Levné, chutné, zdravé. Všechno, jen ne nudné. Takové je kvašené zelí, které je u nás oblíbené téměř stejně jako kyselé okurky. Je cenným zdrojem vitamínu C a můžete jej připravit na bezpočet způsobů. Tuhle cennou superpotravinu byste v jídelníčku rozhodně neměli vynechávat.
Chutný a cenově nenáročný zdroj živin a vitamínů. To je kvašené-fermentované-kysané zelí. Je levné, dostupné a svolné téměř ke všemu. Respektive přináší kupu možností, jak jej zužitkovat. Díky vysokému obsahu vitamínu C se navíc jedná o ideální zimní zeleninu. Kromě něj dodá tělu i vitamín K a také vitamín E. První jmenovaný udržuje silné kosti a pomáhá při hojení ran. Druhý udržuje zdravou a krásnou pleť. Draslík, vápník a další minerály, které se v kvašeném zelí také nacházejí, dotvářejí kompletní živinový balíček kysaného zelí. Díky nízké kalorické hodnotě je to doslova elixír zdraví – jen takový, který se nepije, ale jí.
Bohatý zdroj cenného vitamínu
Doporučená denní dávka vitamínu C pro dospělé činí zhruba 80 mg. Nastávající maminky by ze stravy měly získat alespoň 85 mg a kojící matky více než 120 mg. V jednom šálku zelí najdete přibližně 30 mg vitamínu C! Dejte si 3 nebo 4 šálky a máte splněnou denní dávku.
Probiotika pro naše střeva
Fermentace vyzdvihne na pomyslném žebříčku zdravotního přínosu potraviny kyselé zelí doslova do závratných výšin. Podle výzkumníků z Cornellovy univerzity se nejvyšší hladiny vitamínu C v kvašeném zelí pohybují až téměř kolem 700 mg na šálek. Kromě vitamínu C ale kyselé zelí obsahuje i další antioxidanty chránící tělo proti stresu a bojující s různými onemocněními. Probiotika, zejména bakterie mléčného kvašení, jsou neméně přínosná. Harmonizují střeva, podporují jejich správnou funkci a tím tedy i posilují imunitní systém. Nejen díky tomu se fermentované potraviny dostávají do popředí zájmu.
Široké možnosti užití
Zařazení kyselého zelí do jídelníčku je mimořádně jednoduché a variabilní. Nemusíte z něho dělat jen zelňačku nebo jej užívat jako přílohu s knedlíky v tradičním českém vepřu-knedlu-zelu. Přidejte ho do lehkého podzimního salátu nebo z něj připravte zelné placičky s quinoou. Smíchejte ho s vařenými fazolemi a přidejte do sendviče. Nebo zelí zužitkujte pro přípravu zdravých polévek, jako je třeba miso polévka. Ale dbejte na to, abyste zelí do polévky vložili až tehdy, když už bude jen teplá.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Stravovací návyky – jak změnit roky zažitý jídelníček?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?

Pažitka – na jakém místě ji pěstovat a jak si ji uchovat co nejdéle k využití v kuchyni?

Potraviny, které přirozeně obsahují hodně bílkovin

Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety

Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl
