Máte problémy s usínáním? Těžko se vám ráno vstává? Na vině může být spousta věcí, dobrá zpráva ale je, že řešení existuje a nemusí být vůbec náročné ani zdlouhavé. Přinášíme 7 jednoduchých tipů, jak zlepšit kvalitu spánku tak, aby se vám dobře usínalo a abyste se ráno cítili svěží.
Spánek je zásadní pro celkovou pohodu, udržení dobrých životních návyků i celkové prospívání těla. Nejen, že zajistí, že organismus bude správně fungovat, protože mu umožní provést nápravné procesy, které každou noc provést musí, navíc dodá energii na každodenní úkony, díky čemuž se budete udržovat fyzicky i mentálně v kondici. Pokud máte pocit, že kvalita vašeho spánku pokulhává a vy se ráno probouzíte stejně unavení jako večer, vyzkoušejte následující doporučení, kterak spát lépe a lépe se tedy cítit nejen ráno, ale po celý den.
1. Nezanedbávejte spánek
Ačkoliv každý má jinou potřebu spánku, obecně platí, že dospělý člověk by měl pravidelně spát 6–8 hodin. Pokud spáváte méně a necítíte se ve své kůži, možná hromadíte spánkový deficit, což snižuje vaši výkonnost a způsobuje, že organismus po všech stránkách tratí. Na počátku se tedy ujistěte, že spíte skutečně tolik, kolik vaše tělo vyžaduje.
2. Žádný kofein před spaním
Různí lidé vstřebávají kofein různě rychle, někomu tedy večerní káva nemusí vadit, jinému znemožní klidný spánek, protože kofein tlumí účinky adenosinu, hlavního „uspávače“. V případě, že máte potíže se spánkem, byste se tedy měli vyhnout popíjení kofeinových nápojů v podvečerních i večerních hodinách, což platí nejen pro kávu, ale i pro černý nebo zelený čaj.
3. Projděte se
Procházka na čerstvém vzduchu vede k příjemnému prokrvení svalstva a okysličení mozku. Přijdete na jiné myšlenky, celkově se zklidníte a příjemně unavíte. Nechoďte žádné náročné terény ani to nepřehánějte s tempem, abyste tělo před spaním zbytečně neaktivovali. Jen mírně a pohodově. Taková procházka zajistí, že lépe usnete a ráno se vzbudíte odpočatí.
4. Horký nápoj před spaním
Po procházce si dopřejte šálek horkého čaje (ne černého či zeleného), případně mléka. Teplý mok vás zahřeje, bude následovat přirozený pokles tělesné teploty, což podporuje kvalitní spánek. Je to podobné jako s horkou sprchou – takže ideálně se po procházce osprchujte teplou vodou a s šálkem čaje si zalezte do peřin.
5. Elektronika pryč
Spánek je řízen hormonem melatoninem, ten se začíná produkovat ve tmě. Pokud před spaním sledujete televizi nebo civíte do mobilu či tabletu, narušujete přirozenou produkci melatoninu. Proto se ideálně hodinu až dvě před spánkem odstavte od veškeré elektroniky, raději si čtěte a dbejte na to, abyste na spaní měli pořádnou tmu.
6. Větrejte
Před ulehnutím do postele pořádně vyvětrejte, abyste pročistili vzduch a snížili teplotu. Je dokázáno, že ideální teplota pro spánek se pohybuje mezi 16 a 20 °C. V teplých měsících můžete spát s otevřeným oknem.
7. Pomozte si levandulí
Levandule je známa svými uklidňujícími účinky, které podporují celkové zklidnění a pomohou pomoci k navození lepšího spánku. Pořiďte si polštářek plněný sušenou levandulí, položte pár snítek vedle postele, třeba na noční stolek, nebo si pořiďte svíčku s vůní levandule a nechte jí provonět ložnici – voňavé svíčky zpravidla voní, i když nehoří.
Zdroj: steptohealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Tryptofan: aminokyselina, potřebná pro náš kvalitní spánek a psychickou pohodu
Pokud jste někdy hledali, co by vám mohlo pomoci k lepší náladě a spánku, určitě jste narazili na tuto esenciální aminokyselinu. Na trhu se dnes nabízí ve formě různých doplňků stravy, které mimo tryptofanu...
Čtěte dál
Astronomické jaro vs. jaro ve vzduchu: Jak nás ovlivňují venkovní vysoké teploty?

Spánek jako alfa a omega pro regeneraci sportovců

Specifika zimního spánku. Co ho v tomto období může narušit?

Základní podpora imunity na podzim a v zimě

Modré světlo z televize a telefonu narušuje náš přirozený biorytmus

Jak se dostat v novém roce opět do formy?

Jednoduché strategie pro zvládání návalů úzkosti

Poslech vážné hudby vám pomůže snížit krevní tlak, zlepšit spánek a nebo vylepšit vztahy, tvrdí vědci

Cítíte se stále unavení? Zde jsou nemoci, které za únavou mohou stát

Vědci už mají jasno, jak úplněk ovlivňuje spánek

Skřivani a sovy: jaké výhody přináší si přivstat?
