Rádi byste třeba zhubli, tak jíte málo nebo vůbec, cvičíte a pořád to nejde? Nejspíš vašemu tělu chybí odpočinek. Během snahy o hubnutí nejde zdaleka jen o omezování jídla nebo hodiny denně dřít. Pro hubnutí je důležitý také relax včetně psychické pohody. Pokud nás navíc snaha o zdravý životní styl stresuje, nelze očekávat uspokojivé výsledky. Ruku v ruce s tím jde o to být opravdu v pohodě a nestresovat se tím, když zrovna nejste.
Když nezabírají typické poučky
Asi každý zná klasické výživové poučky, například že zelenina je lepší než cukr nebo bílá mouka, přesto někdy na lidi nepůsobí žádné doporučení ani jejich snaha. A mohou mít sebelepší jídelníček a pravidelný pohyb. A proč to nefunguje vždy a na všechny? Nejde totiž jen o jídlo nebo kalorie, to by pak zabralo u všech. Velkou roli hraje také vaše osobnost, zážitky z dětství, váš vztah k jídlu, jak často a jestli vůbec odpočíváte a také celková spokojenost v různých oblastech.
Samotná strava nebo pohyb vás nespasí
Nestačí tedy jen upravit samotné stravování. Hodně záleží na tom, jak ho chápete. Mnohdy si lidé jídlem nahrazují, co jim v životě chybí. Případně tím zahánějí své problémy. Proto se neustále rozšiřují řady těch, kteří sice celkově žijí zdravě, ale dobře se necítí. Dnes je navíc žádoucí být v pohodě, brát všechno pozitivně, což paradoxně přináší jen další stres a prostě v pohodě nejste. Stejné je to, když chcete za každou cenu zhubnout, ženete se za tím, ale kila dolů nejdou. Tak urputně se snažíte žít zdravě, dělat vhodný sport a cítit se v pohodě, až jste z toho akorát ve stresu. To pak si ale můžete dát sebevíc zdravější jídlo a může to být k ničemu.
Mít všechno perfektní vás do pohody nedostane
Hlavní a tou správnou cestou je určitá láska k sobě a respekt ke svému tělu, ke svému zdraví. Nebýt na sebe tolik přísný, umět si také dopřát a občas trochu „povolit“. Perfekcionismus je dříve či později ve všem na škodu, a platí to i v případě hubnutí, pohybu apod. Zejména ženy jsou na sebe až zbytečně přísné a také na sebe náročné. Leckdo potřebuje mít dokonalou stravu včetně jejího původu, složení, kvality atd. Takoví lidé bývají vůbec v té největší nepohodě.
Myslete na dostatek spánku a jezte vědomě
V takovém stavu pak dochází k nejrůznějším potížím, prvním signálem je špatný spánek. Jeho nedostatek má řadu negativních důsledků. Tělo a hormony potřebují určitý biologický rytmus, který ovšem v dnešní době nedodržujeme. Když je tma, tělo by mělo automaticky odpočívat a my bychom měli spát. Místo toho si rozsvítíme a fungujeme dále. Jdeme spát déle v noci, tělo neprojde všemi fázemi spánku a budíme se unavení. A když chybí pravidelná a základní relaxace, nebude správně fungovat trávení ani metabolismus.
Další důležitou věcí je způsob stravy. Jde o to umět se najíst v klidu, jíst pomalu, užít si to. Dokázat si určit, v jakém intervalu našemu tělu vyhovuje jíst, nemusí to být nutně pět porcí denně nebo jen dvě. Záleží jen na vás, co vám dělá dobře. Ovšem pravdou je, že tělu dělá určitý rytmus dobře, proto si nějaká pravidla podle sebe nastavte. A když se vrátíme opět k té zelenině, zaměřte se na to, abyste ji přijímali denně. Funguje totiž jako jakýsi kartáč na střeva, která díky ní čistíme.
Klíčem k úspěšnému hubnutí tedy není málo jíst a hodně cvičit. Jde o to dopřát si také čas na relaxaci. Pravidelně vystavovat tělo nadměrné fyzické námaze a nedopřát mu chvíli klid je pro organismus velmi stresující a ten s vámi pak nebude spolupracovat. Střídejte aktivity s klidovým obdobím, jezte tak, aby vám z jídla bylo dobře, stejné je to u cvičení. Měli byste se jak po jídle, tak po cvičení cítit lépe.
Nevyřazujte jednotlivé potraviny, jezte všechno a s mírou
Podobně stresující mohou být také nejrůznější trendy ve výživě. Chcete být zdravější nebo zhubnout, tak zkoušíte stravu bez lepku, bez cukru nebo paleo. Obvykle dojde k nějakému poklesu hmotnosti, když vyřadíte některou skupinu potravin, navíc se třeba cítíte vitálně, plni energie, protože nezatěžujete trávení například lepkovými potravinami. Ale škodí vůbec lepek? Zdravé tělo si s ním poradí, není tedy potřeba se mu vyhýbat, pokud nemáte zdravotní potíže.
Problém může také nastat v případě, kdy nějakou dobu jíte bezlepkově či nízkosacharidově, pár let vám to vyhovuje, nicméně najednou přijde doba propadů, kdy se tuhle přejíte něčím „nevhodným“ a tamhle najednou sníte celou čokoládu. Tělo zkrátka dojde do momentu, kdy nějakou tu energii ze sacharidů či obilovin potřebuje. Po letech omezování nebo vyřazení se ale hůře vrací do normálu, v trávicím ústrojí ubylo potřebných enzymů, začnete rychle přibírat apod. Dříve či později povede striktní vyřazení určitých potravin k výkyvům.
Jakákoliv radikálnost není žádoucí. To nejhorší totiž je, když pak jakékoliv porušení znamená stres. Ztráta svobody v jídle vede k napětí, jídlo si neužijete, špatně trávíte a dostáváte se do začarovaného kruhu, který k hubnutí potažmo ke zdraví bohužel nepovede. Každý je jiný, každý má jiné trávení, jinou citlivost, proto si najděte tu svou cestu, nenásledujte něčí dogma a zkrátka buďte v pohodě z toho, co vám dělá dobře.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál