Zvyšte svou vitalitu pravidelnou praxí hatha jógy

Zvyšte svou vitalitu pravidelnou praxí hatha jógy

Vitalita. Co si pod tímto termínem představíme? Jistě se za ním skrývá mnohem více než pouze dobrá fyzická kondice. Pro šťastný život v harmonii se sebou samým i se světem je neméně důležitá i psychická odolnost a vnitřní houževnatost. Ta nám dává sílu pro překonávání každodenních menších i větších starostí a strastí. S obojím – se stránkou fyzickou i vnitřní – umí pomocí hatha jóga.

Hatha jóga blahodárně působí na tělo i mysl. Ne nadarmo se doporučuje těm, kteří se chtějí začít věnovat józe, ať už z jakéhokoliv důvodu. Hatha jóga je totiž úžasně jednoduchá – a právě v této jednoduchosti se nachází velká síla. Dává svobodu a volnost. To, co tolik potřebujeme na rovině fyzické i vnitřní. Na rovině fyzické tělo často nutíme do vykonávání různých příjemných či méně příjemných cvičení, jejichž cílem je formovat postavu. Na rovině vnitřní jsme každý den svazováni vědomím nutnosti vykonávání méně či více nepříjemných povinností. Každý ale potřebuje vypnout. Od toho je tu hatha jóga.

Přes tělo k mysli
Hatha jóga sestává ze souboru poloh (ásan), bandh (uzávěrů, které tlakem blokují tělesné otvory), muder (symbolická gesta ovlivňující dýchání a aktivující reflexní body), krijí (očistných technik), pránajámy (dechových cvičení) a manter (recitací, které označují prvotní vibrace energie vesmíru). Všechno to tvoří jeden celek symbolizující spojení dvou protikladných energií – sluneční ha a měsíční tha. Prakticky jde o to skrze změny fyzického těla dojít i ke změnám mysli. Budováním vitality tělesné dojít k posilování vitality vnitřní. Zásady, které hlásá hatha jóga, učí pěstovat sebeovládání a sebekázeň, která se z roviny fyzické přenáší do roviny vnitřní. Ta je pro začínající jogíny hůře uchopitelná než fyzické cvičení samotné. Právě proto se doporučuje začínat hatha jógou. Skrze tělo přicházíme k mysli a k vlastnímu vnitřnímu příbytku. 

Tady a teď
Hatha jóga nás učí zastavit se a vnímat krásu a neopakovatelnost přítomného okamžiku. Ta nám mnohdy uniká. Často jsme totiž zaměřeni buď na to, co se nám stalo, nebo naopak přemýšlíme nad tím, co se stane. Toneme v minulosti či v budoucnosti a kvůli nim zanedbáváme to, co je tady a teď. Při cvičení přemýšlíme, jestli jsme stihli všechno, co jsme měli a v duchu si sumírujeme, co potřebujeme nakoupit k večeři. Mysl je roztěkaná a dělá si doslova, co se jí zachce. Hatha jóga ji učí krotit a pracovat s ní tak, aby jednala v závislosti na nás, a ne my na ní. Ptáte se, jak je to proveditelné? Jednoduše. Během lekce hatha jógy, nebo i domácí praxe, se vystřídá jen málo poloh. Hatha jóga totiž zastavením se v pohybu těla učí zastavením pohybu mysli.

Pevné tělo, silný duch
V polohách hatha jógy, které většinou začínají dynamičtějším pozdravem slunci, se koncentrujete na dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Setrváváte v nich tak dlouhou, dokud jsou víceméně pohodlné. JSTE v polohách a vnímáte, jak se cítíte. Učíte se věnovat pozornost sami sobě a pracovat s tím, jak se cítíte – když vám není dobře, změníte polohu a když ta není ta pravá, hledáte další. Nebo naopak – máte pocit, že už polohu neudržíte, ale ne proto, že byste nemohli, ale že se vám nechce. Rozhodnete se ale, že vytrváte. Takovým způsobem pracujete jak s tělem, tak i s myslí. Tyto principy lze totiž z podložky velmi jednoduše aplikovat do každodenních situací běžného života. Postupnou praxí hatha jóg zjistíte, že vůbec nejtěžší ze všech poloh v józe i v životě je zůstat a vytrvat. Cvičte se fyzické houževnatosti a u hatha jógy budete mít jistotu, že se toto cvičení týká i mysli, duše i ducha. 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...