V tradiční čínské medicíně se používá po staletí. Často je propagován pro příznivé účinky na imunitu, játra a srdce i cévy. A to pořád není všechno. S čím vším vám kozinec, latinsky astragalus, může pomoci?
Kozinec blanitý (Astralagus membranaceus) je bylinka, která má blízko k luštěninám a nabízí pomocnou ruku při mnoha stavech, jako jsou potíže se srdcem, játry, imunitou, také s nachlazením, hepatitidou, rakovinou prsu nebo plic. Ačkoliv lékařské výzkumy jeho sílu ještě zcela nepotvrdily a je tedy zapotřebí dalších výzkumů, tradiční čínská medicína si je přínosu kozince vědoma již po dlouhá staletí.
S čím vším pomůže
Předpokládá se, že astragalus stimuluje imunitní systém a to díky antioxidačním účinkům, které bojují proti volným radikálům. Ty poškozují buňky a jsou spojovány s mnoha zdravotními problémy souvisejícími se stárnutím, patří k nim například i rakovina. Vedle eliminace účinků stárnutí a ochrany buněk před volnými radikály se astragalus jako doplněk stravy užívá také při léčbě nachlazení, infekcí horních cest dýchacích, fibromyalgie a cukrovky. Používá se rovněž pro zlepšení celkové slabosti a pro posílení srdce.
Jaké má vedlejší účinky
Obvykle se užívá v kombinaci s jinými bylinnými doplňky stravy a to ve formě kapslí, tablet, tinktur či případně lokálně na pleť. Při správném dávkování se jeví jako velmi bezpečný a má jen velmi málo nežádoucích vedlejších účinků. Vysoké dávky ale mohou potlačit fungování imunity, pokud tedy užíváte léčiva na potlačení imunity, neměli byste astragalus užívat. To se týká jedinců trpících roztroušenou sklerózou, lupénkou, revmatoidní artritidou nebo jiným autoimunitním onemocněním. Do jídelníčku by ho neměly zařazovat ani těhotné a kojící ženy.
Zdroje: webmd.com, healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Posílení energie bez kofeinu: Jak přirozeně bojovat proti únavě a cítit se svěže po celý den
Každý z nás občas zažije ten pocit – ospalost, těžká hlava, ztráta motivace a neodolatelná chuť na něco, co nás rychle „nakopne“. V moderním světě se často spoléháme na kávu, černý čaj nebo energetické...
Čtěte dál
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?

Ashwagandha – ájurvédský štít před nežádoucím stresem. Podpoří libido, navodí kvalitní spánek a uklidní

Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?

Bezový květ – léčivé účinky a využití

Fenykl, fenyklové semínko či fenyklový čaj – pro zdraví a dobré trávení

Květnové bylinky pro zdraví: Co můžete aktuálně nasbírat na zahradě či ve volné přírodě?

Jarní síla medvědího česneku. Jaká jsou pravidla pro jeho sběr?

Tryptofan: aminokyselina, potřebná pro náš kvalitní spánek a psychickou pohodu

Byliny a těhotenství: které ano a které raději ne

Onemocnění hlasivek a ztráta hlasu – příčiny, prevence a léčba

Astronomické jaro vs. jaro ve vzduchu: Jak nás ovlivňují venkovní vysoké teploty?
