5 důvodů, proč zařadit do svého života pravidelný půst

5 důvodů, proč zařadit do svého života pravidelný půst

Půst znamená doslova hladovění. Půst rozhodně neznamená, že přeskočíte jedno jídlo a máte hlad. V mnoha případech si totiž pouze myslíte, že máte hlad. Ten pravý, skutečný HLAD většina z nás nikdy nepoznala. Půst jej umí ukázat. Proč je to vlastně dobré?

Řada odborníků se shoduje v názoru, že správně načasovaná období půstu organismu svědčí. V posledních letech skutečně popularita půstu roste. Zejména mezi zdravotníky. Jaké jsou jeho největší výhody?

 1. Pomáhá s hubnutím
  Půst je bezpečným způsobem hubnutí. Řada studií ukázala, že přerušované hladovění řízené během určitého počtu hodin umožňuje tělu spalovat tukové buňky efektivněji než pouze pravidelná dieta. Tělo totiž v tomto režimu užívá tuk jako primární zdroj energie a zapomíná na cukr, který tuto funkci běžně plní. Mnozí sportovci užívají půst v období soutěží, aby dosáhli nízkého % tuku, které je v takových případech žádoucí.
 2. Zrychluje metabolismus
  Přerušované hladovění dává trávicímu systému cenný odpočinek. To může energizovat metabolismus, což se projeví efektivnějším spalováním kalorií. Špatné trávení může negativním způsobem ovlivnit metabolizaci stravy a spalování tuků. Půst pomáhá trávení regulovat a podpořit tak zdraví a funkčnost střev. Tím se zlepší i metabolické funkce. 
 3. Učí pracovat s pocitem hladu
  Můžete zažít skutečný hlad, když jíte každé 3-4 hodiny? Samozřejmě, že ne. Opravdový hlad přichází až po 12-24 hodinách od doby, co jste jedli naposledy. Půst pomáhá regulovat hormony, které signalizují skutečný hlad. Je známo, že obézní jedinci mají tuto funkci porušenou, a tak nepoznají, kdy už jsou plní a měli by s jídlem přestat. Půst tak může znamenat jakýsi restart, který obnoví původní nastavení těla. Umožní vám znovu pocítit a naučit se pracovat s mechanismy, které jsou pro organismus přirozené a které jsme se vlivem nezdravého životního stylu plného obžerství odnaučili poslouchat a vnímat.
 4. Zlepšuje funkci mozku
  Je prokázáno, že půst zlepšuje funkci mozku, protože zvyšuje produkci proteinu nazývaného mozkovýneurotrofický faktor.Ten aktivuje mozkové kmenové buňky, aby se přeměnily na nové neurony, a spouští i činnost dalších chemických látek, které podporují nervové zdraví. Tento protein také chrání mozkové buňky před změnami spojenými s Alzheimerovou a Parkinsonovou nemocí.
 5. Posiluje imunitní systém
  Přerušované hladovění snižuje poškození volnými radikály, reguluje zánětlivé stavy v těle a brání tvorbě rakovinných buněk. Všechny tyto faktory výrazně ovlivňují sílu imunitního systému. Co dělají zvířata, když onemocní? Přestanou jíst a odpočívají. Jedná se o přirozený instinkt, který snižuje stres jejich vnitřního systému. Ten se pak může plně soustředit na boj s infekcí. My lidé jsme jediní z přírodní říše, kteří v období nemoci vyžadují potravu, i když ji vlastně vůbec nepotřebují. 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!