Skořice obsahuje toxický kumarin. Jaké množství už může být škodlivé?

Skořice obsahuje toxický kumarin. Jaké množství už může být škodlivé?
zdroj: Adobe Stock

Skořice je typicky vánoční koření, které vždy provoní celou kuchyň. Pro mnohé lidi je tím pravým symbolem Vánoc. Neobejde se bez ní jablečný závin, skořicové sušenky, ale ani perník či svařák. Jablka se skořicí, to je dvojka, která k sobě prostě patří. Skořice má ale i svou stinnou stránku, o které už tolik lidí neví.

Není skořice, jako skořice
Skořice pochází ze skořicovníku a řadí se mezi nejstarší koření světa. Nejčastěji používáme skořici mletou, narazit ale můžeme i na skořici v podobě kůry. Tu je pak potřeba jen nastrouhat. V našich končinách má ale spíše estetickou funkci a kůru skořice používáme ke zdobení adventních věnců či jiných dekorací. Nejen tvarem se skořice může lišit. V obchodech narazíme hlavně na skořici čínskou, méně často na tzv. skořici cejlonskou. Tyto dvě odrůdy se liší nejen aromatem, ale i kvalitou – cejlonská skořice je považována za jemnější a lepší než více častá skořice čínská.

Proč skořice tak krásně voní?
Za typické aroma skořice mohou tzv. silice, éterické oleje, které svým vypařováním šimrají naše čichové buňky v nose. Pokud se koření skladuje moc dlouho, silice z něj postupně vyprchají a koření tak ztrácí na síle a aroma. Z toho důvodu je důležité, aby bylo koření správně skladováno, ideálně v dobře uzavřených kořenkách. Koření skladované několik let už bývá často vyčpělé, zvlášť když je skladováno v sáčcích, a je dobré ho vždy po čase vyměnit. To platí i pro skořici.

Kde je ten zakopaný pes?
Skořici často používáme zcela bez zábran a to i do dětských jídel jako příjemné dochucení kaší či jiných pokrmů. Mezi silice, které skořice obsahuje, patří však i nebezpečný kumarin, který je toxickou látkou. Při vyšších dávkách nad 0,1 mg/kg hmotnosti člověka je toxický pro játra. A nejde o dávku bohužel nijak nedosažitelnou. Dospělý člověk dosáhne na toto množství při konzumaci 2-3 g mleté skořice (samozřejmě v závislosti na hmotnosti člověka a typu skořice – i zde jsou rozdíly). Malému dítěti tedy stačí jen ovesná kaše s jablkem a posypaná skořicí. Z toho důvodu se doporučuje skořici a potraviny s obsahem skořice dětem spíše nedávat a rozhodně s tímto kořením spíše šetřit.

Mnoho dospělých lidí nevědomky tyto bezpečné limity přesahuje. Teď, když víte, že skořice není úplně nevinná, je dobré vědět, že bychom to s ní neměli přehánět, nicméně do závinu či perníku se ji nemusíte bát přidat. Co by to bylo za Vánoce bez vůně skořice, že?

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!