Pro některé je posezení s partou přátel dobře stráveným časem, jiným se dělají osypky, jen co si to představí. A když potom opravdu přijde na věc, nenápadně pokukují po hodinkách a počítají minuty do konce. Stydlivost a plachost může život pořádně zkomplikovat. Dá se s nimi bojovat?
Pro stydlivé jedince se běžné společenské situace často mění v noční můru: nevědí, jak se tvářit, co říkat, jak se chovat, jak reagovat. Když vědí, že je něco podobného čeká, dopředu se stresují tím, jak náročné to pro ně bude. Plachým lidem dělá problém navázat nový vztah, ať už kamarádský nebo partnerský, často se cítí nejistě a to všechno je trápí.
Každý je svým způsobem plachý
Určitá míra plachosti je do jisté míry přirozená a svým způsobem se s ní potýká každý – i ti nejsebevědomější jedinci bývají například nervózní před přednáškou nebo důležitým hovorem. Co ale dělat, když máte pocit, že vás stydlivost nutí držet se stranou? A proč jsou vlastně někteří lidé takoví? Odpověď není jednoznačná, protože příčiny jsou velmi individuální.
Proč se lidí stydí
Mezi možná vysvětlení lze zařadit traumatické zážitky z dětství jako je třeba šikana, dále negativní sebepojetí, nedostatek zkušeností se sociálními interakcemi nebo naopak zkušenosti špatné, v neposlední řadě jsou rovněž určité osobnostní rysy vrozené a lze tedy jednoduše říci, že „někdo je takový a jiný makový“.
Jak se stydlivostí pracovat
S tím, co nám bylo dáno do vínku, se příliš dělat nedá, co ale můžeme, je s tím pracovat. Jak se dá pracovat se stydlivostí? Na začátku je nutné si uvědomit, že na tom, že se občas zastydíme, není nic špatného. Pokud nás ale naše plachost brzdí v rozletu, nebo máme pocit, že nás začíná otravovat, máme naštěstí mnoho možností, jak nastalý problém vyřešit. Nejprve to můžeme zkusit sami s pomocí opatření, která mohou vypadat třeba takto:
- Malé krůčky. Buďte na sebe hodní a klaďte na sebe realistické nároky a očekávání. Vaším cílem nemusí být navázání deseti přátelství za týden, první dosaženou metou by mohl být například pětiminutový rozhovor s někým, koho neznáte. Pokud jste většinu pracovních záležitostí zvyklí řešit mailem, zkuste třeba zvednout telefon a místo psaní raději zavolat.
- Zeptejte se sami sebe, proč se vlastně stydíte. Rozklíčování příčiny může pomoci v překonání plachosti. Když zjistíte, co je na vině, můžete s tím začít pracovat a problém postupně odstranit. Pokud je to například proto, že o sobě máte negativní obrázek, mohli byste se podívat na několik tipů, jak zlepšit sebeúctu.
- Nedívají se na vás. Když se stydíte, myslíte si, že jste středobodem dění, že všichni vás sledují a soudí. Jenže většinou to je přesně naopak, lidé si vás vůbec nevšímají, mají dost starostí sami se sebou. A dost možná přemýšlí nad stejnými věcmi jako vy. Uvědomění si toho vás může výrazně osvobodit.
- Přesuňte pozornost. Pokud zjistíte, že příčinou plachosti je obava, co si o vás řeknou ostatní, přesuňte pozornost od sebe k těm, o nichž přemýšlíte. Nepřemýšlejte o sobě, přemýšlejte o nich. A rázem získáte téma k hovoru! Zeptejte se, jaký měli den, zda se jim chtělo vstávat, zda jsou ráno zvyklí snídat, zda mají raději ráno nebo večer… Uvidíte, že konverzace může být snazší než se zdá. A pokud si s někým zrovna nesednete, nemusíte s ním příště zapřádat hovor.
- Trénujte. Vycházejte ze své ulity – pravidelně, i když vám to působí stres. Zvyk je železná košile a když zjistíte, že vám venku nic nehrozí, vaše obavy postupně zmizí. Vždy tam třeba v jisté míře budou, ale pouze zdravě a přirozeně a nikoliv tak, že vás budou ochromovat a omezovat.
- Věnujte se věcem, které vás lákají, ale přirozená plachost vám v jejich realizaci brání. Říká se, že jen „blbec“ nemá strach a určitá dávka nervozity je přirozená. Jde jen o to, aby nás nezačala ovládat, abychom my byli těmi, kdo třímá otěže pevně v rukou.
Kdy vyhledat pomoc odborníka
Pokud jste všechno vyzkoušeli a situace se ani po čase nelepší, možná uzrál čas na to promluvit si o svých problémech s psychologem. To není žádná ostuda a nic, za co byste se měli stydět nebo čeho byste se měli obávat. Uvidíte, že až si s rozumným člověkem promluvíte o tom, co vás tíží, uleví se vám a dost možná vám to poskytne nadhled, díky němuž jeho služby již nadále nebudete potřebovat. Opět ale platí, že pokud to nezkusíte, nezjistíte, co vám pomůže.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Bojové sporty jako cesta k většímu sebevědomí
Možná vás napadne, obzvláště pak ženy, proč kvůli lepší postavě začínat s bojovými sporty. Nechcete přeci odcházet domů s monokly, nebo někoho sami bít. Po dočtení tohoto článku budete pravděpodobně překvapeni,...
Čtěte dál