Řada z nás v těchto dnech prožívá úzkost, strach či obavy, možná dokonce propadá depresím a představám těch nejhorších scénářů a dopadů dění spojeného s válečným konfliktem na Ukrajině. Období tzv. covidové pandemie bylo samo o sobě psychicky velmi náročné, s jejím utlumením a příchodem očekávaného jara však čelíme zprávám o další pohromě.
Jak se ke všem těmto neveselým událostem postavit, zvládnout úzkosti a strach, kterému můžeme začít propadat a udržet si zdravou psychiku, schopnou odolávat přetrvávajícím negativním vnějším vlivům?
Když jedna pohroma střídá druhou
V naší společnosti ještě nedávno převládala únava z dlouho trvajících a omezujících opatření, ze zákazů, příkazů a pravidel, které mnohdy z pohledu veřejnosti neměli rozumné opodstatnění. Všude byla citelná negativní, tíživá nálada a frustrace, statistiky uváděly zvyšující se počty jednotlivců s psychickými problémy. S příchodem jara se situace o poznání zlepšila a rychlé uvolňování opatření přineslo konečně možnost volně dýchat. Ukázalo se ale, že doba, kdy mohli lidé konečně vyrazit s dětmi na jarní prázdniny a užít si lyžování bez nutnosti testů, byla jen klidem před bouří. Situace, ve které se nyní ocitá Ukrajina a která se nám v 21. století zdá naprosto nepochopitelná a neuvěřitelná, se svým způsobem dotýká nás všech. Ničemu ale nepomůžeme panikou ani opětovnému poddávání se beznaději.
Přimějte se k boji s apatií a přemůžete i úzkosti
V případě, že prožíváte nepřekonatelnou úzkost a každý den bojujete s temnými obavami, zapomeňte na to, co máte největší chuť udělat – zalézt do postele, schovat se a zamknout, pomoci si jídlem či alkoholem a podobně. Místo toho naopak vyjděte ven a začněte něco dělat. Vezměte nářadí a běžte něco opravit, zryjte záhony, nebo si vyjděte jen na procházku se psem. Nechte čerstvý vzduch a pohyb, ať vám vyčistí hlavu. Pomůže vám to uvažovat rozumně a vidět věci v lepším světle, i bez pomoci léků.
Přivolejte na pomoc přírodu
Jsme bezpochyby součástí přírody, a proto právě přírodu potřebujeme ke své vnitřní psychické pohodě. Kdy jste si naposledy udělali pořádnou procházku do lesa nebo k vodě? Přichází jaro, a tak se přestaňte vymlouvat na špatné počasí, po dlouhé zimě, a navíc pod vlivem všudypřítomných negativních emocí díky současnému dění potřebujeme sílu přírody a její klid víc než dřív. Naučme se přírodu vnímat všemi smysly a využívat její ozdravnou sílu ve svůj prospěch.
Co jíst proti strachu a úzkostem
Mořské plody, celozrnné potraviny, dýňová semínka, ořechy, kiwi a třešně, mléko a jogurty řeckého typu či avokádo, to všechno jsou potraviny, které pomohou posílit naši nervovou soustavu, příznivě ovlivní naši náladu a pomohou i s utužením naší celkové imunity. Pokud trpíte úzkostmi, dbejte na dostatek vitamínů ve vaší stravě, především pak vitamínů B komplexu a C, hořčíku, železa a aminokyseliny L – tryptofanu.
Věnujte se svým koníčkům, tvořte a vídejte se s přáteli
O tom, že byste měli omezit čas strávený na internetu, na sociálních sítích nebo u zpráv, snad ani není třeba hovořit. Zaměřte se raději na sebe a na to, co vám v životě dělá radost, co vás baví a co vás naplňuje. Zkuste zase jednou strávit víkend s rodinou či přáteli, a pokud vás ze všeho nejvíc naplňuje práce, ponořte se do ní. Zaměstnejte svůj mozek i ruce, třeba nějakou kreativní činností, kterou jste vždycky chtěli zkusit, ale nebyl čas. Nezapomínejte ani na pohyb, sport je pro odreagování velmi účinnou metodou. Snažte se také co nejméně obklopovat lidmi, kteří se vyžívají ve špatných zprávách a šíří kolem sebe negativní ovzduší, ať už je situace jakákoliv.
Zdroj: mojezdravi.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?
Létání k létu patří, ale ne každý je dobře snáší. Někdo létání miluje a nedělá mu sebemenší problémy, někomu naopak způsobuje úzkostné stavy a stres. Cestování letadlem má bezesporu velký vliv na fyzický...
Čtěte dál
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Jak navodit poklidnou vánoční atmosféru ve světě, kde se každý za něčím honí

Nepozornost, hyperaktivita a neschopnost se soustředit. Znaky ADHD, která je opravdovou diagnózou

Přichází podzim a s ním spojená melancholie a deprese. Jak se vymanit ze špatné nálady?

Bojujete s časem? Osvojte si několik pravidel, které vám pomohou si přestat stěžovat

Jednoduché strategie pro zvládání návalů úzkosti

Jak překonat frustraci? Klíčové jsou některé techniky, které si můžete snadno osvojit

Máte dost serotoninu, hormonu dobré nálady? Nyní je ideální čas na jeho doplnění

Psycholog, psychiatr a psychoterapeut – rozdíly ve specializaci a způsobech terapie

Se sychravými dny přichází „podzimní deprese“. Jak se s ní vypořádat?
