Mezi položky, které si alespoň jednou za rok vložíte do nákupního košíku, patří určitě majonéza. Štědrovečerní večeře bez klasického bramborového salátu by totiž leckde nebyla úplná. I tak ale můžete mít pocit, že přidáním majonézy do své oblíbené vánoční přílohy škodíte svému zdraví nebo riskujete nějaké to kilo navíc. Majonéza je již mnoho let na pranýři a už nějakou dobu si lebedí ve škatulce „nezdravá potravina“. Je tohle označení oprávněné? A můžeme si ji (nejen o Vánocích) v klidu dopřát, nebo bychom na ni v rámci zdravé výživy měli zapomenout?
Máme se bát konzumace majonézy?
Mezi zdánlivě nezdravé potraviny se majonéza řadí zejména kvůli vysokému obsahu tuku. Problém s ní ale mají lidé také kvůli snadné a rychlé kazivosti. Ano, obsahem jsou mimo jiné i syrová vejce, proto má řada lidí rovněž strach ze střevních potíží. Ovšem toho se bát nemusíte v případě kupované majonézy, kde jsou vejce kontrolována. Větší riziko v tomto směru představuje podomácku vyrobená verze. Taková domácí majonéza ale má i své výhody. Přesně víte, z čeho jste ji připravili, kvalita a výběr surovin je čistě na vás. Zvolíte si pouze čerstvé ingredience bez umělých dochucovadel, éček nebo snad barviv. Suroviny pro její výrobu navíc máte určitě vždy doma. Základem majonézy je rostlinný olej, žloutky, citronová šťáva a hořčice. Přidat můžete podle chuti také sůl nebo pepř. Chutnou domácí majonézu tak máte v mžiku na stole.
Pozor na složení i množství majonézy
Stejně jako je tomu u všech ostatních potravin, také v případě majonézy záleží především na množství, které konzumujeme. V rozumné míře a s těmi správnými surovinami může být majonéza vhodnou součástí vyváženého jídelníčku. Jak už bylo řečeno, základ tvoří žloutky a rostlinný olej. Dále v ní najdete vždy nějakou okyselující složku (ocet, citronová šťáva apod.) a může být dochucena kořením nebo hořčicí. Většina majonéz na našem trhu bývá vyrobena z řepkového oleje, který je považován z hlediska obsahu a poměru mastných kyselin za nejvhodnější. Vypadá to tedy, že na majonéze není vlastně nic špatného. Tak proč ji někteří odborníci odmítají?
Problém může být v její energetické hodnotě a také ve způsobu použití. Nevhodně použitá je majonéza například jako součást už tak tučných a kalorických pokrmů, což jsou třeba smažené hranolky, smažený sýr apod. Takový pokrm je energeticky velice náročný a vy se tak snadno dostanete v rámci denního kalorického příjmu dost vysoko. Pokud ale zůstanete u doporučeného denního množství, což je zhruba jedna polévková lžíce denně (přibližně 15 ml majonézy), zvýšeného kalorického příjmu se bát nemusíte. A kdy si ji tedy můžete v klidu dopřát?
Do salátu a k bagetě ano, ke smaženým jídlům raději ne
Majonéza je díky své krémové konzistenci a obsahu rostlinného oleje ideálním doplňkem nejrůznějších salátů, celozrnných obložených baget, případně se skvěle hodí jako dip k pečené zelenině nebo libovému masu. Nezbytnou ingrediencí je také při přípravě bramborového salátu. Ještě chutnější a lehčí verze ale dosáhnete, když majonézu naředíte bílým jogurtem a tuto směs pak do svého bramborového salátu použijete. Energetický příjem můžete také snížit tím, že si zvolíte light verzi, která obsahuje méně tuku. Zde ale musíte počítat s trochu odlišnou (méně výraznou) chutí.
Pokud tedy váháte, zda majonézu bez obav jíst, nebo se jí vyhnout, máme pro vás celkem jasnou odpověď. K salátům a „kaloricky příznivým“ pokrmům (pečené maso, vařené brambory, celozrnné bagety) si ji klidně dopřejte, ke smaženému jídlu (řízek, hranolky, smažený sýr) raději ne. Samozřejmě si hlídejte denní množství. Hodí se také číst pozorně etikety. Jednotlivé druhy a značky majonézy se liší použitým množstvím soli, cukru nebo i dalších látek. Jedině tak můžete mít jistotu, že si kupujete majonézu z kvalitních surovin. Jak již ale bylo řečeno, snadno si ji připravíte i sami doma.
Co se zbytkem majonézy po Vánocích
Nevíte, co s otevřenou majonézou po svátcích? Připravte si tenhle jednoduchý dip, kterým můžete okouzlit návštěvy nebo ho připravit v rámci silvestrovského pohoštění! Hodit se může na zeleninu, brambory, nebo na obložené pečivo. Potřebujete 250 g řeckého jogurtu, 2 lžíce majonézy, ½ menší šalotky, 3 střední nakládané okurky, 2 lžíce bílého vína, pepř, sůl a pažitku. Jogurt vyšlehejte s majonézou, přidejte nadrobno nastrouhanou šalotku, na malé kousky nakrájené okurky a dobře promíchejte. Dochuťte vínem, přidejte čerstvě namletý pepř, trochu soli dle chuti, a nakonec vmíchejte pažitku.
Zdroj: autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Novoroční péče o játra a žlučník. Jak podpořit tyto orgány po náročném závěru roku?
Hodování úspěšně skončilo. Ruku v ruce s novoročními předsevzetími, týkajícími se stravy, cvičení nebo lepšího života celkově je dobré se zaměřit na péči o játra a žlučník. Pokud se o ně dobře postaráte...
Čtěte dál