Letošní léto nám přineslo obzvlášť velkou úrodu. Na bohatství zeleniny a ovoce si tak přišli i majitelé menších zahrádek. Háček je ale v tom, že plody dozrávají naráz a spousta z nás si pak neví rady, jak je správně uchovat, aby vydržely co nejdéle a nezkazily se dřív, než je stačíme sníst.
Inspirujte se následujícími tipy a radami našich babiček, které věděly, jak úrodu zpracovat a její vůně a čerstvosti si tak dopřávat po celý rok.
MRAŽENÍ
Tento způsob zpracování se většině z nás vybaví nejspíš jako první. Je vhodnou volbou pro uchovávání druhů, které neobsahují příliš velké množství vody. Zeleninu nejprve očistíme, v ideálním případě velmi krátce blanšírujeme, nakrájíme na kousky, a poté uložíme do uzavíratelných sáčků či krabiček. Zachováme tak živiny, čerstvost i patřičnou chuť. Zmrazit můžeme např. mrkev, celer, hrášek, brokolici, květák, papriku či najemno nasekané bylinky.
NA DUŠIČKY PRO MECH
Naše babičky tradičně chodívaly na dušičky do lesa pro mech, který je v tomto období již chladný a vlhký. Mech pak umístily do sklepu a do něho zabalily kořenovou zeleninu, např. mrkev, řepu, petržel či celer, která v takových podmínkách vydrží prý až dva roky k nerozeznání od plně čerstvé.
PROSOLENÍ
Pokud nemáte k dispozici sklep a váš mrazák je po okraj plný, naložte zeleninu nasucho do soli. Nejprve ji očistěte a nahrubo nastrouhejte nebo nakrájejte na malé kousky. Poté ji promíchejte se solí v poměru zhruba 5:1, napěchujte do sklenic a pečlivě uzavřete. V lednici vám takto vydrží i rok a její chuť i konzistence budou jako čerstvé. Takto lze uchovávat jednotlivé druhy nebo si je dle libosti nakombinovat, např. do polévky. Vhodné jsou mrkev, celer, petržel, cibule, česnek nebo dokonce květák. Nezapomeňte jen, že při vaření již nebude třeba tolik solit.
CHUTNEY
Pokud se vám urodila spousta rajčat, cuket nebo paprik, skvělým tipem je domácí chutney. K jeho přípravě můžete použít své oblíbené koření, a navíc vám celková výroba nezabere mnoho času. Zaručeně se vám bude hodit ať už jako příloha ke steaku, či rychlé večeři s čerstvým chlebem nebo jako milý dárek.
KŘÍŽALY
Obdarovaly vás letos hojně ovocné stromy? Připravte si domácí pochoutku, za kterou se dnes v obchodech platí nemalé peníze a po které nejen v chladných měsících zaručeně sáhne každá návštěva i vy. Nezáleží, zda potřebujete zpracovat třešně, jablka, hrušky či švestky. Křížaly chutnají báječně ze všech těchto plodů, samostatně i jako mix, a při jejich přípravě navíc není třeba přidávat další látky včetně cukru. Budou tak i skvělým pamlskem pro děti.
TIP navíc
OŘECHY
Kdo má doma vlašské ořechy, má doma doslova poklad. Ale jak je po celý rok uchovat, aby nechytly plíseň? I vylouskaná jádra je možné zmrazit. Kdo s nimi však rád peče nebo je používá na drobenku, namelte je najemno a napěchujte do sklenice. Takto vám v lednici vydrží čerstvé velmi dlouho, a především nebudou zabírat zdaleka tolik místa, jako celá jádra.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál