Je skutečně mnoho důvodů, proč během zimy na plavání nezanevřít. Jeho zdravotní přínos totiž ani během chladných zimních měsíců nemizí. Plavání přináší mnoho benefitů pro tělo i mysl, byla by proto škoda považovat je za ryze letní sport, když máme tolik možností, jak se mu věnovat i v zimě!
Díky krytým bazénům dobrých úrovní, které už jsou dostupné snad v každém větším městě, není třeba s plaváním přestávat ani během zimy. A to ani v případě, že jste během zimy náchylní k nachlazení. Je třeba si uvědomit, že plavání v zimě rozhodně neznamená chodit vědomě naproti nemocem.
Plavání pro zdraví i pro dobrou náladu
Plavání má prokazatelně mnoho výhod. Pomáhá s motorickými dovednostmi u dětí, s rozvojem mozku, s koordinací a rovnováhou, zvyšuje výkon. Jeho největší přínos přitom tkví v pravidelnosti. Plavání stejně jako cvičení všeobecně uvolňuje v mozku endorfiny, chemické látky, díky kterým se cítíme dobře a máme lepší náladu. Plavání uvolňuje stres a napětí, prospíváme si i správným způsobem dýchání. Rozšiřujeme jím kapacitu plic, posilujeme svaly, a především celkovou imunitu, díky čemuž jsme proti mnoha onemocněním mnohem odolnější.
Plavání během zimy
Plavání nám pomůže zůstat v tělesné i psychické kondici, a to zvlášť během zimy, kdy kvůli počasí netrávíme moc času venku, nevěnujeme se tolik sportovním aktivitám a často se na nás podepisuje i docela obyčejný nedostatek pohybu. K tomu přičtěme podrážděnost, únavu a sklony k depresím, které jsou v zimě také častým jevem a od kterých nám pohyb ve vodě může pomoci.
Zimní plavecké kurzy pro děti – čím prospívají a na co si dát pozor?
V zimě obvykle začínají školní plavecké kurzy pro děti. Někteří rodiče je vítají, jiným naopak přidělávají starosti. Plavání v zimních měsících však pomůže dětem nejen s budováním imunity, ale utuží i jejich plavecké schopnosti, které se mohou od jednoho léta do druhého značně oslabit. Zdravé děti, které chodí plavat i v zimě, se snáze ubrání riziku chřipky a nachlazení. Pokud jde o rýmy či ušní záněty, které rodiče často přisuzují právě zimnímu plavání, stačí dbát určitých pravidel. Je nutné pečlivě vysušit vlasy a nezapomenout ani na vytření vody z oblasti zevního ucha. Nutné je také dodržovat aklimatizační proces a nenechat dítě vyběhnout rychle ven. Je vhodné setrvat ještě nějakou chvíli uvnitř budovy plaveckého bazénu a nechat tělo pomalu přivyknout prostředí. Nesmíme zapomínat ani na dostatečné vrstvy oblečení, a především na teplou šálu a čepici.
Plavání a otužování v bazénu
K dokonalé obraně a posílení našeho imunitního systému je vhodné spojit plavání s otužováním. V plaveckém bazénu je k tomu vhodná příležitost, i když venku je teplota třeba kolem nuly a nikdo z vašich známých se k vám při této blahodárné činnosti nepřidal. Nezbývá, než přesvědčit je i sebe, že i v zimě je třeba o své zdraví pečovat a není jednodušší způsob než právě plavání, nejlépe spojené i s otužováním. Ve většině bazénů jsou k dispozici také sauny nebo parní komory, saunování s následným prudkým zchlazováním ve studené vodě nás obohatí o zdraví prospěšné účinky otužování. Postupně tak můžete překonat odpor ke studené vodě a osvojit si další způsoby otužování, které pro vás bude novou ozdravnou zkušeností. Výsledkem je příjemná únava a celkové uvolnění, psychické i fyzické osvěžení a nově nabytá energie.
Zdroj: totalniplavani.cz, plavani-zabicka.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Les Mills, BodyPump, Pound: Jaké jsou fitness trendy 2024 a jak se cvičí
Objevte nejnovější trendy ve fitness světě. Od dynamických lekcí jako je Les Mills po silové tréninky jako je BodyPump. Prozradíme vám, jak se cvičí nejpopulárnější lekce dneška a jak vám mohou pomoci...
Čtěte dál