Trápí vás kuří oko. Většinou není nebezpečné, ale bolí. Jak se ho zbavit?

Trápí vás kuří oko. Většinou není nebezpečné, ale bolí. Jak se ho zbavit?
zdroj: Adobe Stock

Kuří oko. Na první pohled si ho můžete splést s obyčejným puchýřem. Ve skutečnosti je ale obvykle mnohem tvrdší, menší a bolestivější. Jak předejít jeho vytvoření a jak se ho zbavit, když už jej objevíte?

Kuří oko je mnohem více nepříjemné a nevzhledné než doopravdy nebezpečné. Zajímavé je, že postihují více muže než ženy. Důvod toho zatím není blíže specifikován ani znám. Existují tři druhy kuřího oka – tvrdé, měkké a semínko. Tvrdé je nejčastějším typem – jedná se o malé oblasti tvrdé pokožky koncentrované do jednoho místa. Měkké je na jedné straně bělavé nebo šedavé a má gumovou strukturu. Často se objevuje mezi prsty. Semínka jsou malá a obvykle se nacházejí na patě.

Kuří oko není nemoc
Ačkoliv se může zdát, že se jedná o druh bradavice, kuří oko ve skutečnosti kožním onemocněním není. Je to způsob, jímž se pokožka vyrovnává s tlakem či třením. Kuří oko, nehledě na konkrétní typ, je typicky kulaté a objevuje se nejčastěji po stranách chodidel nebo v jejich horní části. Na první pohled je možné splést si ho s obyčejným puchýřem. Ten ale není, na rozdíl od kuřího oka, kde je pokožka zanícená a rozpálená, bolestivý na dotek. Kuří oko může mít tvrdý nebo měkký střed.

Eliminujte tlak a tření na kůži
Pokud chcete vytváření kuřích ok předcházet, měli byste v první řadě eliminovat tření a tlak na pokožku v oblastech, kde se tvoří nejčastěji. Hledět byste měli i na druh obuvi, který nosíte. Ta by měla perfektně padnout, neměla by být příliš volná ani těsná. Ideálně ji nevybírejte na konci dne, kdy mohou být vaše nohy mírně opuchlé. Pravidelně si také stříhejte nehty na nohou – ty totiž, když jsou moc dlouhé, mohou přinutit prsty tlačit do boty, což může způsobit tlak vedoucí průběhem času ke vzniku kuřího oka. Zmírnit tlak pomáhají i ortopedické vložky nebo různé polštářky, jimiž je můžete navíc polepit. Nohy také udržuje čisté – omývejte je mýdlem, vodou a vhodným kartáčem, které je zbaví suché kůže. Udržujte je hydratované, abyste zamezili suchu a tření, používejte pravidelně krém na nohy.

Zbavte se ho doma – rychle a bezbolestně
Pokud už se vám kuří oko vytvořilo, nezoufejte. Ve většině případů se jej můžete poměrně jednoduše zbavit doma sami. Na prvním místě by měla vždy stát identifikace příčiny a její následná eliminace – zpravidla se jedná nejčastěji o výše zmiňované tření a tlak na kůži chodidel. Vzniklé kuří oko ale neodstraníte tím, že jej odstavíte od zdroje problému. Zde je na místě přijmout již nápravná opatření. Nejprve jej ponořte alespoň na 10 minut do teplé vody, která jej změkčí. Do teplé vody namočte i pemzu, kterou potom kuří oko jemnými krouživými pohyby masírujte. Takový postup pomáhá odstranit mrtvou kůži. Nepřehánějte to ale a buďte velmi jemní a také opatrní. Nešetrný přístup by mohl způsobit krvácení a infekci. Poté, co kuří oko ošetříte pemzou, jej namažte hydratačním krémem s kyselinou salicylovou. Ta rozpouští keratinový povlak, z něhož se kuří oko a jeho okolí skládá.

Bolest neznačí nic dobrého
Pokud trpíte cukrovkou, potížemi s krevním oběhem nebo křehkou kůží, poraďte se ale o používání doplňků s kyselinou salicylovou s lékařem. Toho byste měli navštívit i v případě, že kuří oko vykazuje znaky infekce, jako je zhoršující se bolestivost, hnis nebo průhledná vodička, otok nebo zarudnutí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!