Udělejte si rychlý CRP test doma a zjistěte, jestli má cenu jít k lékaři pro antibiotika

Udělejte si rychlý CRP test doma a zjistěte, jestli má cenu jít k lékaři pro antibiotika
zdroj: Adobe Stock

CRP je zkratka pro C-reaktivní protein, který funguje jako marker pro kontrolu přítomnosti akutního zánětu nebo bakteriální infekce v těle. Pomocí jednoduchého testu s kapkou krve snadno zjistíte, zda potřebujete antibiotika či nikoliv.

C-reaktivní protein je známý jako protein akutní fáze. Jeho úroveň se zvyšuje s určitými nemocemi způsobujícími zánět nebo infekci. Neukazuje, co je příčinou zánětu nebo infekce ani místo, kde se nachází, určí pouze přítomnost/nepřítomnost. Tato informace může být pro lékaře určující a pomůže mu rozhodnout, zdali vám má předepsat antibiotika či nikoliv. Pokud už zánětlivou/infekční nemocí trpíte, pomůže zjistit, jak léčba funguje – protože pokles jeho hladiny znamená i ústup nemoci.

Pokud máte méně než 5 mg, jste zdraví
Úroveň CRP u zdravé osoby je obvykle nižší než 5 mg. Po 4 až 8 hodinách po poškození tkáně infekcí či zánětem se začíná zvyšovat a vrcholu dosahuje během 24-72 hodin po nakažení. Návrat k normálu obvykle probíhá po 2-3 dnech po zastavení zánětu nebo infekce. Z toho důvodu je také důležité ve správný čas CRP stanovit, aby nebyl výsledek falešně negativní.

Bakterie vs. viry u lékaře
Pokud máte příznaky infekce hrudníku nebo horních cest dýchacích, jako je suchý kašel, bolest v krku, výtok z nosu a kýchání, může lékař provést CRP test, aby zhodnotil, zda antibiotika předepsat, či nikoliv. O jejich potřebě rozhoduje sám charakter aktuálního postižení. Antibiotika jsou totiž účinná pouze proti infekcím způsobeným bakteriemi, a ne proti těm, jejichž původci jsou viry. Infekce dýchacích cest způsobená bakteriemi vedou k většímu zvýšení CRP v porovnání s infekcemi způsobenými viry. Úroveň CRP menší než 10 mg naznačuje, že pacient bakteriální infekci nemá, proto se předepisování antibiotik ukazuje jako bezpředmětné. V takovém případě je pravděpodobné, že jejich nasazení přinese mnohem více potencionální nežádoucí účinky, jako je oslabení imunity a střevní mikroflóry než pomoc, přínos a pozitiva.

Provedení CRP v domácím prostředí
Příprava na samotný test není nijak náročná. Může být proveden kdykoliv během dne, jen nesmí následovat po případné velmi náročné fyzické aktivitě. Test zakoupíte v lékárně ve speciálním balení, kde najdete všechny důležité komponenty. Pomocí návodu provedete vše od dezinfekce a odebrání kapičky krve z prstu až po samotné vyhodnocení. Hodnoty pak srovnáte s referenčními hodnotami. Pakliže vám vyjdou vysoké hodnoty CRP, můžete si být jisti, že rozhodně stojí zato jít k lékaři.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Lactobacillus acidophilus je jedním z nejčastějších rodů probiotik, které v potravinách nebo doplňcích stravy konzumujeme. Najdete je ve fermentovaných potravinách jako jsou jogurty a kysané mléčné výrobky....

Čtěte dál
Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto...
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...