Ploché nohy nejsou ničím výjimečným, postihují dokonce většinu naší populace. Nohy, především chodidla, přitom musí být dostatečně silné a zároveň pružné, aby byly celému tělu oporou. Nesprávné držení těla a postavení nohy znamená nesprávnou funkci chodidla, deformaci nohy a vznik plochonoží.
Plochá noha je popisný termín, označující abnormální snížení podélné klenby anebo deformace vedoucí až k vymizení klenby nohy. Ta s sebou nese i nemalé zdravotní problémy, jako jsou například chronické bolesti zad, kyčlí, kolen i hlavy, v neposlední řadě pak otoky a bolesti prstů a svalů na nohou. Vhodná zdravotnická obuv pak může přinést nemalou úlevu.
Jak poznat ploché nohy a kdy vznikají?
Nohu tvoří 26 kostí vyklenutých do podélné a příčné klenby. Vlivem dědičných dispozic ale i dalších rizikových faktorů se může klenba snížit a noha deformovat. Mezi tyto faktory patří například:
- nadváha
- nevhodná obuv, například úzké boty na podpatku, ale i jiné nevhodné typy obuvi, či nevhodné ortopedické vložky
- zvýšená a dlouhodobá zátěž nohou
- nedostatek stimulací, které podporují zdraví nohou a nožní klenby, například chození naboso po nerovném povrchu
Typy nožní klenby
Rozlišujeme příčně a podélně plochou nohu, popřípadě se může vyskytnout kombinace obou. Jde o snížení příčné, respektive podélné nožní klenby, případně jich obou. Nožní klenby tvoří kromě kostí tvoří také vazy a svaly nohy.
Příčná klenba – je tvořena obloukem záprstních kostí
Podélná klenba – je tvořena obloukem kostí na vnitřní straně nohy v její podélné ose
Prevence plochých nohou a výběr obuvi
Proti rozvoji ploché nohy pomůže především cvičení venku, velmi přínosná je chůze naboso po površích různé tvrdosti, hrubosti i teploty. Váš ortoped nebo fyzioterapeut vám poradí i s výběrem vhodných cviků na doma. Důležitý je také zdravý životní styl, tedy především snížení případné nadváhy a volba správné obuvi – v tomto případě obzvlášť platí, že se na botách nevyplatí šetřit. Anatomicky vhodně tvarovaná zdravotní obuv ze specializovaného obchodu se zdravotnickými potřebami nebo také předepsané ortopedické vložky budou prvním vhodným krokem ke zdraví vašich nohou. Vaše nohy a prsty na nohou potřebují především dostatečný prostor, který v úzkých botách nenajdete. Boty dále potřebují pevný opatek pro správnou podporu a zpevnění nohy. Vybírejte proto takovou obuv, která poskytuje dostatečnou oporu nožní klenbě, dostatek místa pro prsty a vyrovnává tlak na nohy. Měla by být dostatečně široká a mít, pokud možno anatomické tvarování. Ortopedická obuv tyto požadavky splňuje nejlépe. Boty by měly být pevné, měkké a stabilní, z kvalitních, nejlépe přírodních materiálů.
Žabky a tenisky na vzduchových polštářích – ano nebo ne?
O oblíbených letních žabkách platí, že bychom je měli využívat jen na kratší dobu, například při pobytu u bazénu. Žabky nedodávají nohám potřebnou oporu, zatěžují klenbu, deformují chodidlo, dále pak nadměrně namáhají Achillovu šlachu i prsty na nohou. Přesto nejsou největší pohromou pro nohu, daleko víc jim škodí právě zmíněné úzké společenské boty na vysokém podpatku, tedy lodičky či pánské boty se zúženou špičkou. Žabky dávají noze prostor pro prsty a také ji nutí ke zdravé aktivitě, kdy musíme botu přidržovat prsty, jinak nám na noze nebude držet. Při nošení žabek celý den, například při chůzi po městě, si však pochopitelně můžeme tímto způsobem vytvořit špatný stereotyp chůze. Vhodnou volbou mohou být naopak v poslední době velmi módní tenisky na vzduchových podrážkách, které mají maximálně pružnou a vhodně tvarovanou stélku. Ta výborně tlumí otřesy při chůzi či běhu, a tak významným způsobem zmírňuje obtíže způsobené plochou nohou. Stimulují chůzi na boso s měkkým došlapem a zároveň vytvářejí přirozenou nerovnováhu, díky níž je tělo nuceno do určité míry jemně balancovat, a tak posilovat střed a správné držení těla.
Zdroj: zdravekroky.cz, ortopediesouckova.com, pp-servis.eu
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Wakeboarding – vodní sport pro nadšence i amatéry
Wakeboarding neboli ve zkratce „wake“ je vodní adrenalinový sport, který je jakousi kombinací vodního lyžování, surfování a snowboardingu. Při wakeboardingu je jezdec upevněn na speciálním prkně a tažen...
Čtěte dál
Oblíbená letní zelenina, která dodá vodu, antioxidanty a vitamíny

Sezóna českých borůvek je v plném proudu. Jak se lehce a přírodně zbavit fialových rukou?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Nové letní výzvy: zkuste geocaching nebo plážový volejbal!

Zmrzlina: jaká má nejvíce kalorií a jaká je naopak nejvhodnější pro děti?

Antibiotika jako prevence na dovolené? Rizikové a nežádoucí. Proč?

Iontové nápoje: ideální zdroj pro doplnění tekutin v létě, nebo pouze vyhozené peníze?

Oblíbená typická jídla v zemích letních dovolených. Na co se můžete těšit?

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Hořčík v létě potřebujeme mnohem více. V jaké formě ho doplnit a kolik?

Kosmetické vychytávky na dovolenou k moři – přírodní repelent, tuhé mýdlo i esenciální oleje
