Proč pít mátový čaj i přesto, že nás na podzim nezahřeje

Proč pít mátový čaj i přesto, že nás na podzim nezahřeje
zdroj: Pixabay

Lidé po celém světě milují mátový čaj pro jeho uklidňující, mentolovou chuť a příjemnou, svěží vůni. Kromě toho ale přináší pití mátového čaje řadu méně či více překvapivých účinků pro naše tělo. Jedna z nejoblíbenějších bylinek není však pro aktuální podzimní období úplně vhodná. Hned se dozvíte proč.

Základ mátového čaje tvoří rostlinka, která se celým jménem nazývá máta peprná. Ta se často pro vylepšení chuti užívá rovněž jako doplněk domácích limonád nebo jen tak s vodou a citronem. Můžete na ní narazit i v oblíbeném mojitu nebo dokonce i v některých cizokrajných pokrmech. Máta má jasně zelené listy a může být pěstována na různých místech. K růstu a celkovému prospívání potřebuje jen velmi málo světla. Daří se jí dokonce i v bytě. I proto se stala oblíbenou bylinkou, která se často přidává do nápojů i jídel při domácím vaření.

Využijte vlastní zdroje
Příprava mátového čaje je více než jednoduchá, na chuť a aroma má však vliv kvalita a čerstvost listů. Mátový čaj samozřejmě můžete koupit i v obchodech v podobě sypaného čaje či balených čajových sáčků. Různé značky se předhání v tom, která nabídne lepší verzi a bojují tak o přízeň stále náročnějších zákazníků. Pravda ale je, že nejlépe chutná čaj z čerstvých lístků. Natrhejte několik lístků máty – množství volte podle toho, jak chcete mít čaj silný. Nebojte se ale ani 10 lístků na jeden hrnek. Zalijte je horkou vodou a nechte louhovat 6 minut. Čaj popíjejte buď samotný, nebo si přilepšete lžičkou medu a kapkou citronu.

Máta a její všestranné využití
Jestli je v něčem máta opravdu skvělá, tak v uvolňování křečí a nevolností, způsobených diskomfortem v žaludku. Přejedli jste se a je vám těžko nebo vás zkrátka jen bolí žaludek? Máta pomáhá snižovat žaludeční křeče i celkové gastrointestinální nepohodlí. Jeden hrnek mátového čaje uvolní napětí a svou vůní i smysly. Máte ucpaný nos? Utrhněte si několik lístků a třete je prsty u nosu. Silice máty pomohou často mnohem více, než kdejaký sprej do nosu. Z mátových lístků si také můžete vylisovat olej, kterým si můžete potírat oblast mezi nosem a horním rtem. V neposlední řadě můžete mátu ocenit jako náhradu žvýkaček, které jsou často plné umělých sladidel. Stačí si místo žvýkačky dát tři lístky máty, které můžete pomalu kousat a mělnit v ústech. Svěží dech se dostaví do několika minut.

Mátový čaj vás nezahřeje
Pokud si dopřáváte mátový čaj v domnění, že vás zahřeje v sychravých dnech, pak vás bohužel musíme vyvést z omylu. Máta má na tělo ochlazující vliv, proto je výborná hlavně v letních měsících. Pro zahřátí si tedy raději připravte čaj zázvorový nebo meduňkový.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových moudrostech bývá vždy špetka pravdy a někdy i o něco více. Jako třeba...

Čtěte dál
Švestky obsahují sorbitol, který vám pomůže od jednoho nepříjemného problému

Švestky obsahují sorbitol, který vám pomůže od jednoho nepříjemného problému

Podzim se blíží a to znamená, že se blíží i sezóna švestek. Švestkový koláč se těší velké oblibě, ale zkuste se zaměřit hlavně na švestky...
Nebojte se luštěnin. Zbavit je nadýmavého efektu je otázka několika triků

Nebojte se luštěnin. Zbavit je nadýmavého efektu je otázka několika triků

Luštěniny měly historicky v našem jídelníčku vždy své místo, ačkoliv jsou stále trochu opomíjenou potravinou. Co pro nás znamenají...