Jsou exotická, lahodná a dají se využít v množství pokrmů studené i teplé kuchyně. Mango i avokádo mají ale společného ještě něco dalšího. Je velmi těžké poznat, kdy nastal vhodný čas ke konzumaci. Jak poznat jejich zralost?
Avokádo a mango jsou potraviny exotické, přesto se dá říci, že díky jejich stále rostoucí oblibě v českých kuchyních již téměř zdomácněly. A není divu. Jsou chutné, výživné, zdravé a v kuchyni se dají využít na stovky způsobů. Nějaký ten škraloup na kráse ale přeci jen mají, protože je velmi těžké poznat, kdy se do nich můžete pustit. O tom vypovídá celá řada faktorů. Čeho si všímat a podle čeho plody vybírat?
Jak poznat zralé mango
Mango se vyskytuje asi ve dvou a půl tisících odrůdách. U všech můžete někdy u stopky zpozorovat výtok lepkavé tekutiny. Tím se nemusíte zneklidňovat, jedná se o latex a je zdravotně nezávadný. Jeho vytékání je přirozeným jevem po odtržení plodu ze stromu.
Zrádné je, že zralost manga nepoznáte podle slupky. Barva závisí na odrůdě a také na tom, jak moc na plod svítilo sluníčko, když ještě rostl na stromě. Znamená to, že plod může být zvenku celý zelený, přesto může mít zralou dužinu. Zralost tak závisí především na odrůdě a na tom, kdy plod chcete sníst. Mango dozrává od středu, takže u pecky může být dužina vodnatější a tmavší než u okrajů.
Pokud si chcete pochutnat v den nákupu nebo maximálně den potom, zvolte druh ready to eat. Zde máte na výběr z velikosti xxl nebo malé. Výhodnější je koupit větší kus, protože obsahuje více jedlé dužiny. Mango „k dozrání“ je ideální konzumovat tak tři dny po zakoupení. Mango vždy skladujte při pokojové teplotě, do ledničky patří jen naporcovaná dužina, kterou je nutné snít do 24 hodin od zpracování.
Podle čeho vybrat avokádo
V sortimentu najdete hned dvě možnosti – haas a fuerta.
Začněme tím jednodušším. Haas je dostupné ve více druzích. Ready to eat je určeno k přímé konzumaci, spotřebovat by se mělo do druhého dne nebo maximálně do dvou dnů. Skladovat by se mělo při těplotě ideálně 10–12 °C, čili nejlépe mu bude ve sklepě. K dostání jsou dvě varianty – velké a menší. Jak poznat zralost? Stopka by měla jít snadno odloupnout, někdy už odloupnutá je, což není na závadu, znamená to jen, že se to stalo už při přepravě. Slupka může být tmavá, zelená, slabší nebo tenčí, podle ní zkrátka nepoznáte zralost, důležité je, co je uvnitř. Hnědé žilkování není na závadu. Dužina je měkká, poddajná, dá se oloupat vidličkou.
Odrůdu fuerte je třeba spotřebovat nejpozději do dvou dnů od nákupu, skladovat by se měla, podobně jako haas, při pokojové teplotě. Tento druh avokáda má lesklou zelenou slupku, která je vždycky tvrdá, podobně jako dužina, kterou vidličkou nezpracujete, byť se budete snažit sebevíc. Chuťově není tak výrazné jako haas, výhodou je, že dužina lépe drží, proto se hodí na obložené chleby, mísy nebo zkrátka všude tam, kde je potřeba, aby avokádo drželo tvar.
Avokádo k dozrání je konzumovatelné asi tři dny od nákupu, skladujte jej v papírovém pytlíku při pokojové teplotě. Pokud spotřebujete jen polovinu avokáda, vyberte tu bez pecky. U té s peckou potřete dužinu limetkovou nebo citronovou šťávou či olivovým olejem, zabalte do potravinové folie tak, aby k dužině přišlo co nejméně vzduchu, a uložte do lednice. Spotřebujte do 24 hodin.
Zdroj: www.rohlik.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál