Důvody proč zařadit sádlo do svého jídelníčku

Důvody proč zařadit sádlo do svého jídelníčku
zdroj: Adobe Stock

Po několika letech mediální masáže informací, že tuky jsou špatné – a zejména ty živočišné – může být pro někoho těžké přijmout skutečnost, že obyčejné sádlo je pro lidské tělo nejen výživným, ale i zdravým zdrojem energie. Fakta hovoří jasně: nyní se nejedná o tuk tolerovaný, ale o tuk přímo žádaný.

Slanina má velmi špatnou pověst, protože je bohatá na nasycené tuky. A proč mají špatnou pověst nasycené tuky? Zejména kvůli hypotéze, že zvyšují hladinu škodlivého cholesterolu. Podle toho nasycené tuky a cholesterol obsažené v živočišných potravinách zanášejí cévy, což vede ke vzniku srdečních chorob.

Cukr je tím, co zvyšuje riziko onemocnění srdce
Ve skutečnosti ale existuje řada rozsáhlých studií poukazujících na fakt, že nasycené tuky, jako je sádlo, mají na zdraví pozitivní vliv a že ti, kteří je konzumují, mají nižší riziko onemocnění srdce ve srovnání s těmi, kteří to nedělají. Za všechny může mluvit jedna z nejdéle probíhajících a největších studií o zdravotní péči, která kdy byla provedena. Tato studie sledovala po dobu 20ti let více než 80 000 zdravotních sester. Vědci tak zjistili, že konzumace nasycených tuků nemá vliv na zvýšení rizika onemocnění srdce, ale že jej zdvojnásobuje zvýšená konzumace sacharidů a hlavně jednoduchých cukrů.

Zde je pět důvodů, proč zařadit sádlo do svého jídelníčku:

1. Má podobný tukový profil jako mateřské mléko
Složení mastných kyselin v sádle se pozoruhodně podobá složení mastných kyselin mateřského mléka. To je pro dítě dokonalým jídlem s perfektním zdrojem tuku, který zabezpečí komplexní výživu.

2. Může snižovat depresi
Hlavní mastná kyselina nacházející se v sádle se nazývá kyselina olejová. Několik studií zjistilo, že konzumace této mastné kyseliny může pomáhat jedincům, kteří trpí depresemi.

3. Dodá vitamín D
Vitamín D je nezbytný pro dobré zdraví a pohodu. Ti, kteří žijí v severních státech naší zeměkoule, kde příliš nesvítí sluníčko, mohou mít problém zajistit si jeho dostatek. Tělo jej totiž vytváří samo, jen k tomu potřebuje sluneční záření. Pomoci může pouhá jedná lžička sádla denně.

4. Prospívá hormonální soustavě
Tolik lidí má potíže s hypotyreózou, funkcí nadledvinek, neplodností… Všechny tyto problémy jsou nějak spojeny s produkcí hormonů v těle. Při jejich regulaci hraje důležitou roli zdravá hladina cholesterolu a vitamínu D. A sádlo je zdrojem.

5. Nepřepaluje se
Sádlo je ideální tuk pro přípravu jídla při vysokých teplotách. Nasycené mastné kyseliny jsou stabilní a sádlo jako takové má vysoký kouřový bod. Proto se ani při vysokých teplotách nemění na škodlivé a potencionálně rakovinotvorné sloučeniny.

Hledejte kvalitu
Pokud se na základě výše zmíněných informací rozhodnete začlenit sádlo do svého jídelníčku, pamatujte v první řadě na jednu věc. Není jedno, jaké sádlo koupíte. Nekupujte jej v klasických obchodech s potravinami. Najděte si dobrého řezníka či výrobce sádla a nejprve se informujte, v jakých podmínkách jsou zvířata chována. V tuku zvířat se totiž ukládají cizorodé, často toxické látky a těžké kovy a ty konzumovat nechcete. Přiměřená konzumace sádla je jistě zdravější než častá konzumace hydrogenovaných tuků.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaké sójové potraviny vám prospějí a jakým podobám sóji je lepší se vyhnout?

Jaké sójové potraviny vám prospějí a jakým podobám sóji je lepší se vyhnout?

Sója ještě před lety zažívala v západních zemích doslova boom, začala se ve velkém pěstovat, používat a především i propagovat. Ačkoliv ji stále najdeme ve spoustě produktech, začíná se o ní mluvit spíše...

Čtěte dál
Plněné krémové taštičky

Plněné krémové taštičky

Tento recept na těsto je univerzální a lze jej využít jak na slané, tak na sladké verze krémových taštiček. Červená řepa je bohatá...
Jak se dát do kupy po svátečním období a opět najet na pracovní režim?

Jak se dát do kupy po svátečním období a opět najet na pracovní režim?

Vánoce jsou nejen obdobím klidu a pohody, které sdílíme s těmi nejbližšími, ale také časem hojnosti, kdy si dopřáváme, co hrdlo ráčí,...