V tradiční čínské medicíně se používá po staletí. Často je propagován pro příznivé účinky na imunitu, játra a srdce i cévy. A to pořád není všechno. S čím vším vám kozinec, latinsky astragalus, může pomoci?
Kozinec blanitý (Astralagus membranaceus) je bylinka, která má blízko k luštěninám a nabízí pomocnou ruku při mnoha stavech, jako jsou potíže se srdcem, játry, imunitou, také s nachlazením, hepatitidou, rakovinou prsu nebo plic. Ačkoliv lékařské výzkumy jeho sílu ještě zcela nepotvrdily a je tedy zapotřebí dalších výzkumů, tradiční čínská medicína si je přínosu kozince vědoma již po dlouhá staletí.
S čím vším pomůže
Předpokládá se, že astragalus stimuluje imunitní systém a to díky antioxidačním účinkům, které bojují proti volnýcm radikálům. Ty poškozují buňky a jsou spojovány s mnoha zdravotními problémy souvisejícími se stárnutím, patří k nim například i rakovina. Vedle eliminace účinků stárnutí a ochrany buněk před volnými radikály se astragalus jako doplněk stravy užívá také při léčbě nachlazení, infekcí horních cest dýchacích, fibromyalgie a cukrovky. Používá se rovněž pro zlepšení celkové slabosti a pro posílení srdce.
Jaké má vedlejší účinky
Obvykle se užívá v kombinaci s jinými bylinnými doplňky stravy a to ve formě kapslí, tablet, tinktur či případně lokálně na pleť. Při správném dávkování se jeví jako velmi bezpečný a má jen velmi málo nežádoucích vedlejších účinků. Vysoké dávky ale mohou potlačit fungování imunity, pokud tedy užíváte léčiva na potlačení imunity, neměli byste astragalus užívat. To se týká jedinců trpících roztroušenou sklerózou, lupénkou, revmatoidní artritidou nebo jiným autoimunitním onemocněním. Do jídelníčku by ho neměly zařazovat ani těhotné a kojící ženy.
Zdroje: webmd.com, healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Typicky jarní potraviny, které obohatí váš jídelníček
Jaro už je nějakou dobu s námi a my si tak užíváme delší dny, více slunce a také stoupající teploty. Společně s tím přichází na řadu také lehčí verze pokrmů, které vynikají svou svěžestí, čerstvostí i...
Čtěte dál
Pampeliška – žádný obyčejný plevel, ale všestranná léčivka

Kroky, které vám pomohou překonat jarní únavu a celkové rozpolcení

Povánoční úklid: Jak se na začátku nového roku zase vrátit do běžného koloběhu dění

Rooibos: nápoj, který se pije jako čaj, ale neobsahuje kofein. Připravte si z něj sváteční nápoj!

Estragon: účinky na zdraví této mimořádně chutné bylinky

Covid-19 mozek dlouhodobě nepoškozuje, tvrdí vědci. Vysvětlují také vztah s „long covid“

Rady, jak připravit skvělý čaj, který na podzim zahřeje a dodá energii

Zpestřete si jídlo jedlými květy – v jaké době a kde květy sbírat?

Máta – bylinka, která uklidní žaludek, osvěží dech a pozvedne náladu

Plíživá mozkové mlha. O co jde a jak souvisí s covidem-19?

KRATOM: léčivá bylina nebo nebezpečná droga?
