CRP je zkratka pro C-reaktivní protein, který funguje jako marker pro kontrolu přítomnosti akutního zánětu nebo bakteriální infekce v těle. Pomocí jednoduchého testu s kapkou krve snadno zjistíte, zda potřebujete antibiotika či nikoliv.
C-reaktivní protein je známý jako protein akutní fáze. Jeho úroveň se zvyšuje s určitými nemocemi způsobujícími zánět nebo infekci. Neukazuje, co je příčinou zánětu nebo infekce ani místo, kde se nachází, určí pouze přítomnost/nepřítomnost. Tato informace může být pro lékaře určující a pomůže mu rozhodnout, zdali vám má předepsat antibiotika či nikoliv. Pokud už zánětlivou/infekční nemocí trpíte, pomůže zjistit, jak léčba funguje – protože pokles jeho hladiny znamená i ústup nemoci.
Pokud máte méně než 5 mg, jste zdraví
Úroveň CRP u zdravé osoby je obvykle nižší než 5 mg. Po 4 až 8 hodinách po poškození tkáně infekcí či zánětem se začíná zvyšovat a vrcholu dosahuje během 24-72 hodin po nakažení. Návrat k normálu obvykle probíhá po 2-3 dnech po zastavení zánětu nebo infekce. Z toho důvodu je také důležité ve správný čas CRP stanovit, aby nebyl výsledek falešně negativní.
Bakterie vs. viry u lékaře
Pokud máte příznaky infekce hrudníku nebo horních cest dýchacích, jako je suchý kašel, bolest v krku, výtok z nosu a kýchání, může lékař provést CRP test, aby zhodnotil, zda antibiotika předepsat, či nikoliv. O jejich potřebě rozhoduje sám charakter aktuálního postižení. Antibiotika jsou totiž účinná pouze proti infekcím způsobeným bakteriemi, a ne proti těm, jejichž původci jsou viry. Infekce dýchacích cest způsobená bakteriemi vedou k většímu zvýšení CRP v porovnání s infekcemi způsobenými viry. Úroveň CRP menší než 10 mg naznačuje, že pacient bakteriální infekci nemá, proto se předepisování antibiotik ukazuje jako bezpředmětné. V takovém případě je pravděpodobné, že jejich nasazení přinese mnohem více potencionální nežádoucí účinky, jako je oslabení imunity a střevní mikroflóry než pomoc, přínos a pozitiva.
Provedení CRP v domácím prostředí
Příprava na samotný test není nijak náročná. Může být proveden kdykoliv během dne, jen nesmí následovat po případné velmi náročné fyzické aktivitě. Test zakoupíte v lékárně ve speciálním balení, kde najdete všechny důležité komponenty. Pomocí návodu provedete vše od dezinfekce a odebrání kapičky krve z prstu až po samotné vyhodnocení. Hodnoty pak srovnáte s referenčními hodnotami. Pakliže vám vyjdou vysoké hodnoty CRP, můžete si být jisti, že rozhodně stojí zato jít k lékaři.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál