Nefungující MTHFR enzym je příčinou sníženého množství folátů v těle, což má za následek řadu nepříjemných následků. Může docházet k hromadění homocysteinu, zvyšuje se riziko aterosklerózy a může také dojít ke komplikacím v těhotenství. O co se konkrétně jedná?
Lidské tělo je tvořeno miliony buněk, z nichž každá obsahuje geny. To jsou segmenty DNA plné informací, instrukcí a pokynů, které jsou specifické a přesně tvoří výchozí stavební cihličku pro mnoho struktur v našem těle. Lidé mají přibližně 20 000 genů a jedním z nich je i MTHFR. Bohužel, 30–50 % lidí na celém světě nese mutaci tohoto genu, což je vystavuje vyššímu riziku srdečních chorob, rakoviny tlustého střeva, mrtvice, Alzheimerovy choroby a dalších.
Jak zjistit, zda mezi ně nepatříte i vy?
Mutace MTHFR negativně ovlivňuje celkové fungování organismu
MTHFR je gen, který tělu dává pokyny pro vytváření enzymu zvaného methylentetrahydrofolát reduktáza – zkráceně MTHFR. Kyselinu listovou, vitamín, který se nachází v potravinách, tento enzym převádí na tzv. aktivní formu folátu jménem methylfolát. Aktivní kyselina listová je důležitá pro proces methylace, která pomáhá optimalizovat ohromné množství v těle probíhajících procesů – včetně produkce DNA, metabolismu hormonů a správné detoxikace. Mutace tohoto důležitého genu způsobují potíže se všemi těmito pochody nutnými pro správné fungování celého organismu – respektive mění způsob, jímž tělo metabolizuje a převádí živiny ze stravy na vitamíny, minerály a bílkoviny, jež může využít. Tato genetická mutace také ovlivňuje hladiny hormonů a nervových přenašečů a společně s nimi i funkce mozku, trávení, hladinu cholesterolu a další. To, jestli danou mutaci máte, zjistíte na základě specifických krevních testů u svého lékaře.
Různé projevy různé intenzity
Zrádné je, že mutace MTHFR se může projevovat odlišně a s různou intenzitou. Podle výzkumů existuje souvislost mezi mutací MTHFR a ADHD, autismem, autoimunitními onemocněními a potížemi se štítnou žlázou, chronickou únavou, problémy s trávením včetně syndromu dráždivého střeva, hormonálními problémy včetně syndromu polycystických vaječníků, migrénami, a dokonce s depresí a dalšími duševními poruchami včetně schizofrenie. Mutace MTHFR ale nemusí nutně znamenat, že se u vás objeví některé z těchto příznaků – záleží také na tom, jakou variantu mutace máte. Cílem řešení této genetické mutace však ve všech případech bývá maximalizace methylace, která jediná dokáže mírnit příznaky a optimalizovat celkové zdraví. A k tomu se lze dopracovat jedinou cestou – provedením patřičných změn ve stravě a životním stylu celkově.
Zaměřte se na vlákninu, vitamin B12, dostatek pohybu i odpočinku
Aktivní kyselinu listovovu, methylfolát doplníte hlavně s pomocí zelené listové zeleniny. Nutný je také vitamin B12, který najdete v živočišných výrobcích a vhodných doplňcích stravy. Nutné je podpořit přirozenou očistu organismu a konzumovat dostatek vlákniny, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Je třeba se vyvarovat zvýšené spotřeby rafinovaných cukrů a zpracovaných potravin, minimalizovat příjem alkoholu, pravidelně se hýbat a vyhýbat se stresu, tedy si osvojit nějaké meditační návyky – věnovat se józe, relaxaci, povznášejícím oblíbeným činnostem a v neposlední řadě nezanedbávat spánkový režim.
MTHFR v těhotenství
Velký pozor by si měly dávat těhotné ženy, které berou doplněk stravy s kyselinou listovou. Ta by právě z výše uvedených důvodů vždy měla být ve formě aktivního folátu a nikdy ne ve formě syntetické kyseliny listové. Žena totiž nikdy neví, jestli náhodou taktéž nenese mutaci tohoto genu. Syntetická kyselina listová by v tomto případě byla tělem i plodem zcela nevyužitá a celá suplementace by postrádala smysl. Kyselina listová je esenciální látkou pro počáteční vývoj plodu a zvýšené nároky na její příjem jsou právě v 1. trimestru.
Péče o pokožku: Slyšeli jste o genetickém testu vaší pleti?
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Příčiny a první pomoc proti zápachu z úst
Zápach z úst potrápil někdy, alespoň dočasně, většinu z nás. Jde o nepříjemný problém, kterého navíc nemusí být vždy tak snadné se zbavit. Není lehké si takový problém uvědomit a připustit, ani na něj...
Čtěte dál
Stres má několik fází – v jaké se nacházíte právě vy?

Dejte stop syntetickým barvivům a ropným derivátům a vsaďte na přírodní dekorativní kosmetiku

Dostaňte se po porodu do kondice a zhubněte nadbytečná kila zdravým způsobem

Sociální sítě zaplavil nový hit: Long Breath Diet slibuje zhubnutí jen pomocí dechu

Rozhovor s Dominikem Kodrasem: „Doplňky stravy jsme nejprve míchali ´na koleni´, díky pozitivním ohlasům jsme přešli na vlastní výrobu“

Vytvořte si svou spánkovou rutinu na míru. Místo času usínání se vyplatí řešit něco jiného

Jizvy: Jak o ně správně pečovat, aby splynuly s okolní kůží?

Trápí vás zánět dásní, zápach z úst a citlivé zuby? Poradíme vám, jak na léčbu a prevenci

Ledvinové kameny: příčiny vzniku a přírodní léčba

Suchý únor: měsíc bez alkoholu vám prospěje jako dovolená
