Sezóna medvědího česneku, zelené bylinky připomínající konvalinku, je tu a spolu s ní přichází i spousta benefitů, které tato mimořádná rostlinka přináší. Čím tělu prospívá, jak jej rozpoznat a jak jej zpracovat v kuchyni?
Medvědí česnek je bylina rostoucí ve většině částí Evropy a Asie. Jedná se o cibulovitou vytrvalou rostlinu množící se primárně semenem. Roste brzy na jaře, daří se jí ve vlhkých a stinných místech, kolem potoků, v hájích a lesích. Typická je výraznou česnekovou vůní, která láká medvědy probouzející se ze zimního spánku (odtud název „medvědí česnek“). Ti se připotácejí k potoku, nacpou se listy a ty jejich tělo pročistí od parazitů.
Jak medvědí česnek prospívá zdraví
Medvědi vědí, co dělají, když po zimě revitalizují tělo medvědím česnekem. Protože jak listy, tak i cibulky jsou plné vitaminu C, karotenu a allicinu. Používají se při výrobě léků. Nabízejí totiž celou řadu vlastností mimořádně prospívajících celkovému zdraví. Mají moc ulevit od zažívacích potíží, plynatosti, kožní vyrážky a dalších onemocnění. Díky chemikáliím, které snižují aktivitu krevních destiček a rovněž krevní tlak, prospívá medvědí česnek rovněž srdci a chrání jej před kolapsem například v podobě infarktu a dalších chorob. Medvědí česnek také může zlepšit funkci střev a pomoci při léčbě akutního i chronického průjmu, syndromu líného střeva i zácpy. Blahodárně působí i na dechové obtíže a celý močový systém.
V přírodních rezervacích je sběr zakázán
Na rozdíl od medvědů, kteří jej mohou beztrestně sbírat, kde jej zrovna najdou, člověk tuto výsadu nemá. Medvědí česnek je totiž chráněný a v přírodních rezervacích a národních parcích se proto sbírat nesmí. Ani tak ale nemusíte zoufat, můžete jej zakoupit na trhu, v zahradnictví nebo si vypěstovat vlastní. Tam, kde je to povoleno, můžete mladé rostlinky vykopat a zasadit na zahradě. Nevyžadují téměř žádnou péči.
Jak jej rozeznat od konvalinky i ocúnu
Navzdory česnekové vůni a chuti vypadá s trochou fantazie spíše jako pažitka – ovšem jako pažitka, které se mimořádně rozšířily listy a místo fialového květenství jí narostly květy bílé. Právě pro ně je velmi podobný konvalince nebo ocúnu jesennímu, které jsou ale jedovaté. Jak je od medvědího česneku odlišit? Promněte listy v prstech a pokud ucítíte typickou česnekovou vůni, můžete si být jisti, že držíte tu pravou rostlinu.
Quinoa s pečenou zeleninou a medvědím česnekem
Co se dá s medvědím česnekem dělat v kuchyni
Celá rostlina medvědího česneku je jedlá: mladé listy se hojně přidávají do polévek a omáček, květy (rostou od dubna do června) se přidávají do salátů a sendvičů. Z medvědího česneku můžete vyrobit také skvělé pesto, které poslouží jako pomazánka nebo omáčka na těstoviny. Řada lidí dává medvědímu česneku přednost před česnekem klasickým, protože má jemnější chuť a nezanechává za sebou v ústech typický nepříjemný zápach.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál