Podle ájurvédy jsme to, co jíme, jak myslíme a jednáme. Všechno tedy začíná zažíváním. Hlavními faktory, které určují náš den, naši náladu, výkonnost, ale hlavně celkové zdraví, jsou síla a pravidelnost našeho trávení. Pokud si osvojíte následující pravidla, své trávení vyladíte. Budete tak spokojení, zdraví a odolní vůči každodenním starostem.
1. Hledejte kvalitu
Pokud byste se rozhodli změnit jen jedinou věc v rámci svého jídelníčku, zaměřte se na kvalitu. Jezte základní potraviny, které nebyly zpracovány, neobsahují přidané cukry, umělá sladidla, průmyslové tuky, glutamáty apod. Zaměřte se na potraviny čerstvé, také v bio kvalitě, lokální, sezónní a s láskou vytvořené. To je základ všeho.
2. Jezte v souladu s ročním obdobím
Co se týká výběru zeleniny a ovoce, orientujte se na sezonnost. Nejvíce živin získáte z plodin, které dozrávají právě teď a jsou také z lokálních zdrojů. Proto si dejte raději mrkev či brambory od českého farmáře než bio sklizeň ze Španělska. Nejlepší cestou je pak vlastní zahrádka a s různými plodinami či bylinkami. Tělo vyživované v souladu s ročními cykly lépe zvládá každodenní povinnosti i stres. Navíc pocítíte lepší propojení s přírodou, budete mít více energie, vitality, vaše tělo bude lépe regenerovat i odolávat nejrůznějším nástrahám.
3. Vneste do jídla řád
Podobně důležité, jako to, co jíte, je i kdy jíte. Podle ájurvédy je náš trávicí oheň, resp. metabolismus, sladěn s rytmy slunce. Zkuste se tedy stravovat podle toho. Ráno mezi 7 a 9 hodinou se nasnídejte. V poledne je slunce nejvýše a je nejvíce aktivní tedy i naše zažívání. Je to tak ideální doba pro nejvydatnější jídlo dne. Tím by měl být oběd, a to mezi 12 a půl 2. Poté již mezi druhou a pátou hodinou začne slunce klesat, proto se v tu dobu řada lidí cítí unavená, v útlumu a sahá po kávě a po něčem sladkém. V těchto hodinách je dobré dopřát si alespoň 20 minut odpočinek. A ideální doba na večeři? Ta je mezi šestou a sedmou. Síla trávení rapidně klesá kolem deváté hodiny večerní a tělo se připravuje na spánek. Proto již není dobré večer jíst. V noci naše tělo provádí jakousi údržbu, očistu, opravu tkání i orgánů. Netrapte tedy své tělo ještě jídlem, které by v noci muselo trávit.
4. Jezte pestře
V rámci stravy je dobré vyhnout se rutině. Pokud jíte každé ráno to samé, zpomalujete trávení. To platí samozřejmě i v případě dalších jídel v průběhu dne. Obecně platí, že jídelníček by měl být pestrý. Čím více bude rozmanitý, tím větší je šance, že uspokojíte všechny nutriční požadavky svého organismu. Jezte tedy od všeho trochu, nevyhýbejte se jiným neznámým potravinám, buďte zvědaví, ochutnávejte, poznávejte. Existuje tolik možných druhů potravin!
5. Jezte zvířata, která dobře jedla
Cenným zdrojem bílkovin je maso, mléčné výrobky a vejce. A přestože je nyní spíše trendem živočišné bílkoviny omezovat, úplně je vyřadit ze stravy bývá spíše na škodu. Stačí přitom hlídat kvalitu. A tu velmi ovlivňuje způsob, jakým byla zvířata chována a krmena. Vybírejte proto maso i produkty zvířat z volné pastvy, obsahují daleko více živin.
6. Vařte si a používejte koření
Pokud chcete opravdu jíst dlouhodobě zdravě, vařte si. Jedině tak získáte skutečnou kontrolu nad tím, co jíte. Suroviny upravujte, pečte a vařte s láskou. Pokud chcete jíst jídla dobře stravitelná, používejte v hojné míře koření a bylinky, čerstvé i sušené. Nejen že každé jídlo krásně provoní, ale pomohou s trávením, hubnutím, posílí imunitu a řada z nich má protizánětlivé i antibakteriální účinky.
Chcete-li více řešit své trávení a trochu si pomoci ke zdraví, neřešte nejrůznější stravovací trendy. Paleo, raw, bezlepková, keto, low carb a jakákoliv další strava může sice na nějaký čas pomoci a bude vám chvíli třeba sedět. Z dlouhodobého hlediska ale neprospívá žádná z nich, protože není celostní. Žádný směr nebere v úvahu, jak se tělo chová a co potřebuje v různém ročním období či v různých etapách života.
Zdroj: everest-ayurveda.cz, akka-ajurveda.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál