Všechna ta překombinovaná doporučení, kterými nás výživoví poradci zasypávají, je velmi těžké dodržet. Mnohdy je jednoduché začít, ale už složitější pokračovat. Někdy ale opravdu postačí začít něčím úplně malým a jednoduchým. Možná se budete divit, ale je to obyčejné pití vody.
Voda jako základ pitného režimu
Mnoho lidí si neuvědomuje, že pitná voda je esenciální pro všechno, co se v lidském těle děje. Jestli je tělo dehydrované nebo správně hydratované ovlivňuje opravdu mnoho funkcí. Stěžejní je ale i množství a denní doba. Správný čas totiž maximalizuje účinnost vody pro tělo.
Základní doporučené schéma pitného režimu (1 sklenice = 250 ml):
- 2 sklenice vlažné, odstáté a čisté vody hned po probuzení pomáhají aktivovat vnitřní orgány a zejména trávicí a čistící procesy, hydratují tělo po noci a pomáhají probudit organismus,
- 2 sklenice vlažné, odstáté a čisté vody mezi každým hlavním jídlem pomáhají slehnutí a doplnění tekutin,
- 1 sklenice vlažné, odstáté a čisté vody před spaním je prevencí noční dehydratace,
- 1 sklenice ke každému kofeinovému či alkoholickému nápoji pomáhá ledvinám a je prevencí celkové dehydratace,
- 2 sklenice vody na každou hodinu intenzivního sportu pomáhá vyrovnat ztrátu tekutin pocením,
- pití u jídla minimalizujte, naopak pijte hlavně mimo jídlo.
A co voda s citrónovou šťávou?
Pití vlažné vody s vymačkanou citrónovou šťávou je součástí snad všech doporučení, týkajících se různých detoxikačních procesů, diet či detoxikačních kúr. Doplňte tedy vodu šťávou z citrónu a podpořte výhody, které pravidelné popíjení vody přináší. Tato věc má ale velké ALE. Myslete na kvalitu a čistotu citrónů. I když je citrón ve své podstatě kyselý, na tělo působí zásadotvorně díky obsahu minerálních látek. Aby je měl, musí být ale zralý. Z toho důvodu je vždy, když je koupíte, nechte alespoň 3 dny dojít v pokojové teplotě. Upřednostňujte citróny v BIO kvalitě, které nebyly chemicky ošetřeny. To poslední co chcete je, aby se chemikálie dostaly rovnou z prostřednictvím vašich rukou do jiného jídla či přímo do vody. Vždy si vybírejte menší citróny, zato s vyšší hmotností. U nich máte jistotu, že jsou opravdu šťavnaté. Velké citróny mívají tlustou kůru a bývá v nich málo šťávy. Dejte si také pozor na to, jak jsou citróny pórovité. Čím více pórů, tím méně šťávy. V neposlední řadě nikdy citrónovou šťávu nepřidávejte do horkého nápoje, ale vždy do vlažného s teplotou pod 40 °C.
Podpora imunitního systému ale i prevence vrásek
Kyselina askorbová, vitamín C, který citróny obsahují, podporuje obranyschopnost těla, ale i pomáhá tvorbě kolagenových struktur. Pakliže bojujete s bolestmi kloubního aparátu a berete doplňky stravy na klouby, myslete na dostatečný přísun tohoto vitamínu. Dostatečný přísun kolagenu stravou i vlastní endogenní tvorba je také doslova nejúčinnější prevencí tvorby vrásek, což ocení hlavě ženy.
Hlad je převlečená žízeň
Vždy, když vás honí mlsná, nebo si myslíte, že máte hlad, napijte se. Pokud vás voda s citrónem naplní a uspokojí, šlo jen o vaše chutě. Těmito zkouškami zvýšíte přísun tekutin a snížíte uzobávání.
Na své si přijdou i toxiny
Podle některých odborníků reagují na čerstvou citrónovou šťávu pozitivně i játra. Ta totiž údajně, více než cokoliv jiného, zvyšují produkci enzymů. To zase zvyšuje výkonnost jater při vylučování žluči, což pomáhá trávení a biotransformaci cizorodých látek. Citrónová šťáva má navíc diuretické vlastnosti, tedy pročistí ledviny a pomáhá lidem trpícím zánětem močového měchýře.
Pravidelné pití vody či vody s citrónem dle výše uvedeného schématu a zásad pak opravdu může mít pro tělo blahodárný vliv. Sáhněte si do svědomí, zdali i vy opravdu dbáte na výše uvedená doporučení a jestli není pořád co zlepšovat.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál