Menopauza se dříve nebo později dotkne každé ženy. Toto období je náročné zejména psychicky. Přijetí určitých fyzických změn totiž není lehké. Lékaři většinou nekompromisně předepisují hormonální substituci. Projevy a následky menopauzy se ale dají řešit i pomocí stravy, bylinek a cíleně vybraných potravin. Skupina látek, která by vás měla zajímat jsou fytoestrogeny. Co všechno do nich můžeme čekat?
Menopauza
Menopauza je období v životě ženy, kdy dochází k pozvolnému či skokovému ubývání ženských pohlavních hormonů, ztrátě menstruace a tím i reprodukčních schopností. Kdyby šlo jen o tyto děje bez vedlejších účinků, žádná žena by se asi nezlobila. Menopauza je ale bohužel často doprovázena skupinou nepříjemných zdravotních obtíží, které jsou způsobeny právě poklesem ženských hormonů estrogenu a progesteronu.
Každá žena toto období prožívá jinak, s jinými pocity a tělesnými projevy. Důsledky jsou ale u všech žen podobné – řídnutí kostní hmoty vlivem zhoršeného hospodaření s vápníkem, přibývání na hmotnosti a ubývání svalové hmoty. Mezi akutní projevy tohoto přechodného období se nejčastěji řadí bolesti hlavy, bušení srdce, výkyvy nálad, ale hlavně návaly horka, které se týkají až 70 % žen a umí být velmi nepříjemné.
Fytoestrogeny
Fytoestrogeny jsou přírodní látky, které se v lidském těle chovají podobně jako ženské pohlavní hormony, estrogeny. Jsou to sloučeniny, které jsou v těle mnohem méně účinnější. Jak ale ukazují výzkumy, ve vyšších koncentracích nedostatek pravých hormonů dokážou velmi slušně vyvážit. Pokud je tedy budete přijímat pravidelně ve stravě, zmírní se negativní reakce těla na sníženou nebo žádnou tvorbu vlastních hormonů a vám bude jednoduše řečeno mnohem lépe.
Na jaké potraviny se zaměřit?
Fytoestrogeny se nacházejí hlavně v rostlinné stravě. Mezi nejvýznamnější skupiny fytoestrogenů patří isoflavony, lignany, kumestany a stilbeny, které jsou zastoupeny ve více jak stovkách zdrojů.
Hlavním zdrojem isoflavonů je sója luštinatá a produkty ze sójy – tempeh, tofu, miso, natto. Dále je to červený jetel nebo léčivá rostlina, kručinka barvířská. Lignany jsou zase nejvíce zastoupeny ve lněném semínku a oleji z něj. V malé míře jsou fytoestrogeny zastoupeny i v žitě a celozrnných výrobcích, v bobulovinách nebo v rybízu. Jen málo se mluví o tom, že zdrojem fytoestrogenů je i pivo, tedy přesněji chmel. Pokud nemáte žádné závažnější zdravotní obtíže, pak vám třetinka piva plzeňského typu denně může pomoci více než kdejaké tabletky. Mezi výrazné zástupce kumestanů patří hlavně fytoestrogeny vojtěšky, ze které se také vyrábějí doplňky stravy, které jsou volně k prodeji. A konečně zástupce stilbenů, resveratrol, látka, které jsou připisovány prospěšné účinky červeného vína.
Nastavte si zdravý jídelníček
Pokud neholdujete zdravé výživě, určitě je nyní čas na změnu. Zdravá strava je v pokročilém věku skoro nutnost. Zaplňte svůj jídelníček základními potravinami, ovocem a zeleninou. Dbejte na zdravé tuky a dostatek kvalitních bílkovin pro udržení si aktivní svalové hmoty. Omezte vše, co má ve složení více jak 5 ingrediencí a zařaďte potraviny bohaté na fytoestrogeny. Každý den si dopřejte minimálně 3 porce výše uvedených potravin. A abyste to měli názorné, máme pro vás jeden malý ukázkový jídelníček.
Snídaně
ovesná kaše s povařeným jablkem, skořicí, mletým lněným semínkem, lehce oslazená medem
Svačina
hrst mandlí, tři kousky parmazánu
Oběd
přírodní krůtí steak, brokolice na páře, brambor ve slupce
Svačina
tvaroh s domácím džemem
Večeře
omeleta s uzeným tofu a špenátem, kysané zelí, třetinka piva
Po dvou měsících zdravé stravy s pravidelným příjmem rostlinných fytoestrogenů se budete cítit 100x lépe!
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál