Lilek není typicky českou plodinou, přesto si získal oblibu pro svou univerzálnost a v našich obchodech i kuchyních se celkem ustálil. Jeho houbovitá konzistence z něj dělá skvělého „přebírače“ chutí a hodí se zejména k dalším plodinám čeledi lilkovité. Jaké zajímavosti o něm můžeme říci?
Lilek vejcoplodý (anglický název eggplant) neboli baklažán je jednoletá rostlina z rodu lilek čeledi lilkovité. Je příbuzný s rajčaty a bramborami a že si tyto členové lilkovité rodiny rozumí je poznat na chuti pokrmů, jejichž jsou součástí. Právě lilek s rajčaty, případně doplněný bramborem, je jedním z typických jídel řecké kuchyně a v této kombinaci chutná skutečně výtečně.
Velká fialová... houba
Mnohem více než rajčeti nebo bramboru se ale lilek s temně fialovou lesklou slupkou a krémově zbarvenou dužinou podobá houbě – a to jak vzhledem, tak částečně i chutí. Kromě klasické fialové odrůdy existují i lilky levandulové, zelené, oranžové a žluté, a to v různých tvarech i velikostech. Nejoblíbenější odrůda je však ta, která vypadá jako velké hruškovité vejce a má temně fialovou slupku.
Ovoce, které se pěstuje jako zelenina
Lilek pochází z jižní Evropy, především z Balkánu. Miluje teplo, a i když se pěstuje jako zelenina, botanicky se jedná o ovoce. Plody se konzumují zásadně tepelně upravené, začerstva nejsou dobré. Výjimkou je syrový lilek marinovaný v octu, soli, rozmačkaném česneku a pepři. Plátky baklažánu nechte v marinádě ležet 24 hodin a poté konzumujte třeba s pečivem nebo přidávejte do salátů. Lilek můžete také sterilovat, nejčastěji se však zapéká – třeba právě s rajčaty a případně i s brambory (můžete jej i plnit), nebo se obaluje v různých těstíčkách a smaží se podobně jako řízky.
Fialový díky antioxidantům
Kdo zařadí do svého jídelníčku lilek, nejen, že si pochutná, ale také udělá něco pro své zdraví. Tyto plody jsou totiž bohatým zdrojem vlákniny, vitaminů B1 a B6 a také draslíku. Dodají rovněž minerály jako je měď, hořčík a mangan. Významné jsou i obsahem antioxidantů, které vychytávají volné radikály a chrání lipidy v membránách mozkových buněk. Za poslední zmiňované nese odpovědnost především jeden antioxidant a to nasunin, který lilku dodává jeho charakteristickou temně fialovou barvu.
Významné benefity pro celkové zdraví
Pro vysoký obsah vlákniny a nízký obsah tuku se lilky doporučují lidem trpícím vysokým krevním tlakem, cukrovkou typu 2 nebo těm, kteří se snaží zhubnout. Regulují totiž hladinu cukru v krvi a pomáhají předcházet jeho prudkým výkyvům, navíc udržují pocit sytosti po poměrně dlouhou dobu. Podle odborníků může konzumace baklažánu rovněž přispět ke snížení hladiny špatného LDL cholesterolu.
Jak lilek vybírat a skladovat
Ke konzumaci byste měli vybírat plody lesklé, bez barevných skvrn, jizev a modřin. Zbarveny by neměly být ani čepice a stonek lilku v jeho horní části. Zralý lilek je pevný a těžký, když jeho povrch jemně stisknete pod palcem, vrací se zpět. Pokud povrch zůstává promáčknutý, lilek ještě zcela neuzrál. Plody uchovávejte v plastovém sáčku či krabičce v lednici, kde takto vydrží několik dní. Po uvaření v lednici vydrží až 3 dny. Pamatujte, že lilek se rychle kazí a je poměrně citlivý na teplo i chlad, proto byste jej po přinesení domů měli co nejdříve sníst.
Tip
Pro snížení hořkosti lilky před vařením nakrájejte na plátky, osolte a počkejte, až se „vypotí“.
Zapečený lilek s fetou
Upozornění
Některé výzkumy naznačují, že lilek může zhoršovat artritické bolesti. Jeho konzumaci by se rovněž měli vyvarovat jedinci trpící na ledvinové kameny, protože obsahuje značné množství oxalátu.
Víte, jak správně umývat ovoce a zeleninu a zbavit ji tak chemie? Pouhá voda nestačí!
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Půst jako vzpruha pro organismus i záležitost duchovní a ekologická
Když se řekne půst, mnozí z nás si vybaví populární přerušovaný půst, který je součástí různých diet. Má správně nastartovat tělo tak, aby si dokázalo poradit s nabranými kily. Půst ale není jen o hubnutí,...
Čtěte dál
Batáty: Jak si stojí v porovnání s klasickými bramborami?

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika

Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Moderní zavařování – zkuste to letos jinak a snadněji!

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?

Cheat day: vyplatí se dát den volno od dodržování hubnoucího režimu?

Zelená káva: ideální pomocník na cestě k vysněné postavě?

Jarní superpotraviny, na které můžete narazit na lesních cestách i zahrádkách
