Teplo a sluneční paprsky bývají příjemné, ale pokud chcete i během léta sportovat venku, mohou vás pěkně potrápit. Pokud opakovaně vystavujete své tělo slunci, je fajn se na to dobře připravit a myslet na všechna rizika s tím spojená. Volte proto správné ochranné přípravky nejen na kůži, ale také na vlasy. Zaměřte se i na správnou péči během a po sprchování. A na co nikdy nezapomínejte, jsou tekutiny.
Zákeřné UV záření
Sluneční záření nepodceňujte. Na vaši pokožku působí i tehdy, když je pod mrakem. Obecně není doporučováno vystavovat se během sportu přímému slunci, a zejména ne dlouhodobě. Vyhněte se proto tréninku mezi 11. a 15. hodinou, kdy slunce pálí nejvíce. Pokud cvičíte venku, nebo běháte, udělejte si na to čas ráno nebo v podvečer. Oblečení volte takové, které odsaje přebytečný pot, ale také zakryje kůži před UV zářením. Na odkryté části těla pak použijte ochranný krém, přičemž volte spíše voděodolnou variantu.
Pokud nevíte, jaký přípravek zvolit, zkuste takové s dodatkem „sport“. Takové přípravky již počítají se zvýšenými nároky. Sice mohou zanechávat bílé stopy a hůře se roztírají, ale působí ihned po nanesení, spolehlivě absorbují pot i maz, a navíc nevyvolají alergické reakce (na rozdíl od běžných krémů). Pozor si dejte na to, abyste nevynechali i menší plochy, jako je zátylek, nebo uši. Na rty pak naneste ochranný balzám.
Pozor na vyšší ztrátu tekutin
Denně bychom měli přijmout alespoň 1,5 až 2 litry tekutin, přesněji by mělo jít o cca 35 ml na 1 kilogram optimální tělesné hmotnosti. Takto jsou pokryty běžné ztráty organismu. Potřeba tekutin ale při zvýšené fyzické námaze roste. Dehydratace pak může negativně ovlivnit výkon, protože snižuje objem krve. Pro správnou funkci termoregulačního systému je nezbytné dostatečné zavodnění. Nedodržováním pitného režimu také zvyšujete riziko zranění. Například při intenzivním běhu tělo produkuje až dvacetkrát více tepla než v klidu, což se snaží vykompenzovat pocením. Ztráty vody jsou tedy velké, proto rozhodně nečekejte na pocit žízně.
Přibližně hodinu před sportem venku vypijte asi půl litr tekutin, stejné množství také po sportu. Pokud se budete hýbat déle než hodinu, mějte pití také u sebe. Přínosnější, než samotná voda mohou být iontové nápoje. Před výkonem mají smysl hypotonické druhy nápoje, po sportu se pak hodí sacharidové druhy.
Pot na sobě nenechávejte dlouho
Během letního sportování je výrazné množství potu samozřejmostí. Proto se svému tělu věnujte i po tréninku. Základem je brzká vlažná sprcha, jinak by mohlo dojít ke kožním reakcím. Používejte přípravky pro citlivou pokožku a vynechte teplé koupele, které mohou pokožku dehydratovat a způsobit rychlejší olupování kůže. Po sprše pak nezapomeňte použít tělové mléko s obsahem panthenolu, vitamínu E nebo aloe vera.
Ochrana hlavy a vlasů
Dbejte také na dostatečnou ochranu hlavy, jejímu spálení vaše kštice rozhodně nezabrání. Mějte kšiltovku nebo šátek, můžete si také pořídit speciální ochranu ze sluneční řady ve spreji. Ochráníte tím i vlasy, které v létě a během dlouhodobého pobytu na slunci trpí. Najevo vám to dají vysušením, nestálostí barvy, jsou celkově oslabené a málo pružné. Po sportu si tedy vlasy vždy umyjte, skvělá je také hydratační bezoplachová péče. A máte-li dlouhé vlasy, pozor na praktický culík, respektive na jeho přílišné stažení. Vlivem dlouhodobě pevně utažených vlasů může dojít k větší citlivosti vlasové pokožky či k poškození vlasů
Nezapomeňte výživu těla, pokožky i vlasů podpořit také zevnitř a dopřejte si potraviny s obsahem betakarotenu. Ten umí napravit škody napáchané slunečními paprsky a chrání kožní buňky. Bohatým zdrojem jsou červená, oranžová a žlutá zelenina i ovoce.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál