Inkontinence je samovolný únik moči, tedy jinak řečeno ztráta kontroly nad močovým měchýřem. Tato nepříjemná záležitost trápí až desetinu obyvatel České republiky, přesto je inkontinence stále do jisté míry společenským tabu.
Inkontinence mnohem častěji postihuje ženy než muže a také se obvykle vyskytuje u lidí staršího věku, existuje však více příčin. O inkontinenci vědí své například i ženy v těhotenství a po porodu.
Rizikové faktory pro výskyt inkontinence
Urgentní inkontinence je urologický problém, jde o únik moči, kterému předchází náhlý a nepotlačitelný pocit nucení na močení. U lidí s inkontinencí se běžně přistupuje k farmakoterapii, která snižuje přenos vjemů z močového měchýře do mozku. Inkontinence může mít celou řadu různých příčin, je nutné posoudit celkový zdravotní stav, rodinné dispozice i běžné návyky. Mezi rizikové faktory vzniku inkontinence patří i pohlaví – u žen vzniká mnohem častěji inkontinence v důsledku stresu, těhotenství, porodu a menopauzy. Dále je to věk, přirozeně čím vyšší věk, tím vyšší riziko, nadváha, cukrovka, kouření či dědičnost.
Inkontinence v těhotenství a po porodu
Inkontinence v pozdním stadiu těhotenství je velmi běžná. Je to díky výraznému tlaku miminka na pánevní dno. Po porodu obvykle inkontinence ještě nějaký čas přetrvává a může časem odeznít, někdy je to však do určité míry již trvalý problém. Inkontinence po porodu může být způsobena také otoky vaginálních tkání. Poté, co se tělo po tomto náročném procesu zcela zhojí, dochází obvykle ke zlepšení.
Inkontinence u mužů
Inkontinence postihuje v nemalé míře také muže. U nás má potíže s únikem moči zhruba každý čtvrtý muž nad 40 let věku. Jde samozřejmě o velmi omezující a nepříjemnou věc, která ovlivňuje osobní, společenský a tím často i profesní život. Postižení se vzdávají svých oblíbených činností, koníčků, kontaktů i sexu. Mezi nejčastější příčiny inkontinence u mužů patří zbytnění prostaty nebo její operace, následky chirurgického zákroku, úrazu nebo tzv. hyperaktivního močového měchýře, což je syndrom označující celou řadu potíží spojených s naléhavou potřebou.
Cvičením proti inkontinenci
Inkontinence je silně nepříjemný problém, se kterým ale můžeme docela efektivně bojovat. Důležitou součástí nápravy ale i prevence je cvičení, které by mělo být i součástí zdravého životního stylu. Nejúčinnější jsou pak cviky na posílení pánevního dna.
VIDEO: Zdravá strava v těhotenství: Jak se stravovat ve. 2 trimestru?
Léčba inkontinence
Léčba úniku moči závisí na stanovené diagnóze a stupni inkontinence. Existují různé typy inkontinence a například lehčí stádia stresové inkontinence se léčí nejen pomocí cvičení, ale také například elektrostimulace, farmakologické terapie či pomocí laseru. U pokročilejších stádií bývá možností zákrok, kdy je močová trubice podepřena páskou, což brání v úniku moči při zvýšení tlaku v břišní dutině.
Inkontinence se týká také dětí, může být spojena i s úzkostí a může se týkat také úniku stolice. Stejně jako u dospělých i tady se doporučuje návštěva lékaře. Inkontinence může být průvodním jevem řady vážných onemocnění a může vyvolat i psychické potíže. V každém případě může negativně ovlivnit i kvalitu partnerského života.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
