Dnes velmi populární systém stravování založený na nízkém příjmu sacharidů zaručuje rychlý úbytek hmotnosti. Ve vší té nadšenosti z rychlého úbytku je ale třeba si dávat pozor na některá úskalí, která tento režim přináší.
Keto dieta je, jak název napovídá, založena na stavu tzv. „ketózy“, kdy si tělo vyrábí energii primárně z tuků a ne z glukózy. Toho se docílí radikálním snížením množství sacharidů ve stravě. Nízký příjem sacharidů zpravidla přináší výsledky. Není to ale jen tak. V rámci ketózy se můžete dopouštět chyb, díky kterým se ketóza sice stane režimem, ve kterém zhubnete, ale také režimem, prostřednictvím kterého si můžete ublížit.
Zde je 6 věcí, na které byste si opravdu měli dát pozor
1. Nadbytek nasycených tuků
Keto dieta omezuje příjem sacharidů na pouhých 20-50 g denně ve prospěch bílkovin a tuků. Což ale bohužel často vede i ke zvýšenému příjmu nasycených tuků, které mohou negativně ovlivnit zdraví kardiovaskulárního systému. Byla by chyba si myslet, že při ketóze si můžete dopřávat slaninu, bůček, jitrnice a uzeniny v neomezeném množství jen proto, že jsou složeny hlavně z bílkovin a tuků. Dbejte na to, aby se příjem nasycených tuků pohyboval jen do 1/3 všech přijatých tuků během dne.
2. Vynechávání důležitých živin
Pro keto dietu je charakteristické vynechávání celých skupin potravin jako jsou např. celozrnné obiloviny. To může vést k nedostatkům některých mikroživin. V případě obilovin některých vitamínů skupiny B. Keto dieta se tak velmi snadno může stát mikroprvkově deficitním režimem, z toho důvodu je doporučeno, pakliže držíte čistě pytlíčkovou dietu, doplňovat i spektrum vitamínů a minerálů. Často jsou vitamíny a minerální látky už přímo doplněny do jednotlivých porcí. V tom případě si ale dejte pozor na formu, v jaké jsou přidány.
3. Nedostatek vody
Při jakékoliv stravě je třeba dodržovat pitný režim. A při keto dietě to platí dvojnásob. Tělo potřebuje vodu, aby ledviny dokázaly zpracovat velké množství bílkovin. Velká část hmotnosti, kterou lidé v prvních týdnech ketózy ztratí, pochází z vody, která byla navázána ve svalovém a jaterním glykogenu. Jedná se o úvodní fázi hubnutí. Při redukci tukové tkáně se také vyplavují uložené toxické látky, které tělo musí zpracovat a odvést z těla. I z toho důvodu je potřeba držet metabolismus v obrátkách. Pokud pijete málo, může dojít k zácpě nebo stavu zvaném „keto chřipka“, který se nápadně podobá klasické chřipce.
4. Zbytečně moc umělých sladidel
Pozor na pochutiny s „extra nízkým obsahem sacharidů“ nebo s mixem umělých sladidel. Je to stejné jako se známými „light“ výrobky. To, že je něco „light“ ještě neznamená, že je to zdravé. Umělá sladidla mohou v těle povzbuzovat chutě na sladké, protože po jejich konzumaci se tělu očekávaná dávka energie a glukózy nedostává. Proto pokud už se rozhodnete pro keto dietu, vybírejte si „skutečné“ potraviny a vyhýbejte se těm zpracovaným.
5. Více sacharidů, než je třeba
Vynechání sacharidů? Zní to poměrně jednoduše, že? Stačí přestat jíst chléb a těstoviny. Tak jednoduché to ale není. Existuje totiž spousta dalších potravin, které obsahují sacharidy. Včetně takových, které jsou tradičně považovány spíše za bílkovinné či tukové. Třeba zrovna takové mléko. Obsahuje mléčný cukr, laktózu. Takové latté bez cukru je tedy neškodné jen zdánlivě. Podobných chytáků existuje na keto dietě ještě spoustu.
Mějte na paměti, že co je pro tělo opravdu zdravotně nepříznivé, je vystupování z ketózy a znovu do ketózy. Švindlování tedy není jen o zpomalení hubnutí, ale také o tom, že si vyloženě škodíte. Pokud se rozhodnete do ketózy vstoupit a během měsíce ji vědomě několikrát porušíte a posléze se do ní zase dostáváte, je to v podstatě to nejhorší.
6. Mylné domněnky o dlouhodobých přínosech pro zdraví
Na keto dietě rychle zhubnete. I kdyby to byla jen voda. Zkrátka to tak je. Jakmile se ale vrátíte zpět k obvyklému způsobu stravování, stejně rychle (nebo mnohdy mnohem rychleji), ztracené kilogramy získáte zpět. Mnohdy i s bonusem navíc. Ještě horší ale je, že zpravidla to, co zhubnete, nejsou jen tuky, ale také svaly. Naproti tomu kilogramy, které v rámci jojo efektu naberete, jsou většinou tvořeny tuky. Svaly totiž bez správné výživy a cvičení jen tak nenaberete. Proto pokud se chcete skutečně do keto diety pustit, měli byste vše zkonzultovat s odborníkem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál