Hmyz je hitem zdravé výživy. Proč je stále více populární?

Hmyz je hitem zdravé výživy. Proč je stále více populární?
zdroj: Adobe Stock

Podle statistik hmyz do pravidelného jídelníčku zařadily už bezmála 2 miliardy lidí. Je to cenný zdroj proteinů, etická a udržitelná forma masa, která má překvapivě příjemnou chuť. Jeho konzumace si získává stále větší popularitu. Jaké jsou nejčastější důvody, které k ní vedou?

1. Šetrnost k životnímu prostředí
Velká spotřeba vody, odpad, emise skleníkových plynů. To vše souvisí s nadměrnou konzumací a z ní plynoucí produkcí masa a pěstování rostlin pro zvířecí obživu. Hmyz je šetrný k životnímu prostředí. Vyžaduje méně půdy, lze jíst jeho celé tělo, zanechává méně odpadu, je studenokrevný. Potřebuje tedy méně potravy než teplokrevná zvířata. S tím také souvisí méně emisí skleníkových plynů.

2. Cenný zdroj bílkovin a dalších živin
Množství proteinů obsažených ve cvrččím mase se přibližně úměrně rovná tomu, které najdete v mase vepřovém. To znamená, že dodá potřebný stavební materiál svalům, a navíc mimořádně dobře zasytí. Kromě toho hmyz zpravidla sníte celý, a nejen jeho svalstvo, jako je tomu u kuřecího, krůtího, hovězího nebo vepřového masa. Hmyz dodá vápník, zinek, železo a vitamínu B12.

3. Etická forma masa
Mnoho lidí se zdržuje konzumace masa, protože nechce zvířatům působit bolest. Hmyz ale jedí i někteří vegetariáni! Struktura hmyzího nervového systému napovídá, že totiž necítí bolest. Zaměření se na hmyz jako na etický zdroj proteinů tak může snížit počet dalších forem hospodářských zvířat, které jsou využívány pro lidskou výživu.

4. Pomoc v boji s podvýživou
Vzhledem k výživnému složení plnému kvalitních bílkovin a tuků, a také velmi nízkým nákladům, může být hmyz ideálním prostředkem v boji s podvýživou a to zejména v oblastech, kde schází finance na kvalitní výživu nebo kde je kvalitní živočišná výživa nedostupná.

5. Podporuje hubnutí
Díky vysokému obsahu bílkovin a zdravých tuků a nízkému množství sacharidů je hmyz ideální svačinkou podporující redukci hmotnosti. Dodá potřebné živiny a zasytí, takže vás zbaví rizika nutkavých chutí, nejčastěji na sladké, vedoucích k přejídání a nadváze či obezitě.

6. Příjemná chuť
Chuť hmyzu je nad očekávání příjemná. Oříšková, jemná a často plně dle použitého koření či jiných potravin k němu přidaných. Má totiž tendenci přebírat chuť toho, s čím jej připravujete.

Tak odhoďte zábrany a vyzkoušejte ho taky!

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!