Jídlo do tlapky – nechte dítě, aby si zvolilo samo

Jídlo do tlapky – nechte dítě, aby si zvolilo samo
zdroj: Adobe Stock

Pokud jste se rozhodli pro stravování metodou BLW (zkratka pro Baby Led Weaning), v češtině známou jako jídlo do tlapky, dbejte na to, aby vaše dítě mělo dostatečný přísun nejen ovoce a zeleniny, ale také kvalitních luštěnin, obilovin a tuků. Podívejme se na to, jakým způsobem tyto suroviny do jídelníčku zařadit a zůstat při zásadách samostatného stravování dětí.

Dítě nejdříve jenom ochutnává
Od ukončeného šestého měsíce začněte miminku podávat první druhy ovoce a zeleniny. Většina pediatrů doporučuje začít s příkrmy v době oběda. Připravte nejlépe lokální druhy, například mrkev, brambory, květák, cuketu a jablko. Zeleninu krátce poduste, aby trochu změkla, ale zároveň se dobře držela v ruce. Později přidávejte pár kapek kvalitního, za studena lisovaného oleje.

Začínáme s obilovinami
Jako první sáhněte po rýži. Aby se dětem lépe jedla, můžete připravit jednoduché suši. Rýži povařte o něco déle a jako náplň můžete zvolit třeba mrkev nebo jinou oblíbenou zeleninu. Vynechte nori řasu. Další vhodnou alternativou je pohanka. Ta má poměrně specifickou chuť, ale vzhledem k vysokému obsahu cenných látek je žádoucí, aby si na ni děti zvykaly už od útlého věku. Pro metodu BLW stravování se skvěle hodí pohanková mouka. Mouku smíchejte s vodou v poměru 1:2 a na sucho opražte na pánvi. Vzniknou vám malé lívance, které můžete servírovat s kousky ovoce i zeleniny. Postupně zaveďte tímto způsobem také ostatní druhy. Nebojte se ani pšenice. S lepkem by se dítě mělo seznámit přibližně okolo 8. až 9. měsíce. Nabízejte i netradiční druhy obilovin. Stále populárnější je quinoa. Z té připravíte kaši k snídani nebo ji přidáte do luštěninových placiček. Fantazii se meze nekladou. Možná si lámete hlavu nad tím, jakým způsobem bude vaše dítě konzumovat kaši. Nebojte se mu nabídnout lžičku. Ovšem stále se držte metody BLW. Dítě si se lžičkou velmi rychle poradí a pochopí, jak funguje.

První luštěniny
Mezi rodiči nejsou příliš v oblibě kvůli obavám z případného nadýmání. Začněte proto s luštěninami, které jsou lehce stravitelné, například s červenou čočkou. Sáhnout můžete opět po mouce a připravit tak další alternativu lívanců nebo zakoupit těstoviny z červené čočky. Nebojte se zavádět stále nové druhy potravin. Od devátého měsíce sáhněte i po zelené čočce, hrachu nebo fazolích. Dbejte na zásady správné přípravy a v každém případě se vyhněte konzervám. Z luštěnin můžete připravit například placičky, které upečete v troubě.

Jídlo musí chutnat
Brzy zjistíte, jaké druhy potravin vašemu dítěti nepůsobí problémy s trávením. Proto se je nebojte kombinovat a k snídani upečte třeba banánové muffiny. Stále se ale vyhýbejte koření a to včetně soli a cukru. Důležité jsou tuky. To ostatně platí v případě jakékoliv metody stravování. Každý oběd doplňte pár kapkami rostlinného oleje. Později můžete přidávat například tahini, mandlové máslo nebo avokádo. 

Jak je to s masem a mléčnými výrobky?
Pokud plánujete zavést do dětského jídelníčku maso, počkejte až na první narozeniny. Maso je poměrně špatně stravitelné a Světová zdravotnická organizace proto doporučuje vyhýbat se mu minimálně do ukončeného 12. měsíce. S mléčnými výrobky můžete začít o něco dříve. Přibližně v 9. měsících zkuste nabídnout jogurt s vyšším obsahem tuku. 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!