Kolagen u lidí příznivě ovlivňuje nejen stav kloubů, ale také pleti, vlasů a nehtů. A podobně je tomu i ve zvířecí říši, kde se kolagen podílí na zlepšení stavu srsti a kopyt a samozřejmě také kloubů. Vědělo se to už ve středověku, kdy slavná abatyše Hildegarda z Bingenu pro úlevu od bolestí kloubů doporučovala užívat vývar z telecích či vepřových nožiček.
Pro strukturu lidského těla má nedozírný význam. Čím vlastně kolagen je? Jedná se o ve vodě nerozpustnou bílkovinu, díky němuž je lidské tělo (tvořené ze 70 % vodou) pevné a nikoli kapalné. „Vědecká literatura se tomuto jeho efektu na lidské tělo věnuje již více než 50 let. V posledních 30 letech se potom zaměřuje i na výzkum funkce kolagenních peptidů ve výživě chrupavek a pojivových tkání,“ říká Ing. Petr Dušek, spolumajitel a jednatel společnosti Orling zabývající se vývojem a výrobou kolagenních doplňků. Co jsou kolagenní peptidy a jak konkrétně kloubům pomáhají?
Co je kolagen
Kolagen lze tedy charakterizovat jako vláknitou bílkovinu, která tvoří těla všech živočichů. Jako takový představuje 30 % všech tělních bílkovin a tvoří 70 % sušiny kloubních chrupavek a má tedy velký význam pro strukturu a integritu našich těl. V rostlinné říši se nevyskytuje vůbec. „Kolagen je přirozenou součástí pohybového aparátu, kostí, chrupavek a kloubů,“ vysvětluje Petr Dušek. Podmiňuje mechanické vlastnosti chrupavky, především její pevnost a pružnost.
Specifické aminokyselinové složení
Kolagen je tvořen třemi řetězci, které jsou uspořádány do tvaru trojité spirály. Ta má velmi specifické aminokyselinové složení – skládá asi z 1 000 molekul glycinu, 360 molekul prolinu a 300 molekul hydroxyprolinu. Hydroxyprolin se nevyskytuje v žádné jiné bílkovině a je proto velmi důležitý pro metabolismus chrupavky.
29 různých typů kolagenu
V současné době rozeznáváme až 29 různých typů kolagenu. Ve větším množství se však vyskytují jen typy I až IV. „Kolagenní hydrolyzát obsahuje peptidy odvozené převážně od kolagenu typu I, II a III, které se vyskytují společně v kůži, kostech, chrupavkách a ve svalech,“ upřesňuje inženýr Dušek. Z hlediska chemického složení je pro ně typický vyšší obsah hydroxyprolinu (124 zbytků na 1 000 AMK zbytků) a dále přítomnost cysteinu, který stabilizuje kolagenovou strukturu kovalentní disulfidickou vazbou (cystin). Toto je důležité pro výživu všech pojivových tkání, včetně kloubních chrupavek.
Hydrolyzát kolagenu se skládá z malých peptidů
Kolagenní peptidy se připravují specifickou enzymatickou hydrolýzou kolagenu ve vepřových a hovězích kůžích, kožních štěpech a kosech. Samotný hydrolyzát se skládá z malých peptidů, jejichž molekulová hmotnost se pohybuje v rozmezí 500 až 15 000 s průměrnou hodnotou asi 3 000 Da. Kolagenní bílkovina ve formě vysoce stravitelných peptidů přispívá k udržování normálního stavu kostí. „Kolagenní peptidy jsou výborně využitelné a stravitelné. Nemají žádná zdravotní rizika, zato mají vysokou vyživovací funkci,“ informuje Petr Dušek. Jedná se vlastně o čistý protein s výraznou schopností vázat vodu.
Kolagenní peptidy jako stavební látka i nositel kódované informace
Bílkoviny a peptidy jsou vstřebávány speciálními enterocyty, střevními epitelovými buňkami. Malé kapénky tekutiny obsahující kolagenní peptidy jsou pohlcovány enterocyty. Bílkoviny a peptidy jsou transportovány ve vesikulách, malých puchýřcích, které se nacházejí v buněčné membráně. Odtud jsou pak exocytózou vyloučeny do okolí Payerských plaků a dále do lymfy a krve. Následně jsou distribuovány krevním a lymfatickým oběhem a transportovány do pojivových tkání. Zde ovlivňují činnost buněk, například chondrocytů či osteoblastů. „Kolagenní peptidy slouží jednak jako stavební látka, jednak jako nositel kódované informace pro syntézu fyziologického typu kolagenu,“ uzavírá Petr Dušek.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál