Očkování má velký historický význam, protože lidstvo zbavilo celé řady nemocí, na něž se dříve běžně masově umíralo. Jeho důležitost není menší ani dnes, kdy na naléhavosti získává díky panující pandemii covidu-19. Nedůvěra vůči vakcinaci může mít na celosvětové zdraví velmi neblahé dopady. Co všechny byste o očkování měli vědět, abyste se ho nebáli?
Pandemie covid-19 celosvětově zvýšila důležitost a naléhavost očkování. Mimo jiné totiž způsobila pokles počtu dětí rutinně očkovaných proti nebezpečným dětským infekčním nemocem, což by mohlo vést k nárůstu nemocí a úmrtí na nemoci, jimž lze již dnes běžně předcházet. WHO apeluje na země, aby zajistily základní imunizaci a zdravotnické služby, a to i přes výzvu, kterou představuje covid-19. Proč je očkování tak důležité, proč byste se ho neměli obávat a co všechno byste o něm měli vědět?
Co je očkování?
Očkování je nástroj bezpečné prevence před nebezpečnými původci infekčních onemocnění. K vybudování odolnosti vůči konkrétním infekcím využívá přirozené obranyschopnosti organismu čímž současně posiluje vlastní imunitní systém. Ten totiž začne vyrábět protilátky stejně jako když je vystaven nemoci. „Vakcíny ale obsahují usmrcené nebo oslabené formy choroboplodných zárodků, jako jsou viry či bakterie, nebo v poslední době jenom jejich antigenní složky stimulující specifickou imunitní odpověď očkovaného jedince,“ říká profesor Libor Grubhoffer, přední český virolog a ředitel Biologického centra AV ČR.
Co vakcíny obsahují?
Všechny složky vakcíny hrají důležitou roli při zajišťování její bezpečnosti a účinnosti. „Patří mezi ně antigen, což je mrtvá nebo oslabená forma viru či bakterie, nebo jejich strukturní složka s imunogenními vlastnostmi, která cvičí imunitní systém, aby nemoc rozpoznal a dokázal s ní v budoucnu bojovat, pokud se s ní setká; adjuvans, což jsou látky, jejichž úkolem je vybudit imunitní systém k silnější protilátkové odpovědi; konzervační látky zajišťující účinnost vakcíny; stabilizátory, které vakcínu chrání během skladování a přepravy,“ vyjmenovává profesor Grubhoffer. Řada složek používaných ve vakcínách se přirozeně vyskytuje v těle, v životním prostředí a v potravinách, které jíme. Všechny složky přítomné ve vakcínách, stejně jako samotné vakcíny, jsou důkladně testovány a sledovány, aby byla zajištěna jejich bezpečnost.
Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?
Je očkování bezpečné?
Očkování je naprosto bezpečné a jeho případné vedlejší účinky jsou obvykle velmi mírné a dočasné. Nejčastěji se jedná o bolest v paži, kam byla vakcína injekčně vpravena, a zvýšenou teplotu. Vážnější nežádoucí účinky jsou možné, ale extrémně vzácné. Je mnohem pravděpodobnější, že vám ublíží nemoc, které lze očkováním předejít, než očkování samotné. Například tetanus může způsobit extrémní bolest, svalové křeče a krevní sraženiny; spalničky mohou způsobit encefalitidu (zánět mozku) a slepotu. Mnoho nemocí, kterým lze předcházet očkováním, může mít dokonce za následek smrt. „Výhody očkování proto značně převažují nad riziky, bez vakcín by docházelo k častým epidemiím infekčních onemocnění často s trvalými či dlouhodobými následky nebo velkým počtem obětí na životech,“ upozorňuje profesor Grubhoffer.
Proč se očkování nemusíte bát?
Jakákoliv licencovaná vakcína je před schválením pro použití důkladně testována v několika fázích pokusů a po zavedení je pravidelně přehodnocována. Vědci také neustále sledují informace z několika zdrojů, zda nenesou známky toho, že vakcína může způsobit zdravotní rizika. Bezpečnost a nezávadnost vakcín je tak neustále pod bedlivým dohledem předních světových odborníků.
Proč byste se měli nechat očkovat?
Očkování je výraz solidarity s ostatními. Jedná se o bezpečný a účinný způsob prevence nemocí a záchrany životů. Vakcíny proti nemocem jako je záškrt, tetanus, černý kašel, chřipka a spalničky ročně zachrání až tři miliony životů. Očkováním tak nechráníte pouze sami sebe, ale i své okolí. Vážně nemocní lidé se nemohou nechat očkovat, proto je na nás zdravých, abychom to udělali za ně a ochránili je. „Princip solidarity v zájmu kolektivní imunity lidstva je v samotné podstatě smyslu očkování proti pandemickým původcům infekčních onemocnění. V takovém případě není jiné cesty než právě plošné očkování v co nejkratším časovém období,“ dodává profesor Grubhoffer.
Na jakém principu očkování funguje?
Při vytváření ochrany před nemocemi využívají vakcíny schopností adaptivní imunity lidského organismu. Na očkování imunitní systém reaguje tak, že nejprve rozpozná antigenní podnět očkovací látky související s patogenním původcem onemocnění, poté začne produkovat specifické protilátky a faktory buněčné imunity včetně paměťové složky imunitní odpovědi. Vy se díky tomu v budoucnu buď vůbec nenakazíte, nebo nemoc snáze překonáte. Vakcína je tedy bezpečným a chytrým způsobem, jak v těle vyvolat adaptivní imunitní odpověď, aniž by způsobovala onemocnění. A protože lidský imunitní systém si pamatuje, jste po jedné nebo více dávkách vakcíny před daným onemocněním chráněni po celá léta, desetiletí a někdy dokonce i celý život. Díky tomu jsou vakcíny tak účinné – nemoci neléčí, ale rovnou jim pomáhají předcházet.
Jak vakcíny chrání společnost jako celek?
Očkováním se snižuje riziko infekce a přenosu onemocnění na ostatní. Čím více lidí je ve společnosti očkováno, tím menší je možnost přenosu viru či bakterie dál a tím méně lidí je ohrožených. Snížení cirkulace patogenu v komunitě lidí chrání i ty, kteří se kvůli jinému onemocnění nebo alergii očkovat nemohou. Takových způsobem se buduje takzvaná kolektivní imunita, která vůči patogenům činí odolnou nikoliv jednu osobu, ale celou společnost. Právě proto se říká, že očkováním vyjadřujete solidaritu s ostatními – podílíte se totiž na vytvářené dané kolektivní imunity.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně
Trápí-li nás nějaký zdravotní problém, prvním řešením bývá návštěva lékaře. Co když ale ani po mnohých vyšetřeních a léčebných procesech stále nedochází ke zlepšení? Nabízí se otázka, kterou bychom si...
Čtěte dál