Když je tělo v nerovnováze, jedním z prvních míst, kde se to projeví, je pokožka. Pokud se organismu nedostává optimálního množství živin, začne kůže viditelně strádat. Co dělat, abyste se tomu vyhnuli a mohli se radovat ze zdravě vypadající pleti?
Nejen zažívací potíže, ale také kožní problémy jako je lupénka, akné a různé ekzémy či zvýšený výskyt vrásek, to vše může způsobit stav, kdy se kvůli stresu, infekci nebo antibiotikům naruší rovnováha střevních bakterií. Bakterie a cizorodé fragmenty mohou začít procházet mikroskopickými otvory ve stěně gastrointestinálního traktu, cestovat po celém těle a způsobovat záněty, což se týká i pokožky. Nejlepším způsobem, jak tomu zabránit, je doplňovat probiotika, přátelské bakterie, které se starají o rovnováhu střevních bakterií. Najdete je buď v doplňcích stravy nebo ve fermentovaných potravinách jako jsou zakysané mléčné výrobky, kyselé zelí či okurky, kimči nebo miso.
Co dalšího pokožce prospívá?
1. Prebiotika
Prebiotikum je výživou pro přátelské bakterie, které obalují a tím utěsňují střevní výstelku, čímž brání unikání nežádoucích látek a s tím souvisejícímu podráždění. Prebiotika dodají celozrnné výrobky, a všechny potraviny, které obsahují vlákninu jako je zelenina a ovoce.
2. Zdravé tuky
Výzkumy ukazují, že tuky známé jako omega-3 mastné kyseliny, nacházející se v mořských rybách jako je losos, makrela nebo sardinka, či v lněných a chia semínkách, chrání pokožku před záněty a vysoušením, dokonce i před poškozením sluncem a rakovinou kůže.
3. Antioxidanty
Před škodlivým působením kyslíkových volných radikálů poškozujících buňky včetně důležitých buněčných struktur kůže dokáží ochránit antioxidanty. Ty najdete v potravinách jako jsou bobuloviny a listová zelenina. Bonus přinesou potraviny fialové barvy (zelí, maliny, borůvky), které jsou bohaté na antokyany, přírodní barviva. Zvýšení průtoku krve dodá pokožce živiny potřebné k tvorbě nových buněk, kolagenu a elastinu.
4. Protizánětlivé koření
Kurkumin nacházející se v kurkumě, jež je součástí kari koření, pomáhá snižovat podráždění pokožky a posiluje ochranu před slunečními paprsky, podobně působí i ženšen hojně využívaný již po staletí v tradiční čínské medicíně. Zázvor a skořice jsou zase plné antioxidantů a mají protizánětlivé vlastnosti, mohou snižovat otoky obličeje i povrchové záněty kůže.
Omezte příjem cukru
Nadměrná konzumace cukru je pro pokožku škodlivá, protože v těle dochází na mnoha místech k procesům glykace. V krvi se cukr váže na bílkoviny a urychluje tvorbu konečných produktů pokročilé glykace, shodou okolností známých jako AGE (věky). Ty v pokožce stimulují enzymy, které začínají uvolňovat kolagen a elastickou tkáň. Rozklad kolagenu a elastinu přispívá k tvorbě vrásek, ochabování a nerovnoměrné barvě pleti. Proto se v rámci péče o pokožku vyplácí omezit či přímo vysadit všemožné cukrovinky a obecně vzato produkty obsahující rafinovaný cukr.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál