Říká se, že polévka je grunt a poctivý vývar vás znovu postaví na nohy. Doporučuje se při nachlazení, při kocovině i jako obyčejný dobíječ energie, když vám zrovna není hej. V čem tkví jeho účinky? A co by měl obsahovat, abyste ho mohli považovat za pravý životabudič?
Základ každého dne
V průběhu let se měnily nejen ingredience, ale i konzistence a způsob podávání polévek. Základ je ale stejný už po stovky let – poctivý, silný vývar. Ten připravíte prakticky z čehokoliv. Pokud preferujete zeleninové, snadno do něho upotřebíte zbytky prakticky všeho, co se ve vaší lednici nachází. Masové vývary byste měli připravovat výhradně z kostí. S přidanou zavářkou, případně s luštěninami plnohodnotně nahradí hlavní chod nebo večeři. Silný vývar by ve vašem jídelníčku neměl chybět a v chladných podzimních dnech to platí dvojnásob. Zahřeje organismus, dodá mu potřebné živiny a doslova vás nabije energií.
Lék proti nachlazení
Už naše babičky vývar používali jako lék proti nachlazení. Při prvních příznacích začaly připravovat silnou kuřecí, popřípadě slepičí polévku, která každého postavila na nohy už do druhého dne. Vědci se dlouho zabývali otázkou, zda má tento „lék“ svá opodstatnění, nebo se jedná pouze o sílu sugesce. Došli k názoru, že kuřecí a slepičí vývar má díky svému složení prokazatelné protizánětlivé účinky. Horká polévka, ať už zeleninová, nebo připravená z kostí, navíc tlumí infekci horních cest dýchacích, prohřeje celé tělo tak, že se zpotíte, doplní vypocení sodík a ještě vás hydratuje.
Vývar k snídani?
Vstávat do chladného rána se nechce asi nikomu z vás. Nastartujte proto den vydatnou, teplou snídání, která vás zahřeje a nabudí do nového dne. Výživoví specialisté se shodují, že snídaně je základ dne a podle toho by také měla vypadat. Zapomeňte na jogurt s ochlazujícím ovocem a vyzkoušejte kromě staré dobré kaše také vývar. Nejlépe hovězí, nebo z morkových kostí. Nedoplňujte ho zeleninou, protože čirý vývar si můžete připravit prakticky na celý týden. Pokud si ho chcete něčím ozvláštnit, připravte si porci až ráno, nebo předcházející večer. Vývar k snídani vás prohřeje a vytvoří tak skvělý start nového dne. Ochrání vás proti nepříznivým vlivům počasí nebo chřipkovou epidemií. Kromě toho má příznivé účinky na zažívání, takže pokud jste se s ním doposud trápili, máte vyhráno.
Rady a tipy, které se vám při přípravě vývarů mohou hodit
1. Abyste účinky vývaru posílili, nezapomeňte používat vhodné koření. Nejlépe divoké, tedy bobkový list, nové koření a pepř. Podporují trávení, tlumí bolest a mají antibakteriální účinky. Samozřejmě také vývaru dodají tu správnou chuť a příjemně provoní celou kuchyň.
2. Pokud nejste zastánce masových vývarů, přidejte si do zeleninového kousek nastrouhaného zázvoru.
3. Nahraďte hovězí vývar polévkou s miso pastou. Má obdobný účinek, pouze se nedá skladovat tak dlouhou dobu.
4. Dobrý vývar je potřeba tzv. táhnout – tedy vařit dlouhou dobu na nízkou teplotu. Jedině tak má pak vývar tu správnou silnou chuť a nutriční potenciál.
5. Trápí vás dna nebo onemocnění ledvin? Pak místo vývaru z kostí, který je bohatý na puriny, raději vsaďte na vývar zeleninový.
6. Potřebujete naopak posilnit klouby a doplnit bílkoviny? Pak je vývar z kostí tou pravou volbou, obsahuje totiž dobře vstřebatelný kolagen a pěknou dávku bílkovin.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál