Rozinky, nebo též hrozinky, jsou snad nejoblíbenějším sušeným ovocem. Podle původu a odrůdy hroznů, ze kterých jsou vyráběny, rozlišujeme hned několik typů rozinek, které se liší barvou, velikostí, ale i chutí.
Rozinky se používají v kuchyních po celém světě – jak ve sladkých, tak i ve slaných pokrmech. Navzdory jejich popularitě ale stále panuje zmatek týkající se rozdílů mezi jednotlivými druhy a to zejména mezi rozinkami a sultánkami. Jejich názvosloví se napříč světem liší. Například v USA se termín raisin používá na obojí a sultánky se pak odlišují přízviskem gold čili zlatý. V jiných zemích, jako je třeba Spojené království Velké Británie a Severního Irska, se rozinky a sultánky liší podle typu hroznu a užitého zpracování.
Klasické rozinky
Rozinky se suší přibližně po dobu 3 týdnů. Během tohoto procesu tmavnou, což jim dává jejich charakteristickou čokoládově hnědou barvu. Velikost, chuť a barva rozinek se odvíjí od odrůdy hroznů, která byla pro jejich výrobu užita. V USA třeba se typicky vyrábějí z odrůdy Thompson, v Austrálii zase z větších odrůd, jako jsou Mascat, Lexia a Maltham Cross. Proto jsou často větší než sultánky. Jinak mají tmavou barvu, měkkou texturu, sladkou chuť a zpravidla bývají ze všech druhů největší.
Sultánky
Sultánky, na rozdíl od rozinek, se obvykle před samotným procesem sušení nakládají do roztoku na bázi oleje, což má následné sušení urychlit. Proto bývají často světlejší než rozinky a korintky. V Austrálii se někdy vyrábí bez sušicího roztoku, což dobu sušení prodlouží na obvyklé 3 týdny tři týdny a ony dostanou typickou tmavě hnědou barvu. Takové sultánky bývají nazývány sultánkami přírodními. Vyrábějí se ze zelených bezsemenných hroznů, zejména odrůdy Thompson. Bývají menší, ale sladší než rozinky a korintky.
Korintky
Korintky se vyrábějí sušením malých, bezsemenných hroznů odrůd Černý Korint nebo Zante. Suší se až tři týdny. Mají sladkou a intenzivní chuť.
Nutriční vlastnosti a použití
Ve všech případech se tedy jedná o sušené hrozny, jen o různé druhy. Rozinky a sultánky jsou měkké, sladké a šťavnaté, zatímco korintky jsou tvrdší a mají velmi intenzivní sladkou chuť. Největší ze všech tří jsou rozinky. Ačkoliv jejich výživový profil se nepatrně liší, v základu je velmi podobný. Všechny druhy sušených hroznů vynikají vysokým obsahem vlákniny, draslíku a antioxidantů. Oproti čerstvým plodům mají více cukru a méně vitaminu C. Díky příznivému složení mohou rozinky, sultánky i korintky posloužit jako zdravá alternativa sladkostí. Kvůli vysokému obsahu cukru a kalorií byste je však měli konzumovat střídmě. Na jednu porci bohatě postačí jedna hrst, výborné jsou v nejrůznějších kaších, v jablečném závinu nebo v jogurtu. Když je namočíte na noc do vody a pak je v ní rozmixujete, poslouží jako sladká hmota plná vlákniny k ochucení různých dortů či koláčů.
Pozor na alergeny
Rozinky, stejně jako další sušené ovoce, jsou často konzervovány oxidem siřičitým E220, což je jeden z alergenů, který můžeme najít pod čílem 12. Snažte se tedy kupovat takové, které konzervované nejsou – ano, jde to! Pokud kupujete rozinky chemicky ošetřené, vždy je propláchněte pod horkou vodou, usušte a teprve posléze použijte nebo konzumujte. Rozinky také můžete namočit do octové vody a poté je dobře propláchnout.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Stravovací návyky – jak změnit roky zažitý jídelníček?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?

Pažitka – na jakém místě ji pěstovat a jak si ji uchovat co nejdéle k využití v kuchyni?

Potraviny, které přirozeně obsahují hodně bílkovin

Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety

Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl
