Nejenom teplé nápoje jsou dobré pro zahřátí organismu. Vyzkoušejte zahřívající koření, která vychází z principů ájurvédy, tradičního indického lékařství. Jejich účinnost spočívá také ve vhodně sestaveném jídelníčku, který se opírá o přírodní zákony a samozřejmě o vaše potřeby. Zkuste do svých pokrmů zařadit tyto typy koření a zahřejete se zevnitř.
Zázvor
Kořen zázvoru je jedním z nejcennějších léčivých potravin. Je obsažen v mnohých kořenících směsích a v Indii je přirozenou součástí většiny tradičních pokrmů. Po staletí se zde traduje přísloví, že „neexistuje léku bez špetky zázvoru“. Ájurvéda vychází z předpokladu, že je zázvor nejenom léčivý sám o sobě, ale zároveň zvyšuje účinky dalších bylin. Zázvor má silně zahřívající efekt, podporuje trávení, stimuluje oběhový systém a působí jako prevence nachlazení. Snažte se jej proto zařazovat pravidelně každý den. Podle ájurvédy je nejlepší využívat čerstvý zázvor jako prevenci a po sušeném sáhnout při respiračních nebo neurologických potížích. Pokud zázvor kvůli jeho štiplavé chuti nevyhledáváte, vyzkoušejte esenciální olej, který si můžete přidat do koupele nebo do aromalampy. Při respiračních problémech můžete inhalovat výpary esenciálního oleje, který přidáte do horké vody.
Hřebíček
Hřebíček má také silný zahřívající účinek na organismus. Ájurvéda ho využívá pro léčbu běžných zdravotních obtíží. Možná jste zaznamenali, že má výrazné antiseptické účinky, to znamená, že působí jako slabá dezinfekce na površích sliznic či na kůži. Z tohoto důvodu bývá užitečnou součástí olejů, kterými můžete zkuste potírat například dětské dásně při růstu zubů nebo citlivé dásně při problémech s paradentózou. Využití hřebíčku je velmi různorodé. V ájurvédě se využívá především olej z hřebíčku, a to jako podpora trávení a slabá dezinfekce. Také má antibakteriální účinky, proto se hodí jako podpůrná léčba všech zánětlivých onemocněních. Nezáleží na tom, zda použijete celý, nebo drcený. Kromě toho jej lze zařadit do sladkých i pikantních pokrmů.
TIP
Namíchejte si směs zahřívajícího koření a přidejte si ho večer do sklenice vlažného mléka. Budete se cítit skvěle a navíc předejdete problémům s nespavostí.
Skořice
K podzimu a ke všem chladným dnům neodmyslitelně patří skořice. Možná si ji spojujete s Vánoci, kdy její charakteristické aroma provoní celý dům. Věděli jste ale, že nejenom skvěle chutná, zahřeje vaše tělo a navíc má léčivé účinky? Ájurvéda hovoří o skořici v souvislosti s prevencí chřipky a zažívacích problémů. Zejména na podzim se snažte připravit si k snídani vydatnou kaši, do které přijdete špetku skořice. Ochráníte se před virovým onemocněním a příjemně zahřejete organismus na celý den. Ale pozor, v těhotenství se skořici obloukem vyhněte, může poškodit plod. Stejně tak se vyvarujte nadměrné konzumaci, která může při dlouhodobém užívání zatížit ledviny.
TIP
Nejvhodnější je užívání celé skořice. Před konzumací si kousek namelte a ihned spotřebujte. Po delší době ztrácí nejenom aroma, ale také své léčivé účinky.
Pepř
Nenechte se mýlit, tentokrát nebude řeč o druhu, který je běžnou součástí vaší kuchyně. Ájurvéda využívá takzvaný pipal, pepř dlouhý. Ten má mnohem výraznější chuť a účinky. Stejně jako ostatní zahřívající koření, i pepř má pozitivní účinky na zažívání a léčbu dechových obtíží. Při chronickém kašli si můžete připravit čaj, do kterého pro příjemnější konzumaci přidejte lžičku medu. Nezapomínejte, že med ztrácí své léčebné účinky, jakmile přesáhne teplotu 40 °C, nepřidávejte ho proto hned, ale těsně před konzumací. Pepř je součástí tradičních indických čajů, které se podávají v chladných dnech. Má schopnost okamžitě zahřát organismus a funguje v tomto směru stejně jako alkohol, který ovšem ájurvéda zcela zavrhuje.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál