostáváme pravidelně několikrát denně. Nebuďte tedy líní a nehledejte si výmluvy. Čtěte etikety a pomalu postupně se učte. Zkuste překlopit pomyslnou rovnováhu – začněte se vyhýbat polotovarům a snažte se více pokrmů připravovat doma ze základních surovin.
Nepoužívejte označení „zdravá strava“
Ze zkušenosti víme, že jakmile o něčem řeknete, že je to zdravé, okamžitě se lidem vybaví mnoho předsudků a už předem jim třeba pokrmy nechutnají jen proto, že mají být zdravé. Obzvláště u mužů můžeme narazit. Ti mají občas obavy, že quinoa nebo brokolice není jídlo pro správné chlapy. Začněte tedy změny dělat tak, aniž byste na ně zbytečně upozorňovali a nebo kladli důraz. A než se nadějete, svůj jídelníček změníte, ani nevíte jak.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál