S olivovým olejem a sójovou omáčkou tvoří základní vybavení většiny spíží. Začátečníci i ostřílení kuchtíci jej používají při přípravě omáček, marinád, dresinků či zálivek. Octová ulička v obchodě ale může být poněkud matoucí: tolik různých druhů! Jak se v nich vyznat?
Používá ho každý, ale ne každý dokáže ocenit jeho výjimečný charakter i jemné nuance chutí a kyselinek. Ocet známe pro jeho nakyslou chuť zvýrazňující pokrmy a sloužící jako vyrovnávací složka v omáčkách a marinádách. Co ale ukrývají druhy jako je balsamiko, vinný ocet, jablečný nebo rýžový? Společně nahlédneme do složitého světa octů a pokusíme se rozklíčovat kde, kdy a proč daný druh použít.
V čem se jednotlivé druhy octa liší
Obecně vzato se druh octa liší podle toho, z čeho se vyrábí a jak se následně zušlechťuje. Jaké druhy octa jsou nejoblíbenější a jaké mají využití?
1. Balsamikový
S jeho pomocí vykouzlíte lahodné dresinky, glazury nebo marinády či redukce. Je králem italské kuchyně a vyrábí se z lisované hroznové šťávy, což mu dodává jemný a ovocný chuťový profil. Tradiční je tmavě fialová barva, ta se může lišit v závislosti na přidání dalších druhů ovoce. Balzamico je oblíbený pro pověstnou sladkost a sirupovitou konzistenci.
2. Destilovaný bílý
Hodí se pro nakládání, přípravu vajec nebo pečení, využijete ho i jako čisticí prostředek v domácnosti. Vzniká destilací klasického octa teplem páry, která v podstatě převaří tekutinu na čistou kyselinu octovou.
3. Z bílého vína
Využijete ho místo koření, při nakládání, přípravě dresinků, dochucování omáček, polévek či náplní, při vytváření marinád. Jak název napovídá, vyrábí se z bílého vína: to fermentuje a oxiduje na kyselinu a poté se destiluje. Vyniká jemně ovocným chuťovým profilem, díky čemuž je oblíbeným pomocníkem při dochucování i nakládání, je také základem mnoha klasických omáček, třeba holandské.
4. Z červeného vína
Je skvělý do dresinků, omáček, marinád i pro nakládání. Vyrábí se v podstatě stejně jako ocet z vína bílého, s tím rozdílem, že vstupní surovinu tvoří víno červené. V kuchyni nachází podobné využití jako jeho bílý bratr, jen je třeba pamatovat na to, že může obarvit jídlo, což není vždycky žádoucí. Oproti bílému vinnému octu má také poněkud plnější, výraznější, jaksi buclatější nebo těžší aroma.
5. Šampaňský
Pro slavnostní příležitosti se, stejně jako šampaňské, hodí ocet vyrábějící se z kvašených (i dvakrát) bílých hroznů, případně doplněných jiným ovocem pro hlubší chuťový profil (například pomeranče). Je jemnější než jiné druhy octa, proto je ideální pro použití do slavnostních dresinků a marinád, skvěle se hodí i pro oživení koktejlů.
6. Sherry
Španělská a baskická základní surovina vyráběná kvašením fortifikovaného vína v dubových sudech, což dává sherry octu komplexní chuťový profil. Použít ho můžete všude tam, kde byste použili balzamiko, jen je třeba vzít v úvahu jeho o něco jemnější, tedy řekněme středně plnou, chuť.
7. Jablečný
Kvašením jablečného cukru vzniká kyselina octová typická štiplavou, ovocnou a kyselou chutí. Takto vytvořený jablečný ocet výtečně prospívá zdraví: výsledky studií hovoří o jeho schopnostech snižovat hladinu glukózy v krvi, podporovat hubnutí i zdraví pokožky. V kuchyni jej využijete při přípravě marinád, dresinků i omáček.
8. Rýžový
Hojně se užívá v Japonsku, Koreji, Číně a Vietnamu. Vyrábí se z rýžového vína a běžně se používá pro přípravu omáček, marinád, dresinků, smažené rýže a dalších pokrmů jako je poke bowl nebo sushi. Vyniká jemnou, sladkou chutí a velmi mírnou kyselostí, díky čemuž může posloužit i jako všestranná možnost dochutit cokoliv bez obav o přílišnou výslednou říznost pokrmu.
9. Sladový
Získává se sladováním ječmene, při němž dochází k přeměně škrobu v jeho zrnech na maltózu. Má světle hnědou barvu a ořechovo-toastovo-citrusový chuťový profil, což z něj činí skvělou volbu pro přípravu dipů, ozdobu obloh nebo dochucování polévek či tradičních anglických jídel typu fish and chips nebo různých druhů sendvičů.
10. Černý
Druh rýžového octa vyrábějící se z lepkavé rýže. Je typický dřevitou, sladovou a kouřovou chutí a používá se jako příměs do lahodných omáček na knedlíky či při dušení vepřové plece nebo žebírek.
Zdroj: brightland.co
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Bezlaktózové výrobky – pro koho jsou vhodné, pro koho zbytečné a v čem jsou jiné?
Laktóza neboli mléčný cukr se nachází v mléčných výrobcích a přirozeně také v samotném mléce. S trávením tohoto disacharidu nám pomáhá enzym zvaný laktáza, který se nachází v tenkém střevě. Intolerance...
Čtěte dál
První pomoc při dušení rybí kostí nebo záchvatu žlučníku – umíte reagovat správně?

Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá

Ranní rutina pro zdravé vyprazdňování bez zácpy

Fenykl, fenyklové semínko či fenyklový čaj – pro zdraví a dobré trávení

Kombucha, cider, kefír nebo lassi. Fermentované nápoje zažívají boom. V čem jsou pro nás tak zdravé?

Cheat day: vyplatí se dát den volno od dodržování hubnoucího režimu?

Lahůdkové droždí – buchty vám s ním nevykynou, zdraví ale prospěje

Naučte se naslouchat svým orgánům: orgánové hodiny vám prozradí o zdraví mnoho

Novoroční péče o játra a žlučník. Jak podpořit tyto orgány po náročném závěru roku?

Jak předejít nepříjemným pocitům plnosti a první pomoc proti nadýmání a bolestem žaludku

Rostlinné trávicí enzymy papain a bromelain – v čem nám mohou pomoci?
