Cyklistika provozovaná uvnitř našich domů či bytů spojuje výhody venkovní aktivity s pohodlím vnitřku. I doma si můžete pořádně máknout. Zde jsou důvody, proč dát šanci cyklistickému trenažeru...
Cyklistika je bezesporu na vzestupu, a to nejen v Česku, ale na celém světě. Různé statistiky potvrzují, že zájem lidí o ježdění na kole se zvýšil zejména na jaře, kdy koronavirus uzavřel většinu možností sportovního i kulturního vyžití, na něž jsme byli zvyklí. A tak lidé vyrazili na cyklostezky, prodejci hlásili výrazný nárůst počtu kupujících nejen klasických kol, ale zejména elektrokol, které umožní sportovat i věkově nebo zdravotně znevýhodněným jedincům.
Cyklistika jako sport pro všechny
Cyklistika se zdá být ideálním sportem – nezatěžuje klouby, dostanete se díky ní na čerstvý vzduch, pracujete na zvýšení síly, vytrvalosti i posílení kondice a zlepšování nálady i otužování se. Jenže to bylo jaro. Dnes máme zimu a motivace vyrazit na kolo, kde navíc intenzivněji vnímáme poryvy větru a déšť či sníh, případně namrzlou vozovku, je důsledkem toho výrazně snížená.
Proč dát šanci cyklistickému trenažeru
A na indoor cycling do oblíbeného fitcentra se také příliš spoléhat nemůžeme, protože, jak říká ministr Blatný, epidemiologická situace je stále křehká, a navíc jezdit na kole s rouškou a snažit se ze sebe vydat maximum není vůbec komfortní. Jak tedy z této šlamastiky ven? Podobně jako na jaře: jen je nyní na místě místo kola venkovního pořídit to vnitřní. Proč dát šanci cyklistickému trenažeru?
1. Můžete nasednou kdykoliv
Dlouhý pracovní den vás zmohl a vy máte náladu svalit se na pohovku, zapnout televizi a na nic nemyslet. Jenže cítíte nutkání se protáhnout, zapotit se, víte, že vám to udělá dobře… Ale venku je zima, fouká a prší. Co tedy s tím? Nebo máte opačný problém? Byli jste zvyklí si ráno přivstat a před odchodem do práce si zaběhat, ale tento záměr vám nyní kazí venkovní nečasy… Nebo máte pocit, že totálně nestíháte a máte volnou jen půl hodinku… Ve všech případech můžete zapnout hudbu, naskočit na domácí kolo a vydat se vstříc zábavnému tréninku!
2. Produktivně využitý čas
Pokud s tím nemáte zkušenost, může se vám zdát, že jet uvnitř na kole a civět do zdi může být trochu podivné a pořádně nudné. Takové to ale vůbec být nemusí. Je to na vás, kam si kolo postavíte – může to být naproti velkému oknu a když je pěkně, můžete jej postavit klidně i na terasu nebo zahradu – kreativitě se meze nekladou. Nikde ale není psáno, že musíte jen „civět“ před sebe. Cyklistický trenažer dává spoustu možností, jak využít na něm trávený čas – ba dokonce by se dalo říci, že dává čas navíc! Můžete zapnout hudbu a vybít ze sebe, co potřebujete; můžete sledovat film, číst si, učit se nebo vyřizovat e-maily… A u toho všeho šlapat a pracovat na podpoře síly i kondice! Ideální řešení!
3. Nastavení podle sebe
Pokud s jízdou na kole ani na trenažeru nemáte zkušenost, nemusíte se obávat přísného instruktora nebo zkoumavých pohledů zkušených jezdců. Na domácí lekci se s nimi totiž nepotkáte. Pokud si pořídíte „chytrý“ trenažer, získáte svého osobního trenéra, který vám v pohodlí domova umožní si vše „osahat“ a dostat se tam, kam potřebujete. Přednastavené programy vás provedou začátky a naučí vás rozpoznat vlastní limity a síly, což vás dovede i k tomu, že si časem začnete vytvářet programy a tréninky vlastní. A jakmile to bude možné, bude samozřejmě dobré, když navštívíte nějakou indoor cyclingovou lekci, kde se lektor podívá, jak jezdíte, jak držíte tělo a podobně a potvrdí, že vše děláte správně tak, abyste si pomohli, ale neublížili.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Nevěřte poplašným mýtům. Zde jsou fakta, která byste měli vědět o vakcinaci
Očkování má velký historický význam, protože lidstvo zbavilo celé řady nemocí, na něž se dříve běžně masově umíralo. Jeho důležitost není menší ani dnes, kdy na naléhavosti získává díky panující pandemii...
Čtěte dál
Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?

Předsevzetí, která by neměla chybět na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu

Do nového roku bez obav a úzkostí. Jaká pravidla je dobré si stanovit?

Kvasinkové infekce trápí ženy i muže. Jak jim předcházet?

Cvičení v karanténě: Základní přehled sportovních pomůcek, které se vyplatí mít doma

Přírodní prostředky pro zmírnění kašle, které vám pomohou zbavit se hlenu

Novoroční deprese a strach z neznámého aneb co nám přinese rok 2021?

Na pohyb byste neměli zapomínat ani o svátcích. Jak se hýbat aniž byste museli sportovat?

Rozhovor s virologem Liborem Grubhofferem: Proč nevěřit fake news a nechat se očkovat?
