Nádorovým onemocněním, kterým v Česku trpí muži nejvíce, je rakovina prostaty. Zrádné je, že první stádia probíhají asymptomaticky, proto bývá přehlížena, dokud se nerozroste do závažnějších rozměrů. Jednoduchou prevencí lze ale její riziko významně snížit.
Prostata je žláza rozkládající se pod močovým měchýřem. Její vyšetření probíhá buď přes konečník nebo prostřednictvím odběru krve. Z té lze vyčíst hladinu ukazatele aktivity prostaty PSA, tedy prostatického specifického antigenu.
Proč zajít na krevní odběr
Ve srovnání s vyšetřením přes konečník je odběr krve způsobem méně invazivním a méně nepříjemným. Výsledky jsou zpravidla dostupné do druhého dne a v případě, že jsou hladiny PSA vyšší, než by být měly, mohou odhalit časné stádium rakoviny prostaty a jiných nenádorových onemocnění. Neprodlená konzultace s příslušným lékařem může být impulsem pro zahájení včasné léčby s velkou nadějí na absolutní vyléčení.
Všímejte si i drobných obtíží
Rizikovými faktory pro rakovinu prostaty jsou zejména nedostatek pohybu, pití alkoholu, kouření a strava s nedostatkem zeleniny, ovoce, vlákniny a vitaminů. V podstatě se nejedná o nic specifického, jinými slovy takový životní styl je typický pro mnohé jedince žijící v dnešní době a jeho provozování nemusí automaticky znamenat, že muž riziko rakoviny zvyšuje. Drobné obtíže s močením, které mohou signalizovat počátky zrádného onemocnění, tak bývají často přehlíženy, i proto, že si dotyčný není vědom toho, že by dělal něco špatně.
Čemu věnovat pozornost
Výstražným znamením může být zvýšená frekvence močení, bolestivost při něm, skutečnost, že se někdy nestihne na toaletu doběhnout nebo nemocný naopak cítí silné nutkání a ve finále potom vytlačí jen pár kapiček. Pokud u sebe takové obtíže zaznamenáváte a jste si vědomi toho, že v životě máte několik výše zmiňovaných rizikových faktorů, je rozumné se pro všechny případy přihlásit na krevní odběr.
Jaké jsou možnosti léčby
Protože při rakovině prostaty nádor roste velmi pomalu, je pro onemocnění typické, že první stádia velmi často probíhají zcela asymptomaticky. Jak se ale nádor začíná zvětšovat, zvyšují se i do té doby neobtěžující drobné problémy s močením a nemocný začíná uvažovat nad tím, že možná není něco v pořádku. Bezprostřední nebezpečí může zažehnat operace, oproti klasickému chirurgickému řešení se dnes provádí i šetrnější robotonické odstranění prostaty, které šetří tkáně, jež ji obklopují. Dále se využívá chemoterapie, radioterapie, hormonální léčba a léčba radionuklidy.
Jak se dá vyřešit inkontinence
Častou pooperační komplikací bývá inkontinence. I ta se ale naštěstí dá dnes vyřešit. Na některých urologických klinikách se provádí jedinečná chirurgická technika, jejímž prostřednictvím lékaři napojí močovod na svalový systém, čímž se inkontinenci po odstranění nádoru prostaty dá zabránit zcela.
Co je nutné dále dodržovat
Strava pro prevenci, léčbu i rekonvalescenci po rakovině prostaty by měla obsahovat minimum živočišných tuků a červeného masa, dostatek ovoce, zeleniny, sójových výrobků a zeleného čaje, které vynikají antioxidačním a protirakovinnými vlastnostmi. Nutné je přestat kouřit, vyhýbat se alkoholu a věnovat se pravidelnému pohybu, ideálně chůzi, jíž lékaři doporučují jako aktivitu ideální pro prevenci i po operaci. Pro prevenci budoucích problémů je moudré nepodceňovat význam krevních testů a preventivních prohlídek.
Zdroje: linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/, aeskulab.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Správná obuv nebo vhodná strava. Jaká jsou preventivní opatření pro seniory v zimě?
Zimní období přináší kromě zasněžených strání a vánoční atmosféry i rizika spojená s úrazy a pády, zejména u seniorů. Tato skupina obyvatel je zvláště náchylná na komplikace, které s sebou kluzké chodníky...
Čtěte dál
Zahřívající efekt: jaké rostliny a koření vás na podzim prohřejí zevnitř?

Otužování jako klíč k lepší imunitě a k vyšší kvalitě života

Jak pracovat s imunitou dětí v podzimním období

Olivový olej jako nezdravější tuk do jídelníčku. Umíte ho správně používat?

Tipy a zásady pro zdravé svačiny pro školáky

MCT oleje: zázrak, nebo jen další marketingový tah?

Září jako měsíc biopotravin a ekologického zemědělství

Pečivo a zdravý životní styl: jde to dohromady?

Zmrzlina: jaká má nejvíce kalorií a jaká je naopak nejvhodnější pro děti?

Oblíbená typická jídla v zemích letních dovolených. Na co se můžete těšit?
