Švestky se nám obvykle urodí jednou za dva roky, úroda pak ale mnohdy bývá velmi bohatá, a tak často už ani nevíme, co s nimi. Oblíbené švestky mají nejen skvělou a nezaměnitelnou chuť, ale i řadu zdravotních benefitů.
Švestky dozrávají zhruba od července do konce září. Plody by však měly na stromech zrát co možná nejdéle, protože utržené švestky už velice špatně dozrávají a nemají pak ani svou typickou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale zároveň měkké. Švestky patří k tradičním průvodcům podzimu, a protože je toto období často spojováno s depresemi, je dobré vědět, že právě tyto plody můžou s projevy deprese zatočit.
Švestky pro zdraví
Plody švestek obsahují velké množství vody, dále pak cukry, organické kyseliny, třísloviny, minerální látky jako je sodík, draslík, fosfor, vápník či železo, a vitamíny A, B, C a E. Jsou výborné pro rychlé osvěžení nebo doplnění energie. Dále jsou bohaté na vlákninu, třísloviny a organické kyseliny. Jsou vynikajícím lékem na revmatismus, dnu, onemocnění jater, ledvin a také krevního oběhu. Pomáhají chránit srdce a cévy, snižují hladinu cholesterolu v krvi. Velmi účinné jsou během střevních problémů a je známý jejich účinek proti zácpě. Jíst švestky se doporučuje také v případě, že vás bolí klouby – pomáhají bojovat proti onemocnění dna. Švestky obsahují přírodní látky, které působí preventivně na celé naše zažívací ústrojí. Jejich konzumací předcházíme zánětům žaludku a střev, účinně působí na zdravou střevní mikroflóru.
Jak sklízíme švestky
Švestky sklízíme zralé, ne však přezrálé, a rozhodně ne napadené červy nebo hnilobou. Plody by měly být pevné a na pohled zdravé. Při sklizni bychom měli na plodech nechat stopky, aby nezačaly předčasně podléhat zkáze. Sbíráme je nejlépe do košíků. Švestky můžeme konzumovat čerstvé, můžeme je sušit, mrazit, zavařovat, vyrábět oblíbená povidla, vařit švestkové knedlíky, péct koláče, ze švestek můžeme také pálit slivovici.
Proč jíst sušené švestky
Sušené švestky jsou výborným zdrojem draslíku, který je nezbytný pro udržení zdravého krevního tlaku a srdečních funkcí. Mohou přispět k prevenci vysokého krevního tlaku a účinně ochránit před aterosklerózou. Nasekané sušené švestky jsou skvělou a chutnou součástí zdravé snídaně.
Znáte druhy švestek?
Druhů švestek je hned několik. Pravé švestky mají modrou barvu a tvar spíš do špičky, slívy jsou víc zakulacené. Mirabelky neboli špendlíky se k nim řadí také, jsou žluté nebo červené a o poznání menší. Jsou poddruhem slívy a někdy se jim také říká žluté švestky. Ryngle jsou méně známé a zřejmě i méně konzumované, přesto jsou ze švestek nejzdravější. Obsahují antokyany a mají protirakovinné a protizánětlivé vlastnosti. Jejich vysoký obsah vitamínu B má blahodárný účinek na nervový systém. Renklódy jsou kulaté, zelenožluté nebo červenomodré až hnědé. Specifických odrůd švestek je však mnohem víc. V Evropě má pěstování švestek dlouholetou tradici. Švestka bývá součástí ovocných sadů, snadno se množí, má ráda teplo a daří se jí v mírném podnebí.
Zdroj: bezpecnostpotravin.cz, ctidoma.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál