Jaro je obdobím, které vlivem slunce výrazně působí na vyplavování serotoninu. To nám zvedá náladu, přináší naději a dobré pocity. Co všechno byste o hormonu štěstí serotoninu měli vědět?
Když to vezmeme odborně, tak je serotonin chemická sloučenina, neurotransmiter, produkovaná nervovými buňkami. Nachází se převážně v trávicím traktu, potom také v krevních destičkách a vlastně v celém centrálním nervovém systému. Vyrábí se z esenciální aminokyseliny tryptofanu, který se do těla dostává stravou, běžně se vyskytuje v potravinách jako jsou ořechy, sýry a červené maso. Nedostatek tryptofanu může mít za následek snížení hladiny serotoninu, což zase může způsobit poruchy nálady, úzkosti a deprese.
Co všechno má serotonin na starosti
V podstatě ovlivňuje fungování celého lidského těla – od emocí až po motorické dovednosti. Hormon štěstí je považován za přirozený stabilizátor nálady, pomáhá při spánku, jídle i trávení. Podílí se na snižování deprese, regulaci úzkosti i pocitů štěstí a mírnění nevolnosti. Protože se nachází zejména v žaludku a střevech, pomáhá kontrolovat pohyby a funkci střev a také hojit rány, protože jej uvolňují krevní destičky. Zodpovídá rovněž za stimulaci částí mozku řídících spánek a bdění.
Kolik serotoninu potřebujeme
Jeho vyrovnané hladiny v krvi způsobují, že se cítíme šťastnější, klidnější, soustředěnější, méně úzkostní a emocionálně stabilnější. Za normální rozmezí je obecně považováno množství pohybující se mezi 101–283 ng/ml. To se ovšem může lišit v závislosti na měření a testovaných vzorcích, proto je třeba vždy řešit konkrétní výsledky přímo s lékařem.
Co když je ho moc nebo naopak málo
Zvýšená hladina serotoninu může mít vliv na stoupající riziko osteoporózy (řídnutí kostí) a snížení libida, může rovněž ukazovat na rakovinu střev nebo průdušek. Obvyklejší ovšem bývá jeho nedostatek. Ten způsobuje deprese, úzkosti a problémy se spánkem, může se projevit zhoršeným zažíváním, oslabenou imunitou, bolestmi hlavy a potížemi se soustředěním nebo chutí na slaná jídla.
Jak se nedostatek serotoninu řeší
Při velkém poklesu hladin serotoninu může lékař předepsat inhibitor zpětného vychytání serotoninu (SSRI), což je nejčastěji předepisovaný typ antidepresiv. Vedle toho existují přírodní prostředky, kterak jeho množství v organismu přirozeně navýšit. Jeho hladiny prokazatelně zvyšuje pobyt na sluníčku, dobrou práci může odvést i světelná terapie, účinky má také pravidelné sportování, meditace a potraviny jako jsou vejce, sýr, krůtí maso, ořechy, losos, tofu a ananas.
Co je serotoninový syndrom
Serotoninové léky mohou vést ke zvýšení a hromadění hormonu v těle, což může vést ke vzniku serotoninového syndromu. Ten se může objevit poté, co zvýšíte dávky léku, který užíváte, nebo začnete užívat léčivo nové. Příznaky zahrnují zimnici, průjem, bolesti hlavy, zmatenost, rozšířené zornice, husí kůži, ve vážnějších případech i záškuby svalů, svalovou ztuhlost nebo ztrátu pohyblivosti a pružnosti, horečku, vysoký nebo nepravidelný tep a vysoký krevní tlak. Syndrom se těžko diagnostikuje, vyžaduje zevrubné fyzické vyšetření a pokud se neléčí, může ohrozit na životě. Pokud na doporučení lékaře vyměníte lék, který stav způsobuje, nebo si vezmete lék blokující serotonin, vymizí příznaky obvykle do jednoho dne.
Zdroj: healthline.com, verywellmind.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

První jarní bylinky aneb jak nabrat sílu po zimě
Jaro je konečně tady a s ním i silnější sluneční paprsky a první jarní květy, kterými se můžeme potěšit po zimě. Teplejší počasí a probouzející se příroda také obvykle mění naše chutě, a my zatoužíme po...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
