Kofein: Jak nejlépe využívat jeho účinků?

Kofein: Jak nejlépe využívat jeho účinků?
zdroj: Adobe Stock

Nenávidíme jej i milujeme zároveň. Víme, že když ho přijmeme moc, bolí nás hlava. Ale také víme, že dokáže skvěle nakopnout a dodat energii v náročném dni. Ta je ale jen na „půjčku“ – tělo totiž i malé množství kofeinu metabolizuje až 8 hodin. Kvůli tomu se můžete cítit unaveně, zpomaleně a někdy i nemocně. Budete-li jej ale pít strategicky, tyto vedlejší účinky se vás vůbec týkat nemusí.

Kofein působí v těle hlavně jako tzv. antagonista adenosinových receptorů, což znamená, že brání vazbě „tlumících“ molekul, které do mozku vysílají signály, že jste unavení. Kofein je ale nemůže blokovat donekonečna. Takže adenosinu nakonec vazbu umožní, což se v praxi projeví podobně jako srážka s vlakem – najednou nemáte žádnou energii, jste unavení a jediná vaše myšlenka se točí kolem spánku.

Cukr si s kofeinem paradoxně nerozumí
Abyste mohli využívat pozitivních účinků kofeinu a vyhnuli se náhlým úbytkům energie, je třeba si zapamatovat základní pravidlo – kombinace cukr + kofein je sice doslova energická bomba, ale tělu neprospěje ani v nejmenším. Naopak. Energetické nápoje, které jsou touto kombinací tvořeny, vás sice opravdu nakopnou, co se ale týče celkových pozitivních účinků na tělo, ty nenaleznete. Naopak, tyto velké stimuly se pro vás mohou stát mnohem návykovější, než prosté kofeinové nápoje. Vsaďte raději buď na kávu nebo na zelený/černý čaj, které jsou na rozdíl od energetických nápojů navíc bohaté na fytonutrienty včetně antioxidantů, které pomáhají zpomalit a redukovat kofeinovou havárii.

Kdy si kofein dopřát?
Popíjení kofeinu, má-li působit pozitivně, má ale i další pravidla. Například je dobré přijímat jej v době mezi 9:30 a 11:30, kdy ovlivní energii nejvíce, protože se obvykle jedná o dobu, kdy začínáte být po klasickém ránu pracovního dne unavení. Navíc, než půjdete večer spát, zaručeně v tomto časovém rozmezí od doby, co si kofein dopřejete, uběhne 8 hodin. Zbytkový kofein vám tedy nenaruší spánek, i když vnímavost vůči kofeinu je silně individuální.

Vytvořte si vlastní strategii
O strategii dávkování kofeinu dokonce vyšla i kniha. Aniž byste ji museli číst, sami si můžete vypozorovat svou kofeinovou taktiku, kolik šálků kávy a hlavně kdy, je pro vás efektivní. Zkrátka zkoušejte a objevujte, až najdete, co vyhovuje právě vám. Nezapomínejte ale, že s ničím se to nemá přehánět – ani s kofeinem! Maximální doporučená denní dávka se pohybuje okolo 400 mg kofeinu. Lze říci, že do 300–400 mg přijatého kofeinu jsou účinky vesměs pozitivní, nad 400 mg denně už se můžou objevit nežádoucí účinky, které naznačují, že kofeinu už je v těle moc. Množství 4 šálky se tedy dá považovat za pomyslnou hranici pro tělo bezpečného příjmu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!