S rostoucím počtem možností, jak se stravovat, také úměrně tomu roste i riziko, že z toho všeho už trochu „blbneme“. V době přeplněné informacemi o jídle je tedy obzvlášť důležité zachovat si zdravý selský rozum a nenechat si jídlo (potažmo hubnutí) přerůst přes hlavu. Jak se ale v tom všem vyznat? A jak se bránit ostatním, kteří nějakému stylu stravování už propadli? Jít s kamarádkou na kávu, a přitom od ní poslouchat, jak se zabíjíte tím, že si dáte mléko i cukr? Nebo být svědkem situace v restauraci, kdy je obsluha bombardována otázkami typu „je ta zálivka bez cukru?“. Toto je realita všedních dní. Je to ale ještě normální?
Ztrácíme se v množství diet a stylů stravování
Metod hubnutí nebo stylů stravování je dnes celá řada. Každým rokem se objevují další a další „zaručené“ tipy na hubnutí nebo zdravější stravu a my tak pomalu ztrácíme přehled a už nedokážeme rozpoznat, co je správné. Jednou frčí keto, pak vyvstanou na světlo nejrůznější low carb diety, následně se dozvíte o skvělé melounové dietě nebo cukrfree, sirtfood, „tuky“-free a další. Je toho spousta. Je určitě v pořádku jíst zdravě a vyhýbat se potravinám, které prokazatelně škodí vašemu tělu. Ovšem neměla by se z toho stát obsese a rozhodně by to nemělo negativně zasahovat do života vám, ani vašemu okolí.
Těžký život věčných dietářek
Faktem je, že pro mnoho žen jsou diety stále nedílnou součástí jejich života. Jíst všechno a vlastně „normálně“ je pro ně něco nepřijatelného. To se přece neslučuje s hubnutím nebo zdravým životním stylem. A jak se zdá, je takovým ženám jedno, že se neustále točí v bludném kruhu přibírání a hubnutí. Nemohou být tak nikdy spokojené, proto stále zkouší nové diety, střídají je a doslova se vyžívají v neustálých experimentech. Jenže pokaždé zjistí, že se výsledek nedostavil, případně dostavil, ale ne tak rychle. A tak s dietou brzy skončí a začnou nanovo. Bohužel někdy není jednoduché se s těmito dietářkami setkávat, protože takové ženy jen těžko zvládnout mít jiné téma – „už jsi slyšela o keto?“, „Jestli chceš rychle zhubnout, pij týden jen matchu.“, „Zkus metabolic balance, to mi pomohlo!“. Člověku jde z toho všeho až hlava kolem.
K čemu jsou diety, když u nich nelze vydržet?
Otázkou ale je – proč tohle všechno děláme? Proč máme potřebu dobrovolně se omezovat, trápit se a podřizovat svůj život dietám? Nutno podotknout, dietám, které nikdy dlouhodobě nefungují a nelze u nich vydržet. Možná je v ženách stále zakódováno, že když budou hubené, budou také šťastné. Velký podíl na tomto myšlení a chování mají ve velkém rovněž média, sociální sítě a samozřejmě nejrůznější celebrity. Všude se to jen hemží „zaručenými“ radami či návody, jak žít zdravě, jak zlepšit svůj život, jak zhubnout apod. Nikdo ale nemyslí na to, že každý jsme originál a na naše tělo funguje něco jiného, než na oblíbenou herečku. Je těžké nenechat se ovlivňovat tím neskutečným množstvím informací, valících se na nás ze všech stran. Mít tolik možností volby je stresující a úmorné. Lidé totiž nedokážou tolik inspirace, podnětů nebo rad správně roztřídit, a navíc se tím správně řídit. Jak si tedy vybrat to správné?
Najděte svůj stravovací ideál, ale nenechte se tím pohltit
Asi každý si přeje najít takový způsob stravování, který mu bude plně vyhovovat, nebude omezující a bude mu s ním dobře. Pokud se to podaří, je to skvělý úspěch. Ovšem může se z toho také stát posedlost a honba za štíhlostí nebo zdravím, a to už pak může omezovat celý váš život. Jakékoliv vybočení nebo porušení pravidel pak vyvolává stres, úzkost nebo napětí. Pokud znáte tyto situace, a navíc jídlo řešíte ve své hlavě i několik hodin denně, pak je nutné zpozornět. Dalšími znaky jisté závislosti mohou být neustálé potřeby vyhledávat informace o jídle, přesvědčování lidí v okolí o tom, co je správné a co ne. Často se také stane, že nejdete na oslavu nebo do restaurace, protože víte, že vám zde jídlo nepřipraví tak, jak „potřebujete“. Takové chování pak již hraničí s ortorexií, kdy jste otrocky závislé na zdravém stravování.
Osvědčené způsoby, jak si zachovat zdravý rozum
Naštěstí ale existuje několik způsobů, jak se nenechat jídlem úplně ovládnout a neomezovat si jím život. Vše je totiž o zdravém selském rozumu. V první řadě filtrujte informace, které vás obklopují a nenechte se jimi ovlivňovat (řeč je zejména o médiích a internetu). Nepřestávejte s něčím oblíbeným jen proto, že vám někdo řekl, že to není správné. Pokud už se rozhodnete pro nějaký specifický způsob stravování, který je v jakémkoliv směru omezující, konzultujte to s odborníkem. Také je pro vaši mysl dobré, když si uvědomíte, že každé tělo má určitou genetickou výbavou a danou konstituci. Proto nechtějte zázraky v podobě velikosti S, když máte od narození široká záda a svalnaté paže. Je rovněž dobré si naplno uvědomit, že život zkrátka není a nebude dokonalý. To platí i v jídle. Je naprosto normální občas porušit nějaké pravidlo a jednou za čas neřešit, že jídlo před vámi neodpovídá vašemu přesvědčení. Jste-li s přáteli v klasické české hospodě, kde nabízejí jen pokrmy jako je guláš či kachna, nedělejte z toho vědu. Přestože jste zvyklí jíst jen kuřecí maso nebo ryby v biokvalitě, neřešte to. Pro jednou se opravdu nic nestane. Pokud vás vaši blízcí navíc upozorňují na vaše změny chování a vy sami cítíte, že vám takový život nepřináší radost, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.
Jakmile se cítíte ztracení, uvědomte si, že jídlo by nemělo být středobodem vesmíru. To hlavní je zdraví a psychická pohoda. Strava je pak následek vaší pohody. Proto o sebe začněte pečovat komplexně a zhodnoťte si, jaký život žijete a zda jste spokojení. Pokud jste totiž vnitřně vyrovnaní, automaticky se snažíte také jíst zdravě a vyváženě. Strava se pak stane příjemnou součástí života a ne protivníkem. Jídlo je přece radost, měli bychom se na něj těšit, vnímat ho všemi smysly a užívat si ho. Jídlo má přinést uspokojení, ne negativní emoce nebo stres.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál