Na konzumaci rostlinných plodin založený, polo-vegetariánský způsob stravování podporuje konzumaci kvalitního masa z ověřených zdrojů, mléčných výrobků a mořských plodů. Je překvapivě mírný a přátelský. Možná proto je čím dál tím více oblíbenější. V čem tento výživový styl spočívá?
Flexibilní a vegetariánství. Kombinace těchto dvou slov tvoří název již několik let známého stravovacího systému, který preferuje konzumaci rostlinných potravin, ale nevyhýbá se ani těm živočišným. Flexitariánství nabývá na oblíbenosti od roku 2009, kdy se pod záštitou odborníka na výživu Dawna Jasksona Blatnera objevilo ve formě knihy představující 5týdenní stravovací plán zahrnující snídaně, obědy, večeře a svačiny. Tento směr byl představem jako cesta za úbytkem hmotnosti, prevencí nemocnění, dlouhověkostí a celkovým ozdravením.
Žádná drastická omezení
Flexitariánství je, jak název napovídá, úžasně flexibilní. Neexistují v něm žádná kalorická omezení nebo pokyny týkající se makroživin (sacharidy, bílkoviny, tuky) či poměrů rostlinných a živočišných potravin. Měli byste si pouze hlídat kalorickou hodnotu jednotlivých denních jídel a to tak, aby vás zasytila a vy abyste nehladověli. Na snídani zde připadá nějakých 300 kcal, na oběd 400 kcal, na večeři 500 kcal a na svačiny 150 kcal. Celkový součet kalorií činí 1 500 kcal, což je podle autora příjem ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout. Vedle ztráty přebytečných kil je cílem flexitariánství zařadit do stravy více ovoce, zeleniny a rostlinných alternativ masa, jako jsou fazole, čočka, ořechy a semena. Naopak mu jde o omezení konzumace zpracovaných potravin a rafinovaného cukru.
Pro psychickou pohodu, zdravé srdce i skvěle fungující metabolismus
Jedním z důvodů, proč je flexitariánství doporučováno i odborníky z řad výživářů, je skutečnost, že pomáhá lidem těžit z výhod vegetariánství, aniž by je přitom hnala do extrému a nabádala k úplnému vyloučení masa. Studie stále dokazují, že vegetariánské stravování je spojeno se snižováním rizika srdečních chorob, mrtvice, vysokého krevního tlaku a nádorových onemocnění, zejména pak rakoviny tlustého střeva. Souhrn víceletých výzkumů zaměřených na polo-vegetariánské stravování ukazuje z roku 2017 ukazuje, že takový jídelníček vede ke zlepšení metabolického zdraví, snížení rizika cukrovky druhého typu, a dokonce že vede ke krátkodobé ale i dlouhodobé ztrátě hmotnosti. Další studie tvrdí, že je flexitariánství při snižování tělesné hmotnosti dokonce účinnější než oblíbená středomořská strava nebo že dokáže zlepšit i psychickou pohodu.
Ohleduplná umírněnost s úctou k přírodě
Na rozdíl od jiných diet, které se zaměřují především na to, co jíst NEMŮŽETE, se flexitariánství zaměřuje na to, co jíst MŮŽETE s důrazem na zdravé potraviny. Existuje pět skupin flexitariánských potravin, které tvoří skladbu příslušného stravování:
- Nové maso jsou v tomto významu výživového stylu luštěniny – zejména fazole a sója (tofu a tempeh).
- Škrobové i neškrobové druhy ovoce a zeleniny.
- Celozrnné obiloviny a pseudoobiloviny, jako je quinoa, hnědá rýže, ječmen, oves, proso, kukuřice.
- Mléčné výrobky zahrnující i rostlinné alternativy mléka a jogurtu, a potom klasicky mléko, kefír a sýry.
- Koření a bylinky podtrhující chuť potravin, patří sem i sladidla, octy a také zdravé tuky, jako je avokádo, ořechy, semena a oleje.
Co se masa týče, pak byste v rámci flexitariánství měli volit udržitelnější zdroje bílkovin, jako jsou vejce a maso z volně žijících zvířat, která jsou chována ekologicky a v důstojných a férových životních podmínkách. Flexitariánství podporuje také konzumaci mořských plodů. K čemu nevybízí je konzumace alkoholu, zpracovaného masa, rychlého občerstvení a přidaných cukrů.
Racionální strava bez absence esenciálních živin
Připomínky odpůrců rostlinné stravy, týkající se její domnělé neschopnosti poskytnout lidskému organismu dostatek živin nutných pro jeho správné fungování, na flexitariánství neplatí. To totiž, díky tomu, že nezakazuje konzumaci živočišných produktů a masa, poskytuje dostatek zinku, železa, vápníku a vitaminu B12 a také makroživin. Nástup na flexitariánství navíc není nijak složité. Začínejte postupně. Omezte příjem masa na polovinu a nahraďte ho rostlinnými bílkovinami, jako jsou fazole, čočka či tofu. Plňte talíře větším množstvím ovoce a zeleniny a dejte šanci celozrnným obilovinám a pseudoobilovinám.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Stravovací návyky – jak změnit roky zažitý jídelníček?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?

Pažitka – na jakém místě ji pěstovat a jak si ji uchovat co nejdéle k využití v kuchyni?

Potraviny, které přirozeně obsahují hodně bílkovin

Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety

Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl
