Nechcete jíst vejce z etických důvodů nebo je nemáte doma? Pro velikonoční pečení můžete sáhnout po alternativních zdrojích. S jejich pomocí bude těsto hezky držet a vy podpoříte vaši kuchyňskou kreativitu. Prostě a jednoduše, upéct chutné sladké i slané pečivo se dá i bez vajec.
Proč se vlastně používají vejce v pečení?
V koláčích, mazancích nebo vánočkách jsou důležité pro správnou texturu při kynutí. Ať už se jedná o používání vyššího množství vajec nebo samotných našlehaných bílků. U sušenek nebo muffinů nejen pojí směs dohromady, ale působí i jako zvlhčovadlo. Pokud chcete péct koláče typu quiche nebo připravovat palačinky, lze je péct s hedvábným tofu nebo cizrnovou moukou.
Pečení bez vajec zvládnete levou zadní
Péct bez vajec není až tak složité, pokud víte, po jakých náhradách sáhnout. Můžete bez nich připravit třeba tradiční české koláče, francouzský quiche nebo také makronky. Vegani by o tom mohli vyprávět své. Pokud vám jde pouze o jejich pojivovou schopnost a nebazírujete na tom, že „dávají těstu správnou barvu“, můžete vsadit na alternativní zdroje. Dobarvit pečivo můžete klidně troškou kurkumy nebo šafránovým výluhem. Chcete-li připravovat pokrmy, v kterých je potřeba cítit „vaječnou chuť“, prostě jenom přidejte trochu černé soli.
Po čem sáhnout, abyste nahradili vejce?
Jako náhradu vajec můžete použít mnohé potraviny, které máte běžně doma. Pomohou se strukturou těsta a díky nim se také hezky spojí. Velmi dobře poslouží třeba kukuřičný nebo bramborový škrob. V případě, že používáte alternativní mouky, sáhněte po tapiokové či amarantové. Škroby dodají pokrmům lehkost a umožní jejich zhoustnutí. Amarant se používá v menším množství než jiné škroby. Pokud ho používáte při vaření, počítejte s tím, že ho budete potřebovat až dvakrát méně než je tomu třeba u škrobu kukuřičného.
- Bramborový nebo kukuřičný škrob využijete na přípravu quiche nebo muffinů. Přidejte 1 polévkovou lžíci škrobu současně se sypkými přísadami (cukr, mouka atd.) a poté přidejte 2 polévkové lžíce vody nebo mléka, ať už živočišného nebo rostlinného podle preferencí.
- V případě sušenek nebo muffinů lze vejce nahradit slizem ze zlatého lněného semínka, je chutnější než hnědé. Lze ho rozemlít v mlýnku na kávu nebo rozmixovat a následně nechat zgelovatět přidáním vody. Vytváří strukturu velmi podobnou vaječnému bílku.
- Pokud chcete, aby se těsto dobře spojilo, ale jen mírně lepilo, smíchejte mletá lněná semínka s vodou v samostatné nádobě a poté nechte 5 minut odstát před tím, než je přidáte k ostatním ingrediencím. Pokud dáváte přednost tomu, aby vaše semínka absorbovala přebytečnou vlhkost z receptu, přidejte je přímo do sypkých surovin. Na dvě lžíce vody počítejte se dvěma lžičkami lněných semínek.
- Vejce můžete nahradit také gelem z chia semínek. Hodí se do stejných receptů jako lněná semínka. Jejich výhodou je, že se nemusí rozemlít a jsou tedy praktičtější k používání. Jejich nevýhodou je však vyšší cena. Na dvě až tři polévkové lžíce vody počítejte s dvěma lžičkami chia semínek a delším bobtnáním. K tomu, aby zeslizovatěly potřebují deset minut.
Zdroje: hurrythefoodup, britannica.com, healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Čekankový sirup – benefity a úskalí populárního sladidla
Zdravá strava a aktivní životní styl jsou klíčovými prvky pro udržení našeho fyzického a duševního zdraví. V dnešním světě jsme často zahlceni informacemi o nových superpotravinách a dietních trendech....
Čtěte dál