Látky, kterými podpoříte činnost mozku. Máte jich ve stravě dostatek?

Látky, kterými podpoříte činnost mozku. Máte jich ve stravě dostatek?
zdroj: Adobe Stock

Mozek je sídlo našich myšlenek. Doslova nejdůmyslnější orgán. Pro jasný a šťastný život, který plyne z mentálního a duševního zdraví, je třeba, aby byl mozek v kondici. K tomu jsou potřeba určité živiny, jejichž vliv nic nenahradí. Správná strava bohatá na tyto esenciální nutrienty pak dokáže podpořit efektivitu práce mozku. Jaké látky to jsou?

1. Omega-3 mastné kyseliny
Mozek je až z 60 % tvořen lipidy. Aby byl zdravý a optimálně výkonný, potřebuje správné stavební kameny. A tuky jsou jedněmi z nejdůležitějších. Do této skupiny spadají i omega-3 mastné kyseliny, které pro jejich dlouhé názvosloví nejčastěji označujeme zkratkami ALA, EPA a DHA. Jedná se o základní živiny, které tvoří vnější vrstvu mozkových buněk. Jejich nedostatek ve stravě může negativně ovlivnit vývoj mozku a kognitivních funkcí. Bylo také prokázáno, že pokud ve stravě dlouhodobě chybí, dochází k předčasném stárnutí mozku.

Omega-3 mastné kyseliny najdete ve vlašských ořeších, chia a lněných semínkách, řepkovém oleji, sardinkách, lososu, rybím tuku nebo třeba ve vejcích.

2. Hořčík
Základní minerální látka uklidňující nejen mozek, ale i celý nervový systém. Blahodárný hořčík je minerál nezbytný pro stovky metabolických procesů v mozku a celém těle. I přesto je na druhém místě co do incidence deficitu. To je velmi nebezpečné, pomáhá totiž mozku s řadou procesů. Působí protizánětlivě, snižuje hladinu stresových hormonů, uklidňuje nervový systém, zbavuje úzkosti i deprese.

Hořčík najdete v mandlích, kešu, čočce, celozrnných obilovinách, hořké čokoládě, kakaových bobech, avokádu nebo špenátu.

3. Vitamín B1 = thiamin
Pro velké množství metabolických procesů v těle je nutný i vitamín B1, thiamin. Po celý den mozek řídí mnoho dějů v těle a potřebuje tak ohromné množství energie. Thiamin je vitamín, který těmto reakcím z velké části asistuje. Dostatek thiaminu tedy znamená dostatek energie pro udržení síly a účinného fungování. Tím zlepšuje náladu a zvyšuje bdělost. Nízké hladiny thiaminu se spojují s poškozením a zánětem nervů, únavou, ztrátou krátkodobé paměti, zmatkem a podrážděností.

Mezi nejlepší zdroje thiaminu patří pivovarské kvasnice (rozumějte pivo), ořechy, obiloviny, pšeničné otruby, fazole, játra nebo vejce.

4. Vitamín B12
Vitamín, který nejvíce řeší zejména vegani – nachází se totiž výhradně v živočišných zdrojích. B12 je zásadní pro mnoho aspektů zdraví, včetně budování silných kostí, vlasů, kůže, nehtů, imunitního systému a srdce. Je také nesmírně důležitý pro mozek a duševní pohodu. Včetně schopnosti soustředit se. Důležitou roli hraje i v produkci serotoninu a dopaminu, motivačních a odměňujících přenašečů nervových vzruchů. Jeho nízká hladina může mít za následek zmatenost, ztrátu paměti, úzkosti a deprese.

Nejlepšími zdroji jsou játra, sardinky, losos, mléčné produkty a vejce. Vegani se musí spolehnout na mořské řasy, obilné klíčky, tempeh (kde jsou však látky, tzv. analoga, na které se nelze spoléhat), ale hlavně věnovat pozornost doplňkům stravy s vitamínem B12.

5. Vitamín D
Pravděpodobně jedním z nejdůležitějších vitamínů je vitamín D, tzv. sluneční vitamín. Pojí se se zdravím kostí, srdce i mozku. Několik studií ukázalo, že jeho nízké hladiny mohou vyvolat narušení kognitivních funkcí a celkové výkonnosti. K četnosti případů nedostatku tohoto esenciálního vitamínu patří skutečnost, že stále méně lidí tráví dostatek času venku na slunci. Stačí několik minut na přímém sluníčku denně, abyste hladinu vitamínu D zvedli. Obzvláště kritické je období zimy, kdy zásobní hladiny tohoto vitamínu v těle klesají.

Při optimálním stavu bychom 80 % denní doporučené dávky měli získat právě pomocí slunečního záření a zbylých 20 % prostřednictvím stravy – vitamín D3 se nachází v rybím tuku, játrech, vejcích a mléčných produktech. Bývá také často uměle přidáván do mléčných výrobků.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!