Na první pohled možná vypadá trochu zvláštně, pravdou ale je, že cvičení na pěnovém rolleru přináší hned celou řadu různých výhod. Doporučuje se dokonce i během těhotenství. Jaká jsou jeho specifika a proč se vyplatí dát mu šanci?
Pěnový válec neboli roller představuje poměrně variabilní pomůcku, kterou můžete využít v různých druzích cvičení a za různým účelem. Používá se jak pro zmírňování napětí a bolesti namožených nebo zkrácených svalů, tak i pro zvyšování rozsahu pohybu kloubů, pro posilování, pro zahřátí před tréninkem nebo pro strečink po něm. Jaké jsou výhody cvičení s pěnovým válcem a existují nějaká rizika?
1. Mírní bolesti svalů
Někdy to při tréninku přeženete a druhý den máte pocit, že nezvládnete vstát z postele. Právě v takové chvíli můžete sáhnout po rolleru, který namožené svaly namasíruje, zmírní napětí, které v nich panuje, a napomůže jejich uvolnění i regeneraci. Cvičte jemně, nejděte přes bolest a nacházejte polohy, které jsou vám pohodlné. V případě potřeby opakujte několikrát během dne.
2. Zvyšuje rozsah pohybu
Rozsah pohybu je důležitý pro flexibilitu i celkový fyzický výkon – uděláte hlubší dřep, dynamičtěji se zvedáte, můžete do pohybu vložit větší sílu. Se zvyšováním rozsahu pohybu válec pomáhá v případě, že jej užíváte v rámci strečinku po fyzické aktivitě nebo během protahování, kterému se věnujete pravidelně. Pravidelnost je ovšem potřeba v obou případech, protože jedině tak vás klouby a svaly postupně pustí tam, kam chcete. Opět platí – netlačte na sebe, nespěchejte, zhluboka prodýchávejte a nechoďte nikam přes bolest.
3. Může zlepšit vzhled pokožky
Bez ohledu na to, jak a proč s rollerem pracujete, vždy zároveň dochází k příjemnému vedlejšímu efektu takového počínání a tím je masáž pokožky. Je známo, že masáž pokožku prokrvuje, čímž jí dodává svěží barvu a dokonalejší vzhled, kromě toho pečuje o to, aby v ní vše fungovalo tak, jak má. Někteří dokonce tvrdí, že výsledkem pravidelného užívání rolleru může být i zmírnění nebo vymizení celulitidy. K potvrzení takových názorů je ovšem zapotřebí dalšího zkoumání.
4. Posiluje tělo
Pěnový válec stejně dobře využijete při strečinku jako při tréninku samotném. Musíte být samozřejmě opatrní, ale při správném způsobu práce dokáže ztížit nebo okořenit některé klasické cviky jako jsou kliky, výpady, dřepy nebo střechy či různé posilovací cviky na břicho a vlastně na celé tělo. Můžete na něj položit ruce nebo nohy a provádět známé cviky na nestabilní ploše, což samo o sobě cvičení ztěžuje, protože vás to nutí zapojit střed těla a do prováděné aktivity navíc balancovat. Kromě svalů tak posilujete i koncentraci.
Jaká jsou rizika
V podstatě u každého typu cvičení existují určitá rizika v případě, že půjdete za svoje meze a budete se přepínat. Unavený člověk snáze chybuje, ztrácí odhad a může si ublížit. Totéž platí při práci s rollerem, kdy je na místě obezřetnost, držet pozornost a dávat si dobrý pozor na to, co děláte. Můžete si natáhnout svaly, otlačit klouby, celkově se přepnout nebo ošklivě spadnout. Z toho důvodu postupujte jemně, opatrně, šetrně a s ohledem ke svému tělu i mysli.
Jak s rollerem cvičit
Pěnový válec se může stát pomůckou pro posilovací trénink, pro různé masážní techniky, pro protahování, strečink i relaxaci, a to dokonce i v těhotenství, kdy může napomoci uvolnění svalstva namáhaného rostoucím miminkem. Ve třetím trimestru se ovšem vyvarujte masáže lýtek, která by mohla vyvolat předčasný porod. Pro všechny případy se ohledně cvičení na pěnovém válci poraďte se svým gynekologem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál