Kvasinky jsou mikroorganismy, které se u nás přirozeně vyskytují na nejrůznějších sliznicích, například v ústech, v nose a krku, na kůži a ve střevech, ale i v intimních partiích u žen i mužů. Za normálních podmínek žijí kvasinky v přirozené rovnováze s okolním prostředím a tvoří tak přirozenou mikroflóru. Při narušení těchto fyziologických podmínek však může dojít k přemnožení kvasinek v těle a tím se rozvine tzv. kvasinková infekce.
Nejčastější příčiny vzniku kvasinkových infekcí – oslabená imunita, léky či špatná hygiena
Kvasinky se mohou v těle přemnožit po prodělání nemoci, kdy je naše celková obranyschopnost určitým způsobem oslabena. Imunitu významně oslabují takové faktory, jako jsou onkologická onemocnění, cukrovka, užívání kortikosteroidů, diabetes, užívání antibiotik, užívání antikoncepce apod. Antibiotika jsou častou příčinou vzniku kvasinkové infekce, protože kromě patogenních bakterií působí také na bakterie přirozeně žijící v našem těle. Kvasinka má tak více prostoru pro rozmnožení. Ženy užívající hormonální antikoncepci pak mají jiné složení a konzistenci hlenu na sliznici pochvy, který neplní dostatečně ochrannou a čistící funkci. Kvasinky tak mají opět lepší podmínky pro rozmnožování a sliznice je náchylnější k vzniku infekce. K dalším rizikovým faktorům patří nechráněná pohlavní aktivita, menstruace, zanesení stolice do genitálu, plavání v bazénu a delší setrvání v mokrých plavkách, voda obsahující desinfekci, nevhodné přípravky pro intimní hygienu, nedostatečná hygiena po pohlavním styku, stres, těhotenství, nevhodné spodní prádlo, určité složení stravy, přemíra cukru apod.
Příznaky kvasinkové infekce (kandidózy)
K projevům kvasinkové infekce mohou patřit i bolesti hlavy, únava či deprese, u žen však kvasinka obvykle dříve nebo později vyvolá genitální potíže a zánět pochvy. Na začátku ženy pociťují pálení, svědění, zarudnutí a otok v oblasti vnějších rodidel. Nepříjemné pocity doprovází také nepohodlí či palčivé pocity při pohlavním styku. Infekce se obvykle projeví i přímo v pochvě, kdy začne být patrný bělavý výtok a bolest. Kvasinková infekce u mužů může být v některých případech i bez zjevných příznaků, jindy se projeví zarudnutí a otok žaludu, svědění a pálení předkožkového vaku či bílý povlak. Kvasinky se mohou přemnožit i v ústech, tento fakt se nejčastěji projevuje bělavými povlaky, při setření povlaku na jazyku a sliznicích se obnaží zarudlá, lehce krvácející postižená místa. Při neléčené kvasinkové infekci (kandidóze) v ústech se může tato infekce snadno rozšířit do hltanu, což je relativně častý jev zejména u astmatiků, novorozenců či lidí s oslabenou imunitou.
Způsoby, jak se zbavit otravných aftů pomocí prostředků, které máte doma
Léčba kvasinkových infekcí
Léčba kvasinkových infekcí může být někdy zdlouhavá a nelehká. Častým jevem je rezistence na volně prodejné léky a přípravky, které si ženy samy naordinují, aniž by skutečně trpěly kvasinkovou infekcí. Aby léčba kvasinkové infekce byla skutečně úspěšná, musí být také komplexní. Kromě léků a podpůrných kosmetických přípravků se doporučuje upravit životní styl a jídelníček tak, aby se snížil příjem jednoduchých cukrů a kvasinky tak neměly dostatek přímé potravy. Léčba spočívá v podání antimykotik, při akutním onemocnění jsou k dispozici lokální přípravky, při chronických a opakujících se infekcích je třeba navštívit lékaře, který zjistí skutečnou příčinu mykózy a předepíše antimykotika pro systémové užívání.
Kvasinkové infekce – babské rady a prevence
Co se týče babských rad a tzv. domácí svépomoci, doporučuje se například kyselina boritá, česnek, oregano, jablečný ocet, čajovníkový olej, přírodní jogurty bez přidaného cukru či probiotické doplňky. O účinnosti těchto prostředků se můžete přesvědčit sami, efektivnější než zaobírat se odbornými či neodbornými způsoby léčby však jistě bude včasná a důsledná prevence – úprava jídelníčku a jeho zdravější verze, větší pozornost věnovaná hygieně, volné a dobře prodyšné spodní prádlo, neparfémované mycí prostředky, snížení spotřeby cukru a užívání vhodných probiotik v podobě doplňků stravy.
Výhody a nevýhody nákupu potravin přes internet. Co vás přesvědčí nebo odradí?
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál