Neustále velmi skloňované téma, o kterém je ale potřeba mluvit a řešit ho – obezita. Ačkoliv světem hýbou trendy v podobě zdravé výživy, různých výživových směrů, nových druhů cvičení a péče o tělo, čísla obézních lidí příliš neklesají, spíš naopak. Není to ale jen problém daného jednotlivce. Dotýká se to dříve či později i jeho okolí. Lidé bojující s obezitou mají vleklé zdravotní potíže, vyžadují větší a častější (nejen) lékařskou péči a rizikové faktory i nemoci předávají svým potomkům. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu obezity a s ní spojených onemocnění.
Trend sebelásky versus nezdravá obezita
Bohužel sociální sítě a média v dnešní době dělají mnoho. A tak se stalo, že ačkoliv dříve byla výrazná obezita spíše ojedinělým případem, dnes se zdá být zcela normální. Svět se přizpůsobuje potřebám obézních lidí – například v obchodech s oblečením, kde výrazně stoupl počet větších velikostí. Především se ale poslední roky vyvinul trend sebelásky. Mít se rád takový jaký jsem. Být s tím smířený a netrápit své tělo ani duši. Myšlenka je to sice krásná a skrývá dobrý úmysl, ale mnoho lidí si ji vyložilo po svém. Ti mají totiž za to, že jejich nebezpečná obezita je vlastně v pořádku, když se se svými kily „mají rádi“. Pojem sebelásky se sice týká spokojenosti se sebou samým, ale ruku v ruce s tím jde zdraví a péče o něj. Každá žena tedy nemusí mít míry modelky, ale pokud je zdravá, pohybově aktivní, sportuje, zdravě se stravuje a celkově o sebe pečuje, co na tom, že nosí velikost L? To je základním smyslem tohoto trendu. Sebeláska ale není argument pro obézní nemocné lidi…
Proč je normální mít kila navíc?
Rozhodně tu nikdo nechce prosazovat vyhublost nebo zdůrazňovat ideál krásy ve štíhlosti a nabádat snad k poruchám příjmu potravy. Obezita je stejně nebezpečná jako přílišná hubenost. Oba extrémy mají stejný výsledek – vysoce podlomené zdraví. Už léta na nás útočí trend vypadat krásně, štíhle a nemít nikde žádný faldík. Přesto je po generace normální být spíše oplácaný a plnoštíhlý než hubený. Hubení lidé zkrátka na naše babičky a prababičky nikdy nepůsobili dobře ani zdravě. Kolikrát jste při obědě u svých prarodičů slyšeli, ať si přidáte? Nebo ať si nandáte pořádně té omáčky a knedlíků, protože vypadáte „pohuble“? Zato když mělo vnouče nějaké to kilo navíc, to nebyl problém. Chlapa přece má být kus a ženská má být krev a mlíko. To je důkazem zdraví. Má-li „kus chlapa“ a „holka krev a mlíko“ zdravé návyky, je to relativně v pořádku. Výstražný prst je potřeba zdvihnout v momentě, kdy se tělo dostane do nezdravé nadváhy či dokonce obezity.
Co obezita tělu přinese? Jen potíže….
S přibývající váhou tělo postupně začíná víc a víc trpět. Likvidují se klouby, kosti, srdce, cévy a další potíže (skryté i viditelné) následují. Dochází poté k onemocněním, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, výrazně se zvyšuje riziko mrtvice či infarktu. Při nadměrném příjmu stravy nebo i při velkém deficitu se stane totéž – dojde k poruše metabolismu. Tělo navíc začne ukládat tuky „na horší časy“. A nemluvíme jen o podkožním tuku, ale především o tom útrobním (viscerálním), který se ukládá v okolí vnitřních orgánů a způsobuje řadu vážných zdravotních potíží.
Kromě již uvedené cukrovky a vysokého krevního tlaku zvyšuje viscerální tuk riziko vzniku krevních sraženin, způsobuje ztučnění jater, ledvin a slinivky. U hodně obézních osob dochází dokonce k obalení celého srdce silnou vrstvou tuku. Viscerální tuk způsobuje také produkci nebezpečných látek v těle, které vyvolávají chronický zánět. Dochází k vyčerpání imunitního systému a zvyšuje se nebezpečí vzniku rakoviny. Příliš mnoho útrobního tuku může vyvolat kýlu, způsobit zauzlení střev a také je příčinou chrápání a poruch nočního dýchání (spánkové apnoe). Tuk se totiž uloží i v oblasti hrdla. V současné době je obezita navíc vysoce rizikovým faktorem při nákaze koronavirem. Není divu – pokud je člověk obézní, je mnohem více náchylný na celou řadu onemocnění a potíží. Dá se říct, že v podstatě každý zdravotní problém je u obézního člověka mnohem více rizikový a může mít horší průběh i fatálního následky.
Jak pomoci obézním lidem?
V první řadě je potřeba si říct, že každý člověk, kterého trápí obezita, má v sobě ukrytý problém – ať už se jedná o nějaké trauma z dětství, špatnou výchovu či zážitek ze svého života apod. Je tedy nutné s tímto člověkem mluvit a řešit, proč má potřebu se přejídat, nebo proč naopak své tělo trápí hlady celé hodiny a pak je schopen nekontrolovaně vyjíst lednici. Jaké trápení nebo problém zajídá. Ideálně s pomocí psychologa či psychoterapeuta je velice důležité přijít na původ obezity. Proč má daný jedinec špatný vztah k jídlu, nebo naopak proč je to jeho závislost. Mnoho obézních trpí šikanou, posměšky ze strany okolí i rodiny. Jejich kvalita života navíc klesá s každým kilem navíc, a tak se pomalu uzavřou do sebe, nejsou aktivní ani společenští a končí v depresích.
Stravování ovlivňuje naši psychiku více, než si myslíme. Co zařadit a co naopak vynechat?
Místo nadávek nebo posmívání je tedy opravdu důležité nabídnout pomocnou ruku, promluvit si o problému a zajistit odbornou pomoc. V momentě, kdy se podaří přenastavit hlavu a změnit vztah ke stravě a k životu jako takovému, je člověk připravený na další krok k lepšímu životnímu stylu. A tím je správně nastavené stravování, vhodně zvolený pohyb a dostatečná duševní hygiena spojená s podporou odborníků a nejbližšího okolí. Tyto aspekty dokážou postupně vnést elán do života, díky ubraným kilogramům také zlepšit celkové zdraví, zvýšit pohybové schopnosti a zejména dodat zdravé sebevědomí.
Ať říkají trendy (nebo babičky) cokoliv, obezita není normální. Nejde tu ani tak o estetickou stránku věci, ale především o velké riziko spojené se zdravím. Je potřeba o tomto tématu pořád mluvit, řešit ho a snažit se pomocí prevence předcházet stavu obezity. A pokud k ní dojde, je potřeba tento problém řešit s lékařem, terapeutem a s blízkými. Tělo má každý jenom jedno, stejně jako život. Proto bychom všichni měli mít na prvním místě sebe. Myslet na své zdraví a na to, aby se našemu tělu vedlo co nejlépe a sloužilo nám dlouhá léta.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství
Prenatální diagnostika představuje klíčovou součást péče o těhotné ženy, jejím cílem je zjistit zdravotní stav miminka ještě před narozením. Tato oblast medicíny zahrnuje řadu vyšetření a testů, které...
Čtěte dál