Děti netrpělivě očekávají příchod Mikuláše, čerta a anděla. Zkuste letos pro své děti vytvořit zdravý mikulášský balíček. Možností je celá řada a vůbec nejsou na úkor chuti. Pamatujte, méně je někdy více.
Základem jsou ořechy a ovoce
Vzpomínáte si na mikulášské balíčky, které jste v dětství dostávali od babiček? V těch mých nesměly chybět mandarinky a neloupané buráky. Taky to byla první věc, která šla stranou, abych se dostala k záplavě nezdravých sušenek a bonbónů. Ořechy a ovoce by sice měly tvořit základ balíčku, kterým Mikuláš vaše děti obdaruje, ale můžete na to jít kreativnějším způsobem. Ne každé dítě je trpělivé na to, aby strávilo dlouhé minuty dobýváním se k jednomu oříšku. Kupte proto ořechy loupané a pokud možno více druhů. Mandarinku nahraďte směsí sušeného ovoce. Nejlépe takového, které neobsahuje syřidla a přidaný cukr.
TIP
Z lískových ořechů můžete doma připravit i oblíbenou nutellu. Do mixéru k nim přidejte jen datlový sirup a kakao a pochoutku máte hotovou za pár minut.
Přidejte čokoládu i bonbóny
Pokud víte, že samotnými ořechy děti příliš nenadchnete, kupte kvalitní hořkou čokoládu s obsahem kakaa alespoň 70 % a ořechy v ní obalte. Nemusíte kupovat hořkou, ale pečlivě čtěte složení. Kvalitní čokoláda by měla obsahovat pouze kakaové boby (kakao), cukr, kakaové máslo a případně sušené mléko. Vyhněte se výrobkům s dalšími surovinami a náhražkám ve formě například umělého sladidla. Děti milují bonbóny. Ty vaše určitě nejsou výjimkou. Neupírejte jim je a připravte vlastní. Zakoupit můžete speciální silikové formy určené právě k jejich výrobě. Na samotné bonbóny budete potřebovat pouze oblíbený džus a agar-agar, díky kterému bonbóny ztuhnou. Děti jich mohou sníst, kolik chtějí i bez bolavého bříška.
TIP
Pokud jste se rozhodli pro výrobu bonbónů, skladujte je vždy v lednici, vydrží tak o několik dní déle.
Bez zbytečných obalů
Aby ani mikulášská nadílka nespěla k dalšímu hromadění odpadů, mám tu pro vás pár jednoduchých tipů. Snažte kupovat vážené potraviny a vždy si na ně přinést vlastní nádobu. Ořechy a sušené ovoce už dnes nejsou žádný problém a velmi často je seženete na váhu. Z plodů můžete připravit oblíbený kornout. Místo celofánu ale zkuste ušít, popřípadě zakoupit, látkový obal, například s mikulášským obrázkem, který můžete používat opakovaně. Stejně tak s punčochou nebo jiným obalem, na který jste zvyklí.
Adventní kalendář
Příchod svaté trojice si děti často spojují s čekáním na Ježíška. Nadělte jim adventní kalendář, díky kterému i ty nejmenší dokáží poznat, kolik dní do jeho příchodu ještě zbývá. I zde platí, že by měla kvalita převažovat nad kvantitou. Zdravý adventní kalendář je sice dražší, ale přeci jen je to investice do zdraví dětí. Kromě klasického adventního kalendáře můžete zkusit vyrobit vlastní. Naplňte ho podle svých představ a kromě laskomin přidejte třeba i drobnou hračku, knížku nebo cokoliv jiného, co vašim dětem udělá radost.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál